Od 10 października 2008 r. w Galerii Sanockiej w Sanoku można oglądać wystawę Home sweet home vol II. Na wystawie będzie można zobaczyć prace artystów: Jakub Adamec, Magda Jańczuk, Konrad Dwornik, Hanna Kaczerowska, Michał Bałdyga, Karolina Tyrna, Joanna Rzepka, Łukasz Dziedzic. Family model kit Karoliny Tyrny ukazuje rodzinę artystki w formie zabawek pajacyków, które można ożywić pociągając za sznurek. Oczywista na pierwszy rzut oka trawestacja rodziny, staje się wręcz manifestacją wtłaczania się jednostki w sztywne role społeczne, już od momentu narodzin. Domownicy zmuszeni są do odgrywania swoich ról, a pierwsze próby mają miejsce już podczas dziecięcych zabaw w dom.
Home sweet home
Sweet home Alabama
Where the skies are so blue
Sweet Home Alabama
Lord, I’m coming home to you
(Lynyrd Skynyrd)
W fotografiach i video Joanny Rzepki i Łukasz Dziedzica odnajdujemy dom jako miejsce ludzkich relacji intymnych. Rodzina, związek, przyjaźń, miłość uczucia tak podstawowe jak i banalne decydujące o kształcie naszej tożsamości. Czy też wizja współczesnego mieszkania w klasycznym podejściu jako martwa natura XXI wieku. Podana w formie billboardu opatrzonego refleksyjnym hasłem.
W cyklu fotograficznym Joanny Rzepki 2 halves of an apple widzimy pozujące z profilu pary, których twarze miksują się ze sobą tworząc hybrydy. Zaczynają one w tym momencie swoje istnienie jako ciało wspólne, być może niedoskonałe ale oddające prawdziwa naturę związku. Prace te dokumentują romantyczną próbę stania sie jednym, która od początku skazana jest na porażkę.
Instalacja Michała Bałdygi to słodkie gniazdko młodej pary. Małżeńskie łoże i… monidło gdzie Oni trwają zatopieni w szczęściu po wsze czasy. Jednakowoż obraz żyje a Młodzi jakby z minuty na minutę coraz bardziej się sobą nudzą, jednocześnie coraz bardziej niepokoi dziwne i wyjątkowe podobieństwo męża i żony.
Film Jakuba Adamca Turbo shut up Armagedon jest rodzajem wideo dziennika, pseudo dokumentu, ukazującego artystę w przestrzeni domowej podczas różnych sytuacji. Przygotowania do randki, sprzątanie, striptease oraz inne nakładające się zdarzenia wywołują lawinę absurdu, która zdaje się ewokować odpowiedź na pytanie zawarte w pseudo wywiadzie udzielanym przez Jakuba: Czy sztuka jest
nieustanną zabawą, czy też ciężką pracą?
Seria fotograficzna Konrada Dwornika i Hanny Kaczerowskiej Squats to opowieść o współczesnym nomadyzmie, podważającym dom jako miejsce w pełni bezpieczne. Prace te dokumentują holenderskie squaty w niezwykle przewrotny sposób, dający się przekornie umiejscowić w kanonie współczesnej fotografii reklamowej.
Projekt 1928-2005 stworzony przez Magdę Jańczuk ukazują mieszkanie jej babci w dzień pogrzebu. Praca ta jest próbą odnalezienia śladów obecności. Artystka poprzez fotografie kadruje i eksploruje przestrzeń mieszkania kierując uwagę odbiorcy na przedmioty posiadające dla niej wyjątkowy ładunek emocjonalny, spotęgowany w tym szczególnym momencie.
Pomysłem na wystawę Home sweet home jest samplowanie poszczególnych elementów rzeczywistości, jak fragmentów znanych piosenek w celu ułożenia jednolitej składanki. Miks ogranych już motywów, wyobrażeń, pojęć, dotyczących domu, umieszczony jest w nowym kontekście, zestawienie i sposób pracy artystów nad nimi determinuje krzywe zwierciadło odbioru, nagle zdajemy sobie sprawę, że wchodząc do tego ukochanego domu znaleźliśmy się tak naprawdę w gabinecie luster. Patrząc na samych siebie zniekształconych, śmiesznych czy żałosnych? By ostatecznie dowiedzieć się, że prawdopodobnie wszyscy jesteśmy tylko zwykłymi śmiertelnikami.
Łukasz Dziedzic
Kuratorzy: Joanna Rzepka & Łukasz Dziedzic
Home sweet home vol II
10.10.2008 | Galeria Sanocka
ul. Rynek 14
38-500 Sanok