W dniu 13 marca 2011 roku o godzinie 12.30 w Centrum Sztuki Wro we Wrocławiu w ramach Niedzielnych Poranków Filmowych odbędzie się pokaz filmów animowanych Břetislava Pojara.
Program pokazu
Nie wącha się księżniczek (K princeznám se nečuchá), 1966
Jedynie prawdziwy bohater może odczarować księżniczkę zaklętą w rybę. Czy dwa sympatyczne niedźwiadki będą potrafiły jej pomóc? Opowieść o trudnej wyprawie po głowę smoka i ważnej nauce, jaką od naszych bohaterów uzyskały psy strzegące smoczej jamy.
Nagrody: Dni krótkiego filmu, Karlovy Vary (1966)
Jak wychować kapelusz (Držte si klobouk), 1966
Poszukiwanie nowego przyjaciela przez małego niedźwiadka kończy się dziwnym znaleziskiem. Obaj bohaterowie pod wpływem wspólnej przygody postanawiają zakończyć zbędne kłótnie, by w spokoju pobawić się w kino.
Nagrody: MFF dla dzieci Teheran (1967), Festiwal Filmu dla Dzieci i Młodzieży Gottwaldov (1967)
Jabłoniowa panna (Jabloňová panna), 1973
Animowana adaptacja czeskiej baśni ludowej. W momencie, kiedy młody książę szczęśliwie odnajduje swą wybrankę i na białym koniu kłusuje z nią do pałacu, podstępna wiedźma kradnie jej pierścionek, strąca niedoszłą królewnę w głąb przepaści i rzuca na nią urok. Tytułowa jabłoniowa panna symbolizuje tu nieśmiertelność przyrody, piękna i miłości, z kolei zła czarownica jest panią zła i ciemnych mocy. Na szczególne uznanie zasługuje scenografia wykonana przez Miroslava Štěpánka.
Nagrody: Przegląd Filmów dla Dzieci i Młodzieży Gottwaldov (1974), FF Odense (1979)
Břetislav Pojar
Urodzony w 1923 roku w czeskich Sušicach Břetislav Pojar wkrótce po maturze związał się ze Studiem ATIF (Ateliér filmových triků), gdzie rozpoczął pracę jako rysownik. Tuż po drugiej wojnie światowej przyszły reżyser zatrudnia się w nowo powstałym studio Bratři v triku, gdzie zostaje dostrzeżony przez mistrza czeskiego filmu animowanego – Jiřího Trnkę. Pojar zdobywa doświadczenie zarówno w pracy nad obrazami rysunkowymi, jak i lalkowymi. W dziedzinie filmów kukiełkowych osiąga wkrótce wirtuozerię, o czym świadczy wykonana przez niego animacja marionetek w animacjach autorstwa Trnki Stare podania czeskie, Przygody dobrego wojaka Szwejka czy Bajaja.
Zainicjowana w 1954 roku obrazem O škleničku víc autorska twórczość reżysera będzie odtąd biegła dwutorowo. Po pierwsze obejmie rysunkowe i lalkowe filmy dla dzieci, z drugiej zaś strony satyry społeczne wymierzone w przywary i słabości współczesnego człowieka. Właśnie te ostatnie wzbudzą zainteresowanie wytwórni National Film Board of Canada, z którą reżyser będzie współpracować od połowy lat 60., tworząc szereg animacji o tematyce społecznej.
W 1957 roku powstaje Paraplíčko (Parasolka), film wyznaczający kolejny etap twórczości filmowca. Opowieść o nocnym życiu zabawek umożliwi artyście wypróbowanie niekonwencjonalnych technik, nowych materiałów i rodzajów marionetek, co okaże się dla niego kluczowym doświadczeniem podczas pracy nad kolejnymi obrazami.
Do dziś Břetislav Pojar jest bardzo aktywną postacią czeskiego życia kulturalnego. Oprócz tego, że przekazuje swą wiedzę młodym adeptom sztuki animacji na FAMU, nadal tworzy filmy. W 2006 roku, po niemal dziesięciu latach milczenia, powrócił na ekrany kin dzięki nowelce powstałej dla filmu Filmfárum 2, będącej adaptacją opowiadania Jana Wericha z książki pod tym samym tytułem., natomiast w tym roku wyreżyserował pełnometrażowy film animowany dla dzieci pt. Autopohádky, który będzie miał swą premierę w bieżącym miesiącu.
13 marca 2011 roku, godzina 12.30
Centrum Sztuki Wro
ul. Widok 7
Wrocław