Do 27 października we wrocławskich klubach ODA Firlej i Klubokawiarni Mleczarnia potrwa Avant Music Festival. Podczas festiwalu wystąpi 20 projektów z 10 różnych zakątków świata, w tym najwybitniejsi artyści światowej sceny awangardowej. W programie, obok akustycznego jazzu, znajdzie się również muzyka generowana z laptopów, punk jazz, muzyka awangardowa, noise, cięższe brzmienia i improwizacje. Jest to pierwszy tego typu projekt we Wrocławiu i jeden z nielicznych w Polsce. Celem Festiwalu jest m.in. promocja najciekawszych artystów wrocławskich.
Niewątpliwą gwiazdą Festiwalu jest Marc Ribot, okrzyknięty jednym z najbardziej wszechstronnych i wrażliwych gitarzystów współczesnych. Doskonale czuje się zarówno w recitalach solowych, jak i w inspirowanej żydowskim folklorem Bar kokhbie Johna Zorna czy kubańskich frazach z Los Cubanos Postizos. Jego wirtuozerię docenili m.in. Tom Waits, Robert Plant, Elvis Costello oraz Marianne Faitfull. We Wrocławiu w składzie: Marc Ribot – gitara, Henry Grimes – bas, Chad Taylor – perkusja, zagrają kompozycje saksofonisty Alberta Aylera.
Nie sposób być obojętnym na występ Matthew Shippa, który jest jednym z najważniejszych kontynuatorów poszukiwań twórczych awangardy jazzowej połowy lat 70. (zwanej nowojorską sceną loftową), jak i eksperymentalnej pianistyki Cecila Taylora. Według światowej krytyki stworzył podwaliny współczesnej muzyki improwizowanej, łączącej tradycję z nowoczesnością. Na swoim koncie ma niezliczoną ilość projektów z najwybitniejszymi artystami jazzowymi. Grywał m.in. z Davidem S. Warem, Whitem Dickey’em, Susie Ibarrą, Roscoe’m Mitchellem, z Joe Morrisem, Matem Manerim, Wadadem Leo Smithem, Royem Campbellem i Robem Brownem. Nagrał kilkadziesiąt albumów: solo, w duetach, triach i kwartetach.
Amatorom hałaśliwego grania przypadnie do gustu japoński noise: Pain Jerk i Zbigniewa Karkowskiego. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć również takie projekty jak: szwajcarski perkusyjny skład: Lucas Niggli Drum Quartet, wybitny brytyjski wokalista Phil Minton z zespołem, eksperymentalny włoski gitarzysta Eraldo Bernocchi i zespół którego jest liderem – Black Engine, Norwedzy z MoHA!, amerykańska wiolonczelistka i performerka Audrey Chen, oraz fenomenalne, wrocławskie Małe Instrumenty, Mikrokolektyw (duet rodem z Robotobiboka), Piernik- Zabrodzki Projekt, Phonos ek Mechanes, Gastrula, Dawid Szczęsny i Kostas New Program.
PROGRAM FESTIWALU
11 pażdziernika
* Piernik Zabrodzki Projekt (PL) – Firlej, godz. 20:00
* Phonos ek Mechanes (PL) – Firlej, godz. 21:30
18 pażdziernika
* Gastrula (PL) – Firlej, godz. 20:00
* MoHa! (NOR) – Firlej, godz. 21:30
26 pażdziernika
* Audrey Chen (USA) – Firlej, godz. 19:00
* Pain Jerk, Zbigniew Karkowski (JAP/PL) – Firlej, godz. 21:00
27 pażdziernika
* Matthew Shipp (USA) – Firlej, godz. 19:00
* Marc Ribot Trio (USA) – Firlej, godz. 20:00
* Kostas New Progrram (PL) – Firlej, godz. 21:30