Od 25 do 27 marca 2011 roku Gdański Teatr Wybrzeże organizuje obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. 26 marca o godzinie 11.00 podczas Drzwi Otwartych rozpocznie się zwiedzanie teatru, 27 marca odbędzie się wernisaż wystawy upamiętniającej Lucynę Legut i Stanisława Michalskiego oraz czytanie sztuk nagrodzonych w Konkursie na dramat poświęcony Janowi Heweliuszowi.
Drzwi Otwarte w Teatrze Wybrzeże organizowane są już po raz piąty. W sobotę, 26 marca w godzinach od 11.00 do 14.00 będzie można zwiedzić nową siedzibę Sceny Kameralnej w Sopocie: scenę wraz z wyposażeniem technicznym oraz zaplecze sceniczne: garderobę i pracownię charakteryzacji.
W niedzielę, 27 marca Drzwi Otwarte odbędą się w Gdańsku, w budynku głównym Teatru Wybrzeże. W godzinach od 11.00 do 15.00 widz będzie miał okazję zwiedzić Dużą Scenę wraz z zapleczem scenicznym, garderoby, pracownię krawiecką oraz magazyn rekwizytów i kostiumów. Jak co roku odbędzie się pokaz charakteryzacji teatralnej, a aktorzy teatru przeczytają najmłodszym gościom bajki, wiersze i baśnie.
W niedzielę, 27 marca o godzinie 18.00 rozpocznie się wernisaż wystawy Lucha z Beskidu. Staszek z Wilna. Twarze Wybrzeża upamiętniającej sceniczny dorobek Lucyny Legut i Stanisława Michalskiego, zmarłych niedawno wybitnych aktorów związanych z Teatrem Wybrzeże.
Lucyna Legut (ur. 1926 roku zm. 2011 roku) – to aktorka, malarka, pisarka, autorka popularnych książek dla dzieci. W 1950 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W latach 1945-1947 studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1951-1956 była aktorką Teatru Ziemi Pomorskiej w Toruniu. W 1956 roku została aktorką Teatru Wybrzeże i pracowała w nim do 1991 roku.
Zagrała w kilkudziesięciu spektaklach, m.in. Księżniczkę Irinę w zdjętych przez cenzurę Szewcach Witkacego (reż. Zygmunt Hübner), Mary w Zabawie jak nigdy (reż. Jerzy Goliński), Piekarzową w Historii miłosiernej (reż. Konrad Swinarski) oraz Dorotę w Matce Witkacego (reż. Tadeusz Minc) i Marthę w Kto się boi Virginni Woolf Edwarda Albee’ego (reż. Jerzy Goliński).
Z grą aktorską łączyła twórczość literacką. Debiutowała w 1960 roku książką dla dzieci pt. Świerszcze mają sklep z instrumentami. Rok później debiutowała jako autorka dramatyczna, na sopockiej Scenie Kameralnej, sztuką Złodziej serc. Została uhonorowana licznymi odznaczeniami i nagrodami, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
Stanisław Michalski (ur. 1932 roku zm. 2011 roku) – aktor. W roku 1955 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i od początku sezonu 1955/56 był nieprzerwanie związany z Teatrem Wybrzeże, również jako jego dyrektor artystyczny i naczelny (1988-1993). Role które zyskały mu uznanie to m.in. Agent w Jonaszu i błaźnie (reż. Zbigniew Cybulski i Bogumił Kobiela), James w Ladacznicy z zasadami (reż. Zygmunt Hübner), Severino w Historii miłosiernej (reż. Konrad Swinarski), Edek, a potem Stomil Tangach (reż. Piotr Paradowski/ Marcel Kochańczyk), Patiomkin w Termopilach polskich i tytułowy Otello (reż. Marek Okopiński), Schmitz w Biedermannie i podpalaczach (reż. Stanisław Różewicz), Ojciec w Białym małżeństwie (reż. Ryszard Major) i wiele innych.
Ukoronowaniem jego kariery był przyznany mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Order Zasłużonego Kulturze Gloria Artis, a także, dla uczczenia jubileuszu 55-lecia pracy artystycznej, Nagroda Gryfa przyznana przez Marszałka Województwa Pomorskiego.
25 marca 2011 w ramach obchodów Roku Heweliusza oraz Międzynarodowego Dnia Teatru rozpoczną się na czytania sztuk nagrodzonych w Konkursie na dramat poświęcony Janowi Heweliuszowi.
W piątek, 25 marca o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia odbędzie się czytanie sztuki Elżbieta H. Anny Wakulik, przygotowane przez Katarzynę Kalwat. W sobotę, 26 marca o godzinie 18.00 również na Scenie Malarnia odbędzie się czytanie Heweliusza i temponautów Przemysława Jurka, przygotowane przez Jakuba Roszkowskiego. Obie te sztuki zajęły ex aequo trzecie miejsce w konkursie. W niedzielę, 27 marca o godzinie 17.00 na Czarnej Sali będzie miało miejsce czytanie sztuki Selenografia, która zajęła drugie miejsce w konkursie. Jej autorem i jednocześnie reżyserem czytania jest Krzysztof Prus.
Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Teatrze Wybrzeże:
Czytania sztuk:
25 marca, godz. 19.00 Scena Malaria, Elżbieta H.
26 marca, godz. 18.00 Scena Malaria Heweliusz i temponauci
27 marca, godz. 17.00 Czarna sala Selenografia.
Drzwi Otwarte (konieczne są wcześniejsze zapisy widzów pod adresem zapisy@teatrwybrzeze.pl lub w kasach teatru):
26 marca, godz. 11.00-14.00 zwiedzanie nowej siedziby Sceny Kameralnej w Sopocie
27 marca, godz. 11.00-15.00 zwiedzanie budynku głównego Teatru Wybrzeże w Gdańsku
Wystawa:
27 marca, godz. 18.00 wernisaż wystawy upamiętniającej Lucynę Legut i Stanisława Michalskiego
Teatr Wybrzeże w Gdańsku