W księgarniach jest już do nabycia nowa książka Wojciecha Józefa Burszty Świat jako więzienie kultury. Pomyślenia. Wiedza antropologiczna, mimo różnych swoich wersji i postaci, głosi jedną podstawową myśl, a mianowicie, iż nikt z nas nie jest uodporniony na dyktat kultury. Świat jest więzieniem kultury dlatego, że ludzie pragną zakotwiczać się w pewności zbiorowo wyznawanych poglądów, pragną znaków orientacyjnych ułatwiających partycypację w świecie mknącym do przodu, w którym dzisiejsze ideały już następnego dnia okazują się stertą przebrzmiałych frazesów. Kultura, jakkolwiek rozumiana, wprowadza porządek w chaos doświadczeń jednostkowych i zbiorowych. Kultura postrzegana jest w coraz większym stopniu przez pryzmat tego, kim należy być (styl życia, wygląd), i co trzeba mieć (przyrządy technologiczne), aby za pomocą tych środków realizować zawsze iluzoryczny cel, który zwie się tożsamością.
Wojciech Józef Burszta – antropolog kultury, kulturoznawca i eseista. Profesor zwyczajny, kierownik Katedry Antropologii Kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Kieruje także Zakładem Badań Narodowościowych Instytutu Slawistyki PAN w Poznaniu, jest prezesem Instytutu im. Oskara Kolberga, redaktorem naukowym półrocznika Sprawy Narodowościowe, przewodniczącym Rady Naukowej kwartalnika Kultura Popularna. Stypendysta Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej, wykładał w Yale, Chicago i Paryżu.
Autor książek: Język a kultura w myśli etnologicznej (1986), Wymiary antropologicznego poznania kultury (1992), O założeniach interpretacji antropologicznej (1992, z M. Buchowskim), O czym opowiada antropologiczna opowieść (1994, z K. Piątkowskim), Czytanie kultury (1996), Antropologia kultury. Tematy, teorie, interpretacje (1998), Dlaczego kościotrup nie wstaje. Ponowoczesne pejzaże kultury (1999, z W. Kuligowskim), Asteriks w Disneylandzie (2001), Różnorodność i tożsamość. Antropologia jako kulturowa refleksyjność (2004), Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie (2005). Autor ponad 200 artykułów naukowych.