W dniach od 30 czerwca do 7 lipca 2011 roku w Gdyni odbędzie się Heineken Open’er Festival. Kolejnymi gwiazdami, które wystąpią podczas festiwalu będą: Simian Mobile Disco (live), Kate Nash, These New Puritans, Chromeo i Gooral.
Simian Mobile Disco (live)
Zespół powstał w Manchesterze, kiedy to czwórka kumpli zakłada zespół Simian, który w historii muzyki zapisuje się przede wszystkim dzięki singlowi Never Be Alone, który po rozpadzie Simian na dwa zespoły – Simian Mobile Disco i The Black Ghost, zmienia nazwę na We Are Your Friends i szturmuje parkiety pod szyldem Justice vs. Simian.
Ich debiut, Attack Decay Sustain Release, to jedna z najbardziej oczekiwanych płyt elektronicznych ostatnich lat. Ukazała się w czerwcu 2007 roku i z miejsca stała się wizytówką nowostworzonego i dosyć krótkotrwałego ruchu Nu-Rave. Simian Mobile Disco to obok Klaxons najważniejsi przedstawiciele tego gatunku. Latem 2009 pojawił się kolejny album Temporary Pleasure ze znakomitymi singlami Audacity Of Huge i Cruel Intentions.
Końcówka roku 2010 przynosi kolejne studyjne wydawnictwo i jednocześnie zaskoczenie fanów. Płyta Delicacies to album mocno osadzony w muzyce techno i próżno szukać na nim następców Hustlera, czy It’s The Beat.
Kate Nash
Kate Nash debiutuje w sierpniu 2007 albumem Made Of Bricks. Z płyty pochodzi cieszący się popularnością singiel Foundations. W ciągu jednego tygodniu Kate Nash ma pierwsze miejsce na liście albumów i wysoką pozycję w zestawieniu singli. Kolejne single również trafiają do UK TOP 40.
Płyta zyskuje status platynowej w Wielkiej Brytanii, złotej w Niemczech i nadspodziewanie dobrze radzi sobie także na trudnym amerykańskim rynku, gdzie dociera do 36 miejsca listy Billboardu. Kolejny rok to gigantyczna klubowo-festiwalowa trasa koncertowa, sukces podczas ceremonii BRIT Awards, gdzie Nash odbiera statuetkę dla najlepszej wokalistki. Praca nad następcą Made Of Bricks ruszyła w roku 2009.
These New Puritans
Muzyka zespołu pozwala odkryć atmosferę stworzoną dzięki elektronicznej pulsacji, art-rockowej głębi i post-punkowej energii. Skład zespołu tworzy wokalista i kompozytor Jack Barnett. odpowiedzialny za perkusję i bębny jego brat bliźniak – George, oraz Thomas Hein i jedyna w zespole kobieta Sophie Sleigh-Johnson, którzy bawią się całą elektroniką, loopując i samplując.
Debiutancki album These New Puritans ukazał się na początku 2008 roku. Prócz muzyki uwagę zwracały teksty, w których niezwykle ważne były symbole i numerologia. Dokładnie dwa lata po premierze debiutu na rynku pojawił się album Hidden (album roku 2010 wg tygodnika New Musical Express). Zawierał muzykę, którą zespół określił jako spotkanie dancehallu ze Stevem Reichem.
Chromeo
Twierdzą, że są pierwszą w historii udaną kooperacją żydowsko-arabską. Zespół powstał w Montrealu, gdzie dwóch kolegów z liceum, David Macklovitch (Dave 1) i Patric Gemayel (P-Thugg) w roku 2004 założyli Chromeo.
Pierwsze produkcje Chromeo oscylowały wokół hip hopu, ale dosyć szybko zespół uzyskał brzmienie, z którym kojarzony jest do dziś – electrofunk z dodatkami. Na debiutanckim albumie She’s In Control takim dodatkiem było Italo-disco, na przełomowym dla ich kariery Fancy Footwork elektronika zorientowana na dokonania wytwórni DFA.
Chromeo, kawałkami Needy Girl, Bonafied Lovin i Tenderoni, opanowali parkiety i sale koncertowe, wyrabiając sobie jednocześnie opinie świetnego koncertowego składu, a nie tylko doświadczonych producentów. Trzeci studyjny album – Business Casual, pojawił się na sklepowych półkach jesienią 2010.
Gooral
Gooral to producent, generator dźwięków i prekursor łączenia electro, dubstep i drum and bass z górlaszczyzną. Wielki wpływ na twórczość Goorala miało miejsce, z którego pochodzi – Bielsko-Biała. W połowie lat 90. zakochał się w szeroko rozumianej w tamtych czasach muzyce techno. Szybko zaczął eksperymentować, m.in zakładając z Maćkiem Szymonowiczem projekt PSIO CREW, a teraz jeszcze szerzej współpracując z kilkunastoma artystami tworząc muzykę na solową płytę.
W nowym projekcie można usłyszeć m.in. górali, muzyków klasycznych i jazzmanów. Debiutancka płyta Goorala o nazwie Ethno Electro ma podsumować, a zarazem ukazać na nowo przestrzeń muzyczną, w której artysta porusza się aktywnie od 2001 roku.
30 czerwca 2011 – 3 lipca 2011
Lotnisko Gdynia-Kosakowo