3 kwietnia 2011 roku w godzinach o godzinie 10.00 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie rozpocznie się Dzień Grafiki. Wydarzenie organizowane jest w ramach programu towarzyszącego wystawie My i oni. Zawiła historia odmienności.
Oprócz wstępu wolnego na wystawę zaplanowane zostały liczne atrakcje dla całej rodziny: oprowadzanie z przewodnikiem, warsztaty dla dzieci i dla dorosłych, happening związany z komiksem, pokaz filmowy oraz konkurs z nagrodami.
O godz. 11.45 i 13.45, w trakcie warsztatów dla dzieci, zatytułowanych Ilustrowanie wyobraźni, uczestnicy wysłuchają fragmentów powieści Podróże Guliwera Jonathana Swifta – klasyki powieści, która uczy, jak poprzez otwartość i tolerancję dla innych wierzeń, obyczajów i przekonań można oswoić odmienność. Później każde z dzieci stworzy swoją autorską ilustrację do książki.
Dzieci będą miały do dyspozycji węgiel oraz różne rodzaje ołówków. Stosując monochromatyczną technikę dowiedzą się, jak natężeniem i rodzajem kreski można uzyskiwać różne walory kolorystyczne w ilustracji. Na końcu wszystkie prace zostaną złożone w wielką księgę.
Trzykrotnie – o godzinie 12.00, 14.00 oraz 16.00 – można będzie zwiedzić wystawę z przewodnikiem.
Od godziny 13.00 do 18.00 odbywać się będzie Happening z udziałem Krótkich Historii. Krótkie Historie to pierwsze w Polsce targi ilustracji i alternatywnego komiksu, promujące najmłodsze pokolenie twórców, urodzonych w latach 80-tych i 90-tych. Zamierzeniem organizatorów jest wprowadzenie tych – dotąd marginalizowanych – mediów w obszar zainteresowania kolekcjonerów współczesnej polskiej sztuki. Krótkie Historie to również kuratorska ekspozycja wywiedzionych z komiksu instalacji, obiektów, murali, limitowanych edycji grafik, unikatowych rysunków, artbook’ów i okolicznościowych pocztówek.
Warsztaty grafiki dla dorosłych odbywać się będą w dwóch turach, o godz. 12.00 i 15.00, a o godz. 17.00 odbędzie się pokaz filmu Sanatorium pod Klepsydrą w reż. Wojciecha Hassa, na podstawie prozy Bruno Schulza – jednego z najoryginalniejszych poetyckich refleksji o przemijaniu.
Na warsztaty obowiązują zapisy: warsztaty@mck.krakow.pl; tel. 12 42 42 812.
Przyjmowane są do piątku, 1 kwietnia, do godz. 15.00.
Patronat medialny nad wystawą objął Polski Portal Kultury O.pl.
niedziela, 3 kwietnia 2011, godz. 10.00–18.00
Międzynarodowe Centrum Kultury
Kraków, Rynek Główny 25