Od 4 do 30 kwietnia w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku będzie można oglądać wystawę pt. Moją polityką jest miłość. Św. Urszula – Julia Maria hr. Ledóchowska (1865-1939).
Wystawa przygotowana została przez Muzeum Historyczne m. st. Warszawy i Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Wykorzystano bogaty materiał ilustracyjny i archiwalny z zasobów sióstr urszulanek SJK. Wystawa była wcześniej prezentowana m.in. w senacie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.
Święta Urszula, czyli Julia Maria hr. Ledóchowska, urodziła się 17 kwietnia 1865 r. w Loosdorf w Austrii. Pochodziła z niezwykłej rodziny. Jej pradziad Antoni był posłem na Sejm Czteroletni, Kawalerem Orderu św. Stanisława. Dziadek Ignacy – generałem, dowódcą obrony twierdzy Modlin przed Rosjanami w 1831 r., a stryj Mieczysław – arcybiskupem gnieźnieńsko-poznańskim.
Rodzicami św. Urszuli byli Antoni Ledóchowski i Józefina z Salis-Zizers (Szwajcarka). Również wśród rodzeństwa Świętej znalazły się osoby wybitne: starsza siostra Maria Teresa, znana jako Matka Czarnej Afryki, była założycielką klawerianek i w 1975 r. została beatyfikowana. Jeden z braci, Włodzimierz, był przez 27 lat generałem jezuitów, drugi brat, Ignacy – generałem wojska polskiego.
W wieku 21 lat Julia Ledóchowska wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie, przyjmując imię Urszula. Jak sama pisała: Nie ja wybrałam – wybrał Bóg.
W 1907 roku Urszula Ledóchowska udała się do Sankt Petersburga, by kierować internatem przy polskim gimnazjum. Z Rosji wydalono ją w związku z wybuchem I wojny światowej. Przeniosła się do Sztokholmu, a następnie do Danii. Tam kontynuowała z siostrami pracę pedagogiczną, jednocześnie propagując wśród Skandynawów sprawę niepodległości Polski.
W 1920 roku powróciła do kraju, gdzie wkrótce petersburskie urszulanki przekształciły się w Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Siostry, zwane od koloru habitu szarymi urszulankami, uznały pracę wychowawczą za wyjątkowo istotne narzędzie ewangelizacji, rozszerzając swoją działalność na Francję i Włochy.
Zmarła w Rzymie 29 maja 1939 roku. Jan Paweł II kanonizował ją 18 maja 2003 roku.
Święta Urszula Ledóchowska ceniona była nie tylko za poświęcenie dla innych, zwłaszcza dzieci i ubogich, ale także za swoją niezwykłą pogodę ducha, która – jak twierdziła – była świadectwem jej więzi z Chrystusem.
W marcu 2009 roku Senat RP uhonorował ją specjalną uchwałą, uznając za aktualny wzór patriotyzmu. W marcu 2011 roku w plebiscycie na Polkę wszech czasów znalazła się na czwartym miejscu.
Św. Urszula znana jest w wielu krajach świata: jej imię noszą parafie, ulice, placówki oświatowo-wychowawcze i inne instytucje w Polsce, na Litwie, w Austrii, we Włoszech, w Argentynie i Brazylii, a nawet w Tanzanii. Jest również patronką Sieradza.
4-30 kwietnia 2011 r.
Sala Rycerska
Zamku Książąt Pomorskich
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
ul. Dominikańska 5-5
76-200 Słupsk