Od 7 kwietnia 2011 roku w Galerii Lulow 38 w Nowym Jorku można będzie oglądać pierwszą indywidualną w USA wystawę Józefa Robakowskiego.
Wystawa pokazuje ona artystę w dialogu z innymi twórcami. Robakowski – weteran polskiego filmu eksperymentalnego i awangardy – jawi się tutaj nie tylko jako twórca multimedialny, ale również jako inicjator i członek grup artystycznych; kurator i organizator wystaw i projektów.
Wernisaż wystawy (środa, 6 kwietnia, o godz. 18:00 w galerii Ludlow 38), poprzedzi spotkanie z artystą (czwartek, 7 kwietnia, o godz. 19.00 w Goethe-Institut Wyoming Building) z udziałem Barbary London (kuratora Museum of Modern Art w Nowym Jorku), Marielle Nitosławskiej (profesora filmu na Concordia University w Montrealu) i kuratorami wystawy: Tobim Maierem i Michałem Jachułą.
W Ludlow 38 będzie można obejrzeć filmy i wideo stworzone, wyprodukowane lub współprodukowane przez Robakowskiego, w tym m.in. Rynek z 1970 r. (współpraca z Ryszardem Meissnerem i Tadeuszem Junakiem) i Test I z 1971 r., zrealizowane w ramach Warsztatu Formy Filmowej; Uwaga: Światło! (Attention: Light!, 2004; we współpracy z Paulem Sharitsem i Wiesławem Michalakiem); czy Sztuka to potęga z 1985 r. (z muzyką kontrowersyjnej słoweńskiej grupy awangardowej Laibach). Polityczny wymiar sztuki Robakowskiego zostaje wydobyty m.in. poprzez pryzmat eksperymentalnych prac stworzonych w odpowiedzi na stan wojenny. Zagadnienia wzajemnego zaufania i dzielenia się artystycznym doświadczeniem ukazane są poprzez działalność Galerii Wymiany, założonej w mieszkaniu artysty w Łodzi w 1978 roku (wybór książek, katalogów, oraz druków ulotnych z kolekcji Galerii).
Wystawę wzbogacą dokumenty i fotografie, prezentujące m.in. Warsztat Formy Filmowej i wystawę Lochy Manhnattanu (Łódź, 1989), oraz filmy, wideo i programy telewizyjne takie jak: Władysław Strzemiński. Konstruowanie widzenia (1993); Choices – An Artist from Eastern Europe Speaks Out (film dokumentalny o artyście autorstwa Marielli Nitosławskiej z 1987), czy Uniesienie. Oratorium dla Katarzyny Kobro z 2011 r. Projektowi towarzyszyć będzie publikacja przygotowana wspólnie z wydawnictwem Spector Books z Lipska.
Organizatorzy: Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz MINI/Goethe-Institut Curatorial Residencies Ludlow 38, we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie oraz CEC Artslink w Nowym Jorku.
Pierwsza w USA indywidualna wystawa
Józefa Robakowskiego
Galeria Ludlow 38 w Nowym Jorku
7 kwietnia – 15 maja 2011