Nakładem wydawnictwa Czarne, w ramach serii Proza Świata, ukazała się debiutancka książka autorki Włóczęgów – Yiyun Li Tysiąc lat dobrych modlitw.
Debiutancki zbiór opowiadań amerykańskiej pisarki chińskiego pochodzenia Yiyun Li pokazuje, jak historia, kultura i mitologia splatają się – przypadkiem, a może z nieuchronną koniecznością – tworząc osobowość człowieka i kształtując jego los – od tętniącego życiem Pekinu przez gwarne ulice Chicago do jałowych pustkowi Mongolii. Tysiąc lat dobrych modlitw w mnogości ludzkich biografii odkrywa to, co dla nich wspólne – samotność i niezrozumienie, wyobcowanie i nieuświadomioną tęsknotę. I opisuje te na wskroś ludzkie rozczarowania i niespełnione marzenia z pełną zadumy czułością. Tłem dla opowiadań czyni autorka współczesne Chiny, których obraz – kraju zbyt szybko zachodzących zmian, upadku wartości i zagubienia – szkicuje niczym wprawny chiński malarz: kilkoma pociągnięciami, subtelnie, ale pewnie, chwytając istotę rzeczy.
Za Tysiąc lat dobrych modlitw nagrodzono autorkę licznymi nagrodami, w tym: Frank O’Connor International Short Story Award, Hemingway Foundation/PEN Award, Guardian First Book Award oraz California Book Award za debiut. Była także nominowana do Kiriyama Prize oraz Orange Prize w kategorii debiutantów.
W Tysiącu lat dobrych modlitw przedrewolucyjna przeszłość miesza się z teraźniejszością, Wschód z Zachodem, a rzeczywistość – w Pekinie czy Chicago – jawi się jako tragicznie absurdalna. Konflikty pokoleń i mentalności azjatyckiej z amerykańską nie dają bohaterom wytchnienia. Po skończeniu lektury Chiny nie są ani bliższe, ani bardziej jednoznaczne, lecz świeżo rozbudzona ciekawość wobec kraju – nawet w dobie globalnej wioski dziwnie odległego – będzie się odtąd domagać coraz to nowych opowieści…
Agnieszka Taborska
Yiyun Li urodziła się w 1972 roku w Pekinie, skąd w 1996 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Publikowała m.in. w The New Yorker, The Paris Review, The Gettysburg Review i A Public Space. Była stypendystką Lannan Foundation, MacArthur Foundation i Whiting Foundation. Za swój debiutancki zbiór Tysiąc lat dobrych modlitw otrzymała szereg nagród, m.in. Frank O’Connor International Short Story Award, PEN/Hemingway Award, Guardian First Book Award i California Book Award.
Powieść Włóczędzy (Czarne 2010) znalazła się w 2009 roku w finale Center for Fiction First Novel Prize, a w 2010 roku została uhonorowana tytułem American Library Association Notable Book. Prestiżowy brytyjski magazyn literacki Granta zaliczył autorkę do grona najlepszych młodych pisarzy amerykańskich.
Wydanie I, rok 2011
Format: 125×205 mm, oprawa miękka, foliowana, ze skrzydełkami
Liczba stron: 224
Projekt okładki: Agnieszka Pasierska/Pracownia Papierówka
Projekt typograficzny: Robert Oleś/d2d.pl
ISBN: 978-83-7536-244-2
Przekład z języka angielskiego Michał Kłobukowski