12 kwietnia 2011 roku o godz 18.00 w Śródmejskim Ośrodku Kultury w Krakowie, odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego Janusz Kurtyka.
Janusz Kurtyka, który został zapamiętany jako charyzmatyczny Prezes IPN, niezłomnie walczący o odkrywanie najnowszych dziejów Polski, był przede wszystkim historykiem. Wybitnym mediewistą – jego prace opisujące Rzeczpospolitą w wiekach średnich i epoce wczesnonowożytnej weszły do kanonu historiografii polskiej. Był jednocześnie niezwykle aktywny w badaniu dziejów polskiej powojennej konspiracji niepodległościowej, zwłaszcza szczególnie bliskiego jego sercu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
W latach PRL działał Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, wykładał na podziemnym uniwersytecie, drukował w drugim obiegu. Pracował w Polskiej Akademii Nauk. W latach 90-tych wykładał też w Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu i Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie. Przed objęciem funkcji prezesa IPN, przez pięć lat kierował jego krakowskim oddziałem, który w tym czasie był w wielu sferach najsprawniej działającą jednostką Instytutu w kraju.
Film pt.: Janusz Kurtyka zrealizowany przez Mirosława Jabłońskiego i Jana M. Rumana przypomina wydarzenia z kwietnia 2010 r. Sceny z pogrzebu i wspomnienia o nim jego współpracowników, skontrastowane są z filmem z pobytu Janusza Kurtyki w Nowym Jorku latem 1999 r. Przez jedenaście lat dzielące oba nagrania Janusz Kurtyka stał się postacią historyczną. Jego zaangażowanie w odkrywanie – często bolesnej – prawdy o niedawnej przeszłości, bezkompromisowość w dążeniu do jej upubliczniania sprowadzały na niego krytykę. Nie zważał na nią. Był państwowcem, pojmował życie jako Służbę Tej Co Nie Zginęła.
Wierność przodkom, którzy oddali dla Niej życie, traktował jako bezdyskusyjny obowiązek. W Instytucie będącym urzędem państwowym, pod jego kierownictwem nie było miejsca na urzędowanie, był etos służby Państwu Polskiemu. Tego Janusz Kurtyka wymagał od siebie i dlatego mógł wymagać tej służby od podwładnych. Widział ogromną rolę badań naukowych, które miały pomóc w przywróceniu pamięci historycznej. Za jedną z kluczowych, dla losów państwa i tożsamości narodowej, kwestii uważał problematykę Zbrodni Katyńskiej.
12 kwietnia 2011 roku
godz. 18.00
Śródmiejski Ośrodek Kultury
ul. Mikołajska 2
Kraków