Od 4 kwietnia do 7 maja 2011 roku w krakowskiej Galerii BB można oglądać wystawę Re–Products Kariny Marusińskiej.
Dizajn z przymrużeniem oka. Inteligentna prowokacja. Bo czy naczynia Kariny Marusińskiej są na serio?! Czy nadają się do użytku? Czy ze zrośniętych ze sobą bliźniaczych filiżanek można napić się herbaty? Czy z filiżanki, której dnem jest plastikowy korek z 5-litrowej butli wody mineralnej, nie wypłynie kawa? Czy plastikowa torba, której rączką jest ucho porcelanowej filiżanki, udźwignie zakupy?
Marusińska z niebywałym wdziękiem łamie kanony myślenia o projektowaniu przedmiotów codziennego użytku. Jej produkty są pomysłowe, zabawne i jednak w zdecydowanej większości funkcjonalne. Ponadto – co jest ich bezspornie wielką zaletą – mieszczą się w obecnie modnym na świecie nurcie recyclingu.
Przetwarza odpady produkcyjne fabryk porcelany w Chodzieży, Wałbrzychu i Ćmielowie. Artystycznie reanimuje wyrzucane na fabryczne hałdy talerze, filiżanki, kubki, wazy, ucha do filiżanek. Przywraca im pierwotne funkcje, tworzy nowe niezwykłe obiekty. Zdobi je odpadowymi elementami kalki ukrywając lub podkreślając ich defekty.
Poddając liftingowi zepsutą porcelanę jest kokieteryjna i zadziorna. Prowokuje i rozśmiesza (Anita Balic)
Karina Marusińska – w 2008 roku uzyskała dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Otrzymała Stypendium Artystyczne Urzędu Miejskiego Wrocławia (2006), stypendium Prezydenta Wrocławia w dziedzinie kultury i sztuki (2007), Stypendium na Uniwersytecie Pais Vasco w Bilbao (Hiszpania, 2007), Stypendium w Instytucie Ceramiki w Guebwiller (Francja, 2008), Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego (2008), Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Dolnośląskiego (2010), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010).
Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia m. in.: Złote Pasmo w kategorii malarstwo w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym Bohunova Paleta 2002 (Słowacja), I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Ceramicznym Ceramiony 2005 (Elbląg), I miejsce w konkursie na czarkę do herbaty 95 stopni Celsjusza (ASP Wrocław, 2007), wyróżnienie w konkursie Innowacyjny Pomysł 2008 za projekt powiązania sztuki z biznesem (Uniwersytet Łódzki, 2008).
Animatorka kultury, organizatorka festiwali artystycznych, warsztatów i plenerów. Członek grupy artystycznej Łuhuu!
4 kwietnia–7 maja 2011
Galeria BB
ul. Garbarska 24
Kraków