Od 9 października do 14 listopada 2008 r. w Galerii Foksal w Warszawie można oglądać wystawę Nelly Agassi X=VT. Artystka urodzona w 1973 roku w Izraelu. W latach 1995-1998 studiowała w St.Martin’s School of Art w Londynie. Następnie w Camera Obscura School w Tel Avivie i Chelsea College of Art and Design w Londynie. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów. Wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach na świecie. Współpracuje z Dvir Galery w Tel Avivie. Tworzy obiekty artystyczne, filmy i perfomance. W projektach artystki niezmiennie przewijają się tematy oscylujące wokół doświadczenia holocaustu, zmagania z bolesną przeszłością.
Istotną dla Nelly Agassi jest próba określenia tożsamości jednostki, ale i badanie pamięci zbiorowej, tej historycznej, którą naznaczeni są młodzi Izraelici. W Polsce jej prace prezentowane były już kilkakrotnie m.in. w ramach kolejnych edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera w 2006 i 2007 r., na wystawie zbiorowej Pamięć tej chwili z odległości lat, które miną, w dawnej Fabryce Schindlera w Krakowie organizowanej w ramach 17. Festiwalu Kultury Żydowskiej (2007).
W pokazie, specjalnie przygotowanym dla Galerii Foksal, Nelly Agassi prezentuje swoją pracę przy użyciu rozmaitych środków wyrazu artystycznego (performance, dźwięk, wideo, grafika, przedmioty). W performancie zrealizowanym przy okazji otwarcia ekspozycji, w głównej przestrzeni galerii, w ustawionej na środku sali konstrukcji zbudowanej z metalowego wózka i przeźroczystego pojemnika (przypominającego szpitalny inkubator) leży wewnątrz zbiornika nieruchoma postać artystki, oświetlona fluorescencyjnym światłem dwóch świetlówek. Na frontowej, białej ścianie pojawia się wyświetlany z projektora obraz delikatnej dłoni zaciśniętej w pięść natarczywie bijącej w ścianę, jakby domagającej się niemożliwego do spełnienia – otwarcia białego muru. Nieco neurotyczny dźwięk – przywodzący na myśl szybkie bicie serca lub nerwowe tykanie metronomu – wypełnia galerię, budząc uczucie niepokoju i drżenia w ciałach i umysłach widzów.
To puls dzieła sztuki w procesie jego powstawania. Inaczej, jednak, niż w wypadku naturalnych narodzin, leżąca tu postać jest zarazem i matką i dzieciątkiem, artystą i dziełem sztuki, przyczyną i skutkiem: ciężko pracującym jednoosobowym konsylium – pisze współkuratorka wystawy Adi Englman. Prezentację dzieła Nelly Agassi uzupełnia sporządzony przez policyjnego technika, na podstawie opisu podanego przez znajomego artystę, pamięciowy portret artystki. Niedokładny, rozmazany wizerunek przywołany z zakamarków pamięci przypomina, że sztuka to nie tylko kreacja, ale też i poszukiwanie, nieustanna syzyfowa wędrówka w głąb pamięci, wyobraźni, odczuć. To również zapominanie i odrzucanie, niepewność, ale i zrozumienie pozwalające odkrywać samą siebie i dopiero wówczas realizować dzieło w odpowiedniej formie zaklętej w przedmiot, kolor, czas, przestrzeń. Istotą wystawy jest ukazanie tego momentu twórczego w którym najsilniej przebiegają impulsy i możliwości kreacji.
Kuratorzy wystawy: Adi Englman i Jaromir Jedliński
GALERIA FOKSAL
ul. Foksal 1/4
PL- 00950 Warszawa