Od 19 października do 30 listopada 2008 r. w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli potrwa wystawa W cieniu Imperium Rzymskiego. Wystawa prezentuje kulturę materialną, społeczną i duchową ludności zamieszkującej terytorium Polski w pierwszych pięciu wiekach naszej ery.
Eksponaty, wypożyczone ze zbiorów kilkunastu polskich muzeów i instytutów archeologicznych w znakomity sposób przyczynią się do poszerzenia wiedzy o tym okresie naszej prehistorii, który cechował się znaczącym ożywieniem społeczno-gospodarczym wywołanym przez pełne upowszechnienie i masowe zastosowanie żelaza do produkcji przedmiotów codziennego użytku.
Wśród zabytków znaczącą większość stanowią znaleziska odnoszące się do działalności dwóch archeologicznych kultur: przeworskiej (utożsamianej z Wandalami) oraz kultury wielbarskiej (Gotów). Na ekspozycji znajdują się zabytki związane z życiem codziennym. Można obejrzeć bogaty wybór wytworów rzemiosła: znakomitej broni i elementów uzbrojenia, narzędzi pracy, biżuterii, naczyń glinianych. Zaprezentowano także świadectwa w postaci monet, broni i innych przedmiotów kontaktów lokalnych społeczności barbarzyńskich z Imperium Rzymskim, w których ogromną rolę odegrał tzw. szlak bursztynowy.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
ul. Sandomierska 1, 37- 464 Stalowa Wola