14 maja 2011 roku rozpocznie się Muzeum bez ścian – nowy projekt artystyczno-edukacyjny współorganizowany przez CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Projekt adresowany jest do animatorów, nauczycieli, muzealników, liderów, czyli osób zainteresowanych partycypacyjnymi metodami edukacyjno-twórczymi.
Muzeum bez ścian jako wieloetapowy projekt artystyczno–edukacyjny zakłada zarówno podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób związanych z kulturą i edukacją, jak też podnoszenie świadomości społecznej odnoszącej się do szeroko rozumianej sztuki współczesnej. Ważnym założeniem jest również wprowadzanie w praktykę upowszechniania kultury projektów przekraczających ściany muzeów i wkraczających w przestrzeń społeczną w nienachalny, ale atrakcyjny i nowoczesny sposób.
Tytułem projektu organizatorzy nawiązują do idei Josepha Beuys’a, który w 1972 roku, gdy tworzył w Berlinie Wolny Uniwersytet, określił go mianem akademii bez ścian. W tym projekcie jest to świadome nawiązanie do tej ważnej artystycznej tradycji.
Projekt Muzeum bez ścian otwiera nową przestrzeń dla działań prezentowanych dotychczas w siedzibach instytucji kultury. Nowatorstwo polega na wyprowadzeniu wysokiej sztuki w przestrzeń społeczną, miejską, gdzie dominują propozycje popkulturowe. Włączenie grupy artystów o międzynarodowej renomie do działań o wymiarze nie tylko artystycznym, ale i edukacyjnym o tak szerokim zasięgu, jak będzie to miało miejsce finale projektu – będzie precedensem na gruncie nie tylko polskim.
Nowatorstwo projektu polega również na zmianie formuły działania galerii, która zostanie stworzona na ulicach Warszawy. Projekt zakłada zmianę pozycji odbiorcy i nową jego rolę jako partnera w dialogu ze sztuką, prowadzonym poprzez działanie twórcze i współtworzenie sensu dzieła, której to roli oczekuje współczesny artysta od widza.
Muzeum bez ścian wychodzi w stronę odbiorców, którzy nie odwiedzają galerii sztuki współczesnej, nie rozumieją specyfiki sztuki najnowszej i nie czują się przygotowani do kontaktu z hermetycznym – jak się często sądzi – programem takich instytucji jak CSW. We wszystkich propozycjach skierowanych do publiczności element uczestnictwa, współdziałania, aktywności będzie na równi istotny z wymiarem artystycznym, co gwarantuje pozycja zaproszonych twórców.
Obudowanie tego wyjątkowego dla Warszawy wydarzenia artystyczno-edukacyjnego ogólnopolskimi warsztatami szkoleniowymi dla 25 animatorów kultury, ngo, młodych artystów, muzealników przygotuje uczestników do prowadzenia własnych działań w środowiskach lokalnych.
Szkolenie umożliwi zapoznanie się zarówno w teorii, jak i w praktyce z metodyką projektów z nurtu community arts, sztuką relacyjną, partycypacyjną itp. Szkolenie ma szansę ułatwić uczestnikom realizację własnych działań w macierzystych ośrodkach ze społecznościami lokalnymi, nie mającymi łatwego dostępu do kultury i nowoczesnej edukacji twórczej. Ważny podkreślenia jest aspekt twórczy projektu, w rozumieniu kreatywności nie powiązanej ze zdolnościami – jak ma to miejsce w edukacji nastawionej na rozwijanie talentów, ale w znaczeniu pozaartystycznym, jako postawy gotowości do przełamywania stereotypów tak w myśleniu, jak i działaniu. Takie podejście pozwala prowadzić edukacje twórczą ze wszystkimi chętnymi, a nie tylko z nielicznymi utalentowanymi. Dlatego tak istotne wydaje się szkolenie autorskimi metodami LET osób zajmujących się edukacją i wychowaniem.
Muzeum bez ścian – projekt artystyczno – edukacyjny składa się z trzech części.
- część I (14 maja 04 i 11 czerwca 2011, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, godz. 11.00-16.00)
Cykl 9 warsztatów prowadzonych w trzech sobotnich sesjach 14 maja, 4 i 11 czerwca na terenie i w okolicy CSW Zamek Ujazdowski przez tych samych artystów, którzy będą realizować finałowe wydarzenie w czerwcu.
- część II (21- 22 maja 2011, Kazimierz Dolny nad Wisłą – warsztaty i akcje w mieście, wyjazd z noclegiem)
Dwudniowy cykl warsztatów prowadzonych autorskimi metodami LET, sprzyjającymi bezpośredniemu doświadczeniu i filtrowaniu nowych metod pracy przez indywidualne potrzeby i możliwości oraz własny proces twórczy odbędzie się w Kazimierzu Dolnym nad Wisła w terminie 21-22 maja 2011.
- część III (19 czerwca 2011, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa i okolice – finał)
Finał 19 czerwca w przestrzeni wokół Zamku Ujazdowskiego będzie składał się z 14 sytuacji artystyczno/edukacyjno/twórczych zaprojektowanych i prowadzonych przez doświadczonych w pracy edukacyjnej artystów. Reprezentowane będą różne formy ekspresji twórczej, różne języki i sposoby narracji, jak też różne metody ułatwiające kontakt z dziełem i partycypację widzów.
Do realizacji projektu Muzeum bez ścian zaproszeni zostali twórcy doświadczeni w realizacji tego typu projektów. Autorami zaproszonymi do prowadzenia akcji/ sytuacji artystycznych będą m.in: Jacek Bąkowski, Marcin Berdyszak, Sebastian Majewski, Mathilde Papapietro, Jarosław Perszko, Dorota Podlaska, Grzegorz Rogala, Jadwiga Sawicka. Udział wezmą również: Maria Parczewska i Janusz Byszewski – twórcy i kuratorzy LET.
Wszystkie etapy projektu zostaną udokumentowane i opracowane metodycznie. W planach jest wydanie płyt CD oraz interaktywnych plakatów.
Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, CSW Zamek Ujazdowski oraz realizowany we współpracy z Fundacją Sztuka i Współczesność.
Organizatorzy:
Laboratorium Edukacji Twórczej
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Zgłoszenia należy kierować do 4 maja 2011 na adres: let@csw.art.pl
Zgłoszenie udziału oznacza decyzję uczestnictwa we wszystkich częściach projektu, które składają się na spójną całość.
Ilość miejsc – 25, liczy się kolejność zgłoszeń. Informacje szczegółowe zostaną przesłane po skompletowaniu listy uczestników. Koszty, poza kosztami dojazdu do Warszawy i Kazimierza Dolnego nad Wisłą, pokrywają organizatorzy.
Od 14 maja do 19 czerwca 2011 r.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
00-467 Warszawa