18 kwietnia 2011 roku o godzinie 18.00 w Centrum Edukacji Artystycznej Artpunkt w Opolu odbędzie się kolejny wykład z cyklu Trudne piękno. Tematem spotkanie będzie: Po co nam krajobraz? O niektórych wątkach sztuki polskiej po II wojnie światowej.
Chodzi o zwrócenie uwagi na podejścia do otoczenia i krajobrazu (także i tego zurbanizowanego) głównie w kręgach artystów krytycznych wobec dyktatów w PRL i tych kontynuujących swój radykalizm już w okresie transformacji. Zostaną omówione projekty na wystąpieniach i spotkaniach artystycznych (np. na sympozjum Puławy 66) a także działania indywidualne (m. in. Terey Murak czy Pawła Althamera).
Andrzej Kostołowski (ur. 1940), kustosz Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu), wykładowca na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i ASP we Wrocławiu, członek Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska, z wykształcenia leśnik i historyk sztuki (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu 1966). Krytyk i teoretyk sztuki, publikuje od początku lat 70., równocześnie prezentując swoje teksty w galeriach autorskich: Pod Moną Lisą, Azyl, Adres, Akumulatory 2, Galeria x, Katakumby, Krzysztofory, Zakład nad Fosą, Dziekanka i in.
Autor wielu studiów monograficznych, między innymi o: Andrzeju Wróblewskim, Wikacym, Arturze Nachcie-Samborskim, Jerzym Beresiu, Janinie Kraupe, Teresie Murak. Aktualnie zajmuje się relacjami sztuki i przyrody oraz estetyką po roku 1945. W miesięczniku Arteon publikuje cykliczne rozważania aforystyczne pt. Rafy. Współpracuje także z pismami Format i Artluk.
18 kwietnia 2011, godz. 18.00
Czytelnia Centrum Edukacji Artystycznej Artpunkt
ul. Kośnego 32a
Opole