W dniach od 22 do 26 października w Iluzjonie Filmoteki Narodowej w Warszawie odbędzie się przegląd filmów niemych zrealizowanych w latach 1908 – 1929. Zostaną zaprezentowane zarówno ocalałe fragmenty najstarszych kopii jakie przechowywane są w zbiorach Filmoteki Narodowej jak i te, które zostały odnalezione po latach poszukiwań. Będzie można obejrzeć dokumentalne zapisy ówczesnej rzeczywistości a także filmiki reklamowe.
22 października 1908 roku w Warszawie przy ulicy Wierzbowej odbyła się projekcja pierwszego polskiego filmu fabularnego – zabawnej burleski o stołecznych przygodach pewnego prowincjusza, nosząca tytuł ANTOŚ PIERWSZY RAZ W WARSZAWIE. Taką informację znajdziemy w wielu opracowaniach historyczno- filmowych a także artykułach prasowych. Data październikowa utrwaliła się i przyjęła, choć już od dawna historycy filmu przypuszczali, że początki polskiego filmu fabularnego na ziemiach polskich należy usytuować nieco wcześniej. Data październikowa ciągle jednak uznawana była za datę obowiązującą, choć symboliczną i umowną.
22 października obchody zainaugurowane zostaną projekcją filmu MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1927. Muzykę do filmu, specjalnie na tę okazję, skomponował Rafał Rozmus. Utwór pod dyrekcją kompozytora wykona trzynastoosobowa Orkiestra Kameralna.
Wcześniej jednak odbędzie się pierwszy publiczny pokaz PRUSKIEJ KULTURY. Pokazana zostanie także zabawną burleskę ANTOSIA ZGUBIŁ GORSET – film wprawdzie zrealizowany w Rosji w 1916 r. ale kontynuujący serię Antosiowych przygód i dający tym samym wyobrażenie o Antosiu pierwszym. W głównej roli oczywiście Antoni Fertner, który tę postać wykreował, zdobywając jednocześnie popularność, o jakiej – jako aktor teatralny – mógł jedynie marzyć. Wszystkim projekcje z muzyką na żywo.
Przeglądowi będzie towarzyszyć wystawa materiałów dokumentacyjnych i ikonograficznych ze zbiorów Filmoteki Narodowej a także Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Historycznego m. st. Warszawy i Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Organizatorzy przygotowali także pierwszą część publikacji obszernie omawiającej okoliczności narodzin polskiego filmu, prezentującej główne postaci związane z tym okresem, wszystkich tych, którzy w nowym medium dostrzegli niezwykłe możliwości. Byli to zarówno znakomici teoretycy zastanawiający się nad istotą nowej sztuki jak i praktycy – konstruktorzy, operatorzy, filmowcy, aktorzy. Również i ci, którzy postrzegali kinematograf głównie przez pryzmat zarobku i dzięki którym, tak naprawdę, kino stało się sztuką masową.
W ramach Obchodów Filmoteka Narodowa zorganizuje w dniach od 25 – 27 listopada seminarium POLONICA.
1 komentarz
czemu tak powaznie, a co z misiem ?:D toz to najbardziej rozpoznawalny poslki film wszechczasow http://kipme.pl/dzielo/mis-/15161.html