20 listopada Austriackie Forum Kultury w Warszawie organizuje koncert poświęcony twórczości Heinricha Gattermeyera, austriackiego kompozytora, który w tym roku obchodzi swoje 85 urodziny. Usłyszeć będzie można jego muzykę kameralną z różnych okresów twórczości. Podczas kilkuletniego cyklu koncertów muzycznego forum młodych można było już usłyszeć wykonania dwóch utworów spośród tych, które zostaną zaprezentowane na listopadowym koncercie i spotkały się one z gorącym przyjęciem. Wykonawcami będą wyróżniający się studenci i absolwenci warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego.
Heinrich Gattermeyer – ur. w 1923 roku w Sierning (Górna Austria), maturę zdał w gimnazjum kademickim w Linz, w 1941 roku brał udział w wojnie jako lotnik. Ukończył studia w zakresie wychowania muzycznego, fortepianu (dr H. Weber, Br. Seidlhofer), kompozycji (Alfred Uhl), germanistyki na Uniwersytecie w Wiedniu i muzykologii. Pracował najpierw jako nauczyciel w gimnazjach wiedeńskich, od 1964 roku jako profesor dyrygentury i nauki o instrumentach w Wiedeńskiej Akademii Muzycznej, od 1973 do 1992 roku jako profesor kompozycji na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Był dyrygentem kilku wiedeńskich chórów, od 1973 do 1984 roku był prezydentem Austriackiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ponad 300 prawykonań austriackich kompozytorów, 32 nagrania płytowe, szereg produkcji dla telewizji austriackiej), jest autorem ponad 200 programów radiowych i 72 telewizyjnych. Od 1984 do 1990 roku był prezydentem AKM (austriacki odpowiednik ZAiKSu), od 1992 do 2001 roku honorowym członkiem i prezydentem Austriackiego Związku Kompozytorów, od 1996 roku jest prezydentem Dommusik przy katedrze Św. Stefana w Wiedniu.
Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i odznaczeń w kraju i za granicą. Jego dzieła zostały wydane m.in przez Universal Edition, Doblinger i zostały udokumentowane na 18 płytach analogowych i CD. Najważniejsze dzieła: Opera Kirbisch (Libretto: Anton Wildgans), opera bajkowa Asinus Rex (Libretto: Heinrich Gattermeyer), 3 musicale telewizyjne, muzyka do 38 teatrów cieni; 6 oratoria, 5 mszy i kantat; 20 utworów symfonicznych, ponad 100 utworów kameralnych, cykle pieśni i utwory na fortepian.