Do 4 stycznia 2009 roku w Muzeum Sztuki i Wzornictwa w Kopenhadze można oglądać wystawę Glass-a-porter. Ta pierwsza prezentacja polskich artystów w prestiżowym muzeum powstała dzięki poparciu i pomocy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze. Gianni Versace, słynny włoski kreator mody, znany z jej oryginalnych interpretacji, uważał, że sztuka i moda muszą się nawzajem przenikać. Czy gdyby nie nagła śmierć z rąk szaleńca, zaprojektowałby szklaną kolekcję?
Glass-a-porter – moda ze szkła i szkło inspirowane modą. Strojne suknie, halki, kobieca bielizna… Torebki, pantofle, pończoszki z frywolnymi podwiązkami… Biżuteria, butelki na perfumy… Piękne modelki. Wszystko ze szkła. Nieokiełznana i nieposkromiona wyobraźnia 10 polskich artystów i ich doświadczenie w pracy ze szkłem sprawiły, że ten trudny w obróbce materiał zamienił się w ich rękach ( i w ich piecach ) w niebywałe kreacje. Powstała niezwykle oryginalna i zupełnie wyjątkowa kolekcja.
Haute couture czy prêt-à-porter? Wykonane na zamówienie czy produkowane seryjnie? Haute couture, bo ekstrawaganckie, wykonane ręcznie, w jednym egzemplarzu. Obezwładniające bogactwem krojów, zdobień i barw. Całkowicie niepowtarzalne. A może jednak prêt-à-porter, bo nie kosztuje fortuny. Bo każdego z nas stać na zakup obiektu z tej kolekcji, prawdziwego dzieła sztuki…
Nie projektuję ubrań, lecz marzenia – powiedział w jednym z wywiadów Ralph Lauren, wielki amerykański stylista. Gdyby nie marzenia, nie powstałaby kolekcja Glass-a-porter. Niezwykła zabawa w modę i zabawa modą. Niezwykła, bo po raz pierwszy materią dla krawca-stylisty było szkło. Anita Bialic
Glass-a-porter – Dagmara Bielecka, Małgorzata Dajewska, Pati Dubiel, Anna Gawłowska, Katarzyna Karbownik, Marzena Krzemińska, Magdalena Kucharska, Agnieszka Leśniak, Kazimierz Pawlak, Beata Stankiewicz
Kurator wystawy: Anita Bialic, Galeria BB
Muzeum Sztuki i Wzornictwa, Kopenhaga, Dania
Bredgade 68 / 1260 København K