6 listopada 2008 o godz. 18.00 w Galerii ZPAP OK Pryzmat w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Leszka Dutka – laureata XI edycji Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza. Nagrodzona wystawa została zorganizowana z okazji 70 – lecia pracy twórczej artysty i odbyła się w Galerii Panorama Centrum Kongresowego w Tomaszowicach w 2008 roku (kwiecień – czerwiec).
Nagroda im. Witolda Wojtkiewicza przyznawana jest przez Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie za najlepszą wystawę malarstwa, grafiki lub rysunku jaka odbyła się w Krakowie w czasie trwania kolejnej edycji konkursu. Nagrodę przyznaje specjalnie powołane Jury, w skład którego wchodzą historycy i krytycy sztuki, dziennikarze piszący recenzje z wystaw, artyści o uznanym dorobku
i autorytecie oraz laureat poprzedniej edycji nagrody.
Dotychczasowi Laureaci Nagrody: Janina Kraupe-Świderska (1996), Zbysław Marek Maciejewski (1998), Jerzy Nowosielski (1999 ), Eugeniusz Mucha (2000), Jacek Sroka (2001), Jan Pamuła (2003), Stefan Gierowski (2004), Alina Kalczyńska (2005), Izaak Celnikier (2006), Stanisław Rodziński (2007).
Leszek Dutka urodził się w Jaworznie w 1921 roku. Od roku 1924 mieszkał w Zawierciu, tam ukończył gimnazjum i liceum oraz spędził lata wojny. W latach 1945 – 55 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknychw pracowniach: malarstwa prof. Hanny Rudzkiej – Cybis, rysunku prof. Zbigniewa Pronaszki i malarstwa ściennego prof. Wacława Taranczewskiego. Równolegle studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie w 1952 roku uzyskał dyplom magistra nauk technicznych oraz inżyniera architektury i urbanistyki u prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego.
Leszek Dutka brał udział w 95 wystawach zbiorowych w kraju za granicą, zorganizował 35 wystaw indywidualnych. Uczestniczył w wielu plenerach, także międzynarodowych. Był inicjatorem, organizatorem i kuratorem wielu wystaw środowiska artystycznego Krakowa. Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń.
Prace artysty znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Muzeum Polskiego w Chicago, Fundacji Signum w Poznaniu, Zjyad Raoof Kolekcji Miasta Myślenic, kolekcji Miasta Zawiercia, Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz w prywatnych kolekcjach Christiana Stöhrmanna w Husum i Margot i Dietera Löchöffel w Norymberdze.
Wystawa będzie czynna do 27 listopada 2008.