4 listopada o godzinie 19.00 w Sali Nowej Centrum Kultury w Lublinie, będzie można zobaczyć spektakl muzyczny Ech raz jeszcze raz, czyli taniec z pamięcią w wykonaniu Oleny Leonenko. Artystka urodziła się w Kijowie. Rozpoczęła karierę artystyczną po ukończeniu pięcioletniej Szkoły Muzycznej oraz szkoły pantomimy u Natalii Burian. Powołała do życia grupę teatralną Wydybaj i podróżując wraz z nią po zakątkach całej Ukrainy poszukiwała najdawniejszych źródeł ukraińskiej kultury, pozostałości pogańskich zwyczajów i rytuałów, badała technikę rytualnego śpiewu i gromadziła pieśni.
Od 1991 roku mieszka i pracuje w Polsce. Jest autorką opracowań muzycznych do ponad dwudziestych spektakli teatralnych realizowanych na najwyższych scenach polskich. Jej talentem zachwycili się wybitni twórcy teatralni i muzyczni: Gustaw Holoubek, Krystian Lupa, Agnieszka Glińska, Krzysztof Warlikowski, Zbigniew Zapasiewicz, Leszek Długosz, Janusz Głowacki, Andrzej Wanat, Bogdan Pociej, Krystyna Cywińska, Jacek Ostaszewski i wielu innych.
Przebogaty i różnorodny repertuar Oleny Leonenko zawiera ponad 500 pieśni ukraińskich, żydowskich, rosyjskich. Leonenko występowała z wieloma recitalami w Polsce, Mediolanie, Paryżu, Berlinie, Pradze i Kijowie. Jest kompozytorką muzyki do ponad 20 spektakli teatralnych. W 2005 roku Olena Leonenko została odznaczona medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis przyznawanym przez Ministra Kultury.
W muzycznym spektaklu Ech raz jeszcze raz…czyli taniec z pamięcią artystka powraca na podwórko swojego dzieciństwa, w sercu Kijowa. Mieszkają tam Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Gruzini, rodziny mieszane. Czas przestał istnieć, przenikają się wzajemnie przeszłość z przyszłością i teraźniejszością. Toczy się codzienność, z każdego okna słychać muzykę, tak różną, że nigdzie indziej nie byłoby możliwe współistnienie tylu muzycznych emocji, fantazji i tęsknot. W spektaklu oprócz piosenek Okudżawy, Wysokiego, Leszczenki i Bernesa znalazły się rosyjskie romanse, podwórkowe tanga, ludowe piosenki ukraińskie, pieśni żydowskie.
Scenografia: Mateusz Stajewski
Muzycy: Marek Walawender – gitara, mandolina, Klaudiusz Baran – akordeon, Wojciech Zalewski – kontrabas
Opieka literacka: Janusz Głowacki
Opieka artystyczna: – Gustaw Holoubek