12 maja 2011 roku o godzinie 13.30 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Gdańskie Wykłady Solidarności. Wykład pt. Na ile Solidarność zwyciężyła? Na ile poniosła klęskę? wygłosi prof. David Ost.
Tego samego dnia, o godz. 9.30, prof. David Ost spotka się w historycznej Sali BHP z uczestnikami tegorocznej Akademii Solidarności.
David Ost (ur. 1955) jest profesorem politologii w Hobart and William Smith Colleges w stanie Nowy Jork oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Wykładał także w prestiżowej nowojorskiej New School for Social Research oraz wielu uniwersytetach europejskich, w tym na Uniwersytecie Warszawskim.
Od lat 70. związany jest z polską opozycją demokratyczną, wokół której koncentrują się jego badania. David Ost jest autorem wielu prac poświęconych przemianom w Europie Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem problemu demokratyzacji życia politycznego i społecznego, kondycji kapitalizmu oraz sytuacji na rynku pracy i roli związków zawodowych.
Uznawany jest za jednego z wiodących ekspertów w dziedzinie przemian ustrojowych Europy Środkowo-Wschodniej po roku 1989. Jego dyskutowana szeroko w Polsce książka Klęska Solidarności. Gniew i polityka w postkomunistycznej Europie (2005, wyd. pol. 2007), została uhonorowana nagrodą American Association for Advancement of Slavic Studies. Do istotnych prac badawczych w jego dorobku naukowym należą także Solidarity and the Politics of Anti-Politics (1990), oraz Workers After Workers’ States (współredakcja, 2001) prof. Tomasz Szlendak: Jaka będzie solidarność przyszłości?
Gdańskie Wykłady Solidarności to oferta naukowo-dydaktyczna comiesięcznych wykładów publicznych, realizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności i Uniwersytet Gdański (Wydział Nauk Społecznych). Na cykl składają się wykłady intelektualistów, teoretyków oraz historyków idei społeczno-politycznych, których zadaniem jest twórcze odniesienie się do dziedzictwa ruchu Solidarności w kontekście budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz diagnozy aktualnych problemów społeczno-politycznych w Polsce, Europie i na świecie.
Odnosząc się do idei solidarności społecznej, zaproszeni goście mają za zadanie zinterpretować współczesną sytuację, w jakiej znajduje się polskie społeczeństwo na tle europejskich i globalnych przeobrażeń społecznych, ekonomicznych i politycznych. Ta diagnoza stanowić ma punkt wyjścia do próby sformułowania propozycji rozwiązania aktualnych problemów społecznych. Jako że wykłady dotyczą podstawowych spraw dotykających obywateli, każdy z nich stawia prosto sformułowane pytanie zaczynające się od słów Dlaczego…?, Czy…?, względnie: Jak…?.
Drugą istotną cechą cyklu Gdańskich Wykładów Solidarności jest podkreślenie wagi wrażliwości społecznej w refleksji nad współczesną sytuacją Polski i Europy. Cykl ma za zadanie wzbudzić w polskim społeczeństwie potrzebę dyskusji publicznej. Wykłady skierowane są dlatego nie tylko do studentów i środowisk akademickich, ale także do wszystkich zainteresowanych publiczną refleksją nad dotykającymi obywateli problemami.
Organizatorzy: Europejskie Centrum Solidarności i Uniwersytet Gdański
Wykład będzie również transmitowany na żywo na stronie www.ecs.gda.pl/wyklady
12 maja 2011, godz. 13.30
sala S 205, Wydział Nauk Społecznych UG
ul. Bażyńskiego 4
Gdańsk