19 maja 2011 roku o godzinie 18.00 w Galerii Engram w CKK w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy W labiryncie grafiki. Twórczość artystów związanych z cieszyńskim Instytutem Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Prace można będzie oglądać do 30 czerwca 2011 roku.
Do tego, że grafika w Cieszynie po prostu jest, zdążyli przyzwyczaić się już wszyscy. Co jakiś czas pojawia się jednak chęć zrekapitulowania dokonań tego środowiska. Najlepszą ku temu okazją są wystawy przeglądowe i towarzyszące im katalogi. W Cieszynie, i nie tylko tu, było takich wystaw sporo, wiele też wydano publikacji poświęconych temu zjawisku. Z perspektywy minionych lat można więc ocenić, jak bardzo zmieniała się cieszyńska grafika, jak różne postawy twórcze ścierały się i koegzystowały obok siebie, co niewątpliwie przekładało się na dydaktykę.
Nie jest przesadą określenie, nie mojego zresztą autorstwa, że grafika cieszyńska jest postrzegana jako pewne zjawisko. Zjawisko to nie ma jednak jakichś jednolitych cech. Występująca w jego obrębie różnorodność postaw jest niewątpliwie jego wartością, nie wadą. Zebranie w jednym miejscu tak wielu artystów, nierzadko wybitnych, jest ogromnym kreatywnym potencjałem. Ta twórcza energia, rozmaitość wizji świata, wreszcie skumulowane razem doświadczenie i świeżość spojrzenia, przekładają się na język sztuki.
Język ten jest zatem bardzo różnorodny. To, co daje się zauważyć, to wyraźny podział pokoleniowy, lecz nie do końca metryka jest tutaj cezurą, a raczej jest nią identyfikacja mentalna z określoną strategią mówienia o otaczającym nas świecie, ale i swoim własnym, wewnętrznym. Można również dostrzec coraz większe i odważniejsze, czasami nawet eksperymentalne, użycie nowych mediów w procesie twórczym, coś, co zwykło się nazywać modernizacją języka sztuki. (…)
Klasyczne opanowanie technik warsztatowych było zawsze z wielką pieczołowitością rozwijane w cieszyńskiej uczelni. Czuć to w wielu pracach. Nawet jeśli artyści posługują się medium cyfrowym, ich myślenie zdradza zacięcie i nawyki grafików warsztatowych. (…) Język grafiki, zmienia się i będzie się zmieniać jak każdy język naturalny. Kształtują go zarówno sami twórcy, ich wrażliwość, jak i medium, którym się posługują. Ale kształtuje go także samo środowisko. Jest to układ zamknięty, bo ono z kolei jest sumą pojedynczych dokonań, osobowości twórczych, wzajemnych interpersonalnych relacji.
Trudno dziś, w dobie globalnej komunikacji i zalewu komunikatów wizualnych, mówić o jednorodności wizualnej artystycznego środowiska. Taka hermetyczność byłaby wręcz niebezpieczna i fikcyjna. Możemy mówić o języku wizualnym, którym się to środowisko posługuje, o określonych obszarach wrażliwości i ideach podejmowanych w zakresie problematyki twórczej. Pokazuje to, mam nadzieję, niniejsza publikacja. Jej tytuł, W labiryncie grafiki, odzwierciedlać miał niejednorodność, nieoczywistość, jednym słowem – meandryczność współczesnej grafiki.
Ukazane to zostało na przykładzie cieszyńskiego środowiska uczelnianego, tak więc w tle tej refleksji nieśmiało towarzyszy odniesienie do dydaktyki. Do projektu zaproszeni zostali goście, których artystyczna i prywatna biografia związana była swego czasu, krócej lub dłużej, z Cieszynem. Ukazuje to prężność tego środowiska i jego kulturotwórczą rolę w samym mieście (Aleksandra Giełdoń-Paszek, fragment tekstu Grafika w Cieszynie – w poszukiwaniu nowego języka sztuki, Bielsko-Biała, czerwiec 2010)
Wystawa zbiorowa: Grzegorz Banaszkiewicz, Krzysztof Marek Bąk, Adam Czech, Eugeniusz Delekta, Krystyna Filipowska, Marek Głowacki, Piotr Grabowski, Tadeusz Grabowski, Hanna Grzonka, Grzegorz Hańderek, Józef Hołard, Witold Jacyków, Zbynek Janacek, Agnieszka Jaworska, Tomasz Jędrzejko, Eugeniusz Józefowski, Tomasz Kipka, Łukasz Kliś, Józef Knopek, Anna Kowalczyk-Klus, Katarzyna Kroczek-Wasińska, Sebastian Kubica, Krzysztof Kula, Stefan Lechwar, Małgorzata Łuszczak, Anna Oczko, Katarzyna Paruzel, Natalia Pawlus, Krzysztof Pasztuła, Joanna Piech-Kalarus, Ryszard Pielesz, Jerzy Pietruczuk, Andrzej Pietsch, Paulina Poczęta, Jarosław Skutnik, Jadwiga Smykowska, Roman Starak, Artur Starczewski, Paweł Synowiec, Tomasz Tobolewski, Marcin Urbańczyk, Tadeusz Gustaw Wiktor, Leszek Zbijowski.
Wernisaż: 19 maja 2011 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna od 20 maja do 30.06 czerwca 2011 roku
Centrum Kultury Katowice
Plac Sejmu Śląskiego 2
40-032 Katowice