17 maja 2011 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się wernisaż wystawy Japonia patrzy na Zachód: Wpływy zachodnie w sztuce japońskiej w okresie 1720–1912.
Często mówi się o tym, że po zamknięciu granic Japonii w okresie Edo (1600–1868), wymiana kulturalna między tym krajem a państwami zachodnimi niemal zamarła. Kontakty ograniczono do handlu z Holendrami i Chińczykami pod ścisłym nadzorem rządu japońskiego. Wystawa w Muzeum Manggha pokazuje, że w rzeczywistości wpływy europejskie na sztukę i życie były znacznie większe niż mogłoby się wydawać.
Przez ponad dwieście lat importowano do Europy wyroby produkowane specjalnie na zamówienie (głównie ceramikę, lakę, tkaniny), a także przewożono przedmioty codziennego użytku do Japonii. Przedmioty te – takie jak okulary czy zegary – wpływały również na japońską sztukę i kulturę przed i po przewrocie Meiji (1868). Otwarcie japońskich granic spowodowało ogromny przepływ dóbr kultury w obu kierunkach, co w Europie i Ameryce wpłynęło na powstanie dzieł sztuki, w stosunku do których używa się dziś określenia japonizujące. Wystawa pokazuje ten drugi aspekt – wpływ kultury zachodniej na sztukę japońską.
Obiekty z kolekcji Japanese Gallery Londynie pozwalają Muzeum Manggha zaprezentować niektóre z tematów, w których pojawiają się zachodnie elementy w kulturze i sztuce Japonii okresu 1700–1900.
Wystawa z kolekcji Japanese Gallery w Londynie.
Kuratorzy wystawy:
Aleksandra Görlich (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha)
Ewa Machotka (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha)
Marta Olszewska (Japanese Gallery)
Wernisaż wystawy: 17 maja 2011 roku o godzinie 18.00.
Wystawa czynna do 16 października 2011 roku.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26
30-302 Kraków