1 czerwca 2011 roku o godzinie 19.00 w warszawskiej Galerii Milano odbędzie się wernisaż wystawy Marii Kiesner Gdzieś/Somewhere.
Maria Kiesner znana jest z malarstwa architektury, szczególnie modernistycznej i socmodernistycznej. Interesujące ją budowle stają się głównymi bohaterami obrazów artystki oczyszczonych ze zbędnego sztafażu, obrazów pustych, ale jednocześnie monumentalnych. Na wystawie w Galerii Milano artystka zaprezentuje prace, które są kontunuacją jej artystycznych poszukiwań jednocześnie ukazując nowe wątki w obrazach autorki.
Tytuł wystawy Gdzieś/Somewhere to antynomia odnosząca się do nazwy poprzedniej prezentacji prac Kiesner w Milano w 2009 r. pt. Nigdzie. Na wystawie tej artystka pokazała m.in. obrazy ukazujące makiety projektów architektonicznych Katarzyny Kobro. Tym razem jednak malarka skupia się na konkretnych miejscach, chociaż swoim zwyczajem nie podpisuje przedstawianych budowli. Pozostawiając charakterystyczną dla twórczości autorki niedookreśloność miejsc, wystawa odsyła jednak do konkretnych malowanych przez nią obiektów, choć nieco przekornie – gdzieś nie odnosi się przecież do określonej przestrzeni.
Kiesner z uwagą pochyla się nad architekturą, która w powszechnym ujęciu na nią nie zasługuje. Maluje budowle modernistyczne i socmodernistyczne, które na ogół funkcjonują w społecznej świadomości jako architektura brzydka, psująca miejski krajobraz. Tak było w przypadku słynnego Brutala z Katowic (dworca PKP), czy też warszawskiego kina W-Z, przykładów znakomitej architektury modernistycznej, które niedawno zniknęły z panoramy obu miast i w zasadzie, poza wąskim gronem fachowców, nikt się o te budynki nie upominał.
Problematykę znikania interesującej warszawskiej architektury pokazuje też internetowa mapa projektu Tu było, tu stało realizowanego przy Stowarzyszeniu Masław, na której znalazło się wiele cennych budynków wyburzonych w Warszawie po 1989 roku, będących także w obszarze zainteresowań Kiesner (prace przedstawiające Supersam, Stadion X-lecia czy zakłady Cora). Nowymi motywami w malarstwie artystki pojawiającymi się w na wystawie są socjalistyczne blokowiska (Osiedle za Żelazną Bramą w Warszawie, katowickie osiedla), będące znieksztaconymi realizacjami utopijnych modernistycznych wizji Le Corbusierowskiego domu jako maszyny do mieszkania.
Obrazy Kiesner to zapis jej architektonicznych fascynacji, które rozszerzają się o nowe zagadnienia i obiekty. Nieustannie przewija się przez nie motyw znikania architektury modernizmu z przestrzeni miejskiej ewokujący zagadnienie niedoceniania tych obiektów oraz zaniedbań temu towarzyszących. Budowle w obrazach Kiesner zawsze jednak pozostają w sferze bezczasowości i niedookreśloności.
Maria Kiesner – w latach 1997-2002 studiowała na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 1998-2000 uczęszczała do Gościnnej Pracowni prof. L. Tarasewicza. Dyplom, nagrodzony za poszukiwanie nowej formy wypowiedzi, obroniła w 2002 pod kierunkiem prof. J. Modzelewskiego. Aneks z plakatu w pracowni prof. M. Wasilewskiego. Pracę teoretyczną napisała pod kierunkiem dr Agnieszki Morawińskiej na temat In edita A. Wróblewskiego. W latach 2005 i 2007 była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Maluje architekturę i pejzaże miejskie. Przedstawia obiekty realistycznie, ascetycznie i bez sztafażu, interesują ją fabryki, dworce, szkoły, domy kultury i zapomniane relikty socmodernizmu i modernizmu. W 2009 obroniła doktorat pod tytułem Miasto przed burzą, pracuje jako adiunkt w Instytucie Edukacji Artystycznej na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Debata o architekturze w przestrzeni wystawy Kiesner: Tu było, tu stało, czyli o znikającej warszawskiej architekturze odbędzie się w Galerii Milano 4 czerwca z okazji festiwalu SASKA EXPO.
Kurator: Patrycja Jastrzębska
Organizator: Galeria Milano
Współpraca: Stowarzyszenie Masław
Wernisaż: 1 czerwca 2011 r., godz. 19.00
Galeria Milano
Warszawa
ul. Waszyngtona 2a