Kondycja i przyszłość współczesnej kultury – to temat najnowszej książki profesora Zygmunta Baumana, wydanej przez Agorę. Publikacja pod tytułem Kultura w płynnej nowoczesności powstała z okazji Europejskiego Kongresu Kultury organizowanego przez Narodowy Instytut Audiowizualny we Wrocławiu.
Premiera nowego traktatu Zygmunta Baumana odbyła się na Warszawskich Targach Książki trwających od 12 do 15 maja br. Książka wyznacza ramy intelektualnej debaty i jest punktem wyjścia do rozważań o kondycji i przyszłości współczesnej kultury.
Zygmunt Bauman, jeden z najważniejszych twórców koncepcji ponowoczesności i najbardziej wpływowych myślicieli społecznych na świecie, w swoim traktacie sięga do genezy pojęcia kultura, analizując procesy, którym podlegała w przeszłości i podlega obecnie, wskazując na zagrożenia i szanse jej rozwoju w przyszłości. Ponadto wyjaśnia, jak współczesną kulturę determinują tempo zmian zachodzących w otaczającej nas rzeczywistości – zwłaszcza mechanizmy wolnego rynku, sytuacja gospodarcza i postępujący proces globalizacji, a przede wszystkim kompulsywna i obsesyjna modernizacja.
Jak pisze we wstępie redaktor wydawnictwa, Paweł Goźliński: – Kultura w płynnej nowoczesności jest wezwaniem do rewolucji na temat naszych wyobrażeń, zrutynizowanych interpretacji, które zamiast zbliżać nas do istoty kulturowego procesu (jesteśmy naraz sprawcami i ofiarami), zaciemniają nam jego obraz. Wezwaniem radykalnym, domagającym się nie tylko nowych kulturowych wizji, ale też pełnego w nie zaangażowania. Dlatego czytanie Baumana nie jest bezpieczną konsumpcją kolejnych idei. Jest zobowiązaniem. Jeśli więc woli ktoś pozostać na bezpiecznej pozycji zdystansowanego krytyka kultury, nie dla niego jest Kultura w płynnej nowoczesności. To książka performance. Książka, która działa.
Wydawnictwo zostało wzbogacone o film Miłość, Europa, świat Zygmunta Baumana autorstwa Krzysztofa Rzączyńskiego. Zarówno książka, jak i film powstały w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, którego organizatorami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.
W Polsce Kultura w płynnej nowoczesności ukazuje się nakładem Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Agory. Angielskojęzyczna wersja ukaże się w Wielkiej Brytanii 10 czerwca nakładem wydawnictwa Polity Press.
Od 17 maja książka jest dostępna w księgarniach, punktach sprzedaży prasy i salonach prasowych, a także w sklepach internetowych.