7 czerwca 2011 roku o godzinie 18.oo w Galerii Katolickiego Centrum Kultury Krypta u Pijarów w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Magdaleny Siejko i Adama Rokowskiego.
Magdalena Siejko – urodzona 28. 02. 1977 roku w Świdniku, w 2003 roku obroniła Dyplom z Wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Prof. Jacka Waltosia. Aneks Rysunkowy w pracowni Prof. Teresy Kotkowskiej – Rzepeckiej. Aneks Graficzny w pracowni drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego. Zajmuje się: malarstwem sztalugowym i ściennym, witrażem, technikami grafiki warsztatowej, rysunkiem artystycznym, rzeźbą, projektowaniem graficznym, instalacjami przestrzennymi, scenografią, teatrem, przedstawieniami happeningowymi oraz reżyserią.
Adam Rokowski – urodzony w 1977. Studia w Instytucie Plastyki WSP w Częstochowie (obecnej Akademii im. Jana Długosza), dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Wincentego Maszkowskiego, w 2002 roku. Autor wystaw indywidualnych: w 2003 roku – rysunku w Tarnogórskim Centrum Kultury w Tarnowskich Górach i w 2006 roku Martwa natura z cytrynami…, wystawa malarstwa, w Galerii Tabor w Częstochowie; uczestnik wystaw zbiorowych.
Artysta o swojej twórczości:
Malarz maluje to, co go otacza – za oknem albo przed oknem, żeby było bliżej. Zawsze chyba w malarstwie o to chodziło – żeby przedstawić coś, co najsilniej pozostaje w pamięci, zapamiętane obrazy i rzeczy. Otaczają mnie zwykłe przedmioty, jestem statecznym mieszczaninem i daleko mi do czegoś co dawniej nazywano bohemą. Zwyczajność, nad zwyczajnościami, wszystko zwyczajność…
Moimi modelami są pospolite rzeczy, które przez kilka tysięcy lat trwania naszej kultury zyskały tak bogaty zasób symboli, że można czerpać z nich niemalże bez ograniczeń, opowiadać nimi wszystko i o wszystkim, a przynajmniej o tym co umiem opowiedzieć. Oczywiście nie każdy mój obraz jest z treścią , z historią, czasami to tylko prosty zachwyt nad kształtami, odcieniami szarości, błyskiem światła, takie proste radości – zwykłe malarstwo Ryparografie [gr. rhyparós drobny, brudny, gráphō maluję].
Według Pliniusza Starszego ryparografie to przedstawienia malarskie przedmiotów drobnych i bez znaczenia, które pomimo nędznej tematyki przyciągały uwagę dzięki precyzji wykonania. Ryparografia wyróżnia się w ramach gatunku martwej natury z powodu niewielkich rozmiarów obrazu oraz iluzyjnego malowania przedstawionych przedmiotów.
Wernisaż: 7 czerwca 2011 roku o godzinie 18.00.
Wystawa czynna do 22 czerwca 2011 roku.
Galeria Katolickiego Centrum Kultury Krypta u Pijarów
Ul. Pijarska 2
Kraków