Od 14 do 16 czerwca 2011 roku w Kinie Kultura w Warszawie odbędzie się kolejny pokaz zrekonstruowanej cyfrowo perły polskiej kinematografii. Tym razem w nowej odsłonie, z doskonałym obrazem i dźwiękiem, kultowy film Niewinni czarodzieje Andrzeja Wajdy. Gośćmi honorowymi pokazu będą twórcy filmu, a wśród nich reżyser Andrzej Wajda.
Niewinni czarodzieje to efekt spotkania twórców trzech różnych pokoleń: reżysera Andrzeja Wajdy oraz scenarzystów – Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Skolimowskiego. Ta trójka spróbowała sportretować ówczesną młodzież, która pod cynicznymi maskami i nonszalanckimi pozami kryje potrzebę bliskości i autentycznych uczuć.
Andrzej (Tadeusz Łomnicki), lekarz sportowy i perkusista w zespole jazzowym, lubi żyć wygodnie i bez zobowiązań. Wydaje się, że poznana w klubie muzycznym dziewczyna (Krystyna Stypułkowska) będzie w jego biografii kolejnym epizodem bez większego znaczenia. Nocą w pokoju Andrzeja oboje, przedstawiając się fikcyjnymi imionami Bazylego i Pelagii, rozpoczynają swoistą grę, podczas której przywdziewają różne maski. Pozornie prosty scenariusz – od rozmowy do łóżka – stopniowo zaczyna się jednak komplikować…
Film był pomyślany jako portret pokolenia, nowego, ironicznego stylu życia i tzw. cywilizacji Przekroju, stąd na ekranie pojawiają się znane postaci Warszawy końca lat 50.: Krzysztof Komeda, Andrzej Trzaskowski, Roman Polański, Zbigniew Cybulski czy sam Jerzy Skolimowski jako bokser, i modne miejsca: kluby Stodoła i Largacil, hala Gwardii.
Mimo braku akcentów politycznych film Andrzeja Wajdy zaniepokoił władzę i zainicjował dyskusję o ówczesnej młodzieży. Z dzisiejszej perspektywy ten socjologiczny aspekt jest mniej ważny – dla współczesnego widza Niewinni czarodzieje to przede wszystkim cenne świadectwo epoki i nostalgiczna podróż w czasie w rytmie jazzu – idealna na początek lata.
Praca rekonstrukcyjna, która dotyczy zawsze każdej klatki z osobna, była prowadzona w 8-osobowym zespole i trwała 2 miesiące. W proces ten włączył się również Wiesław Zdort – operator, który współpracował na planie tego filmu z głównym autorem zdjęć, nieżyjącym już Krzysztofem Winiewiczem.
Podczas jednego z etapów prac, nazywanego konformingiem, w kilku miejscach natrafiliśmy na ubytki materiału, które musieliśmy odtworzyć z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów – opowiada Łukasz Rutkowski, który nadzorował rekonstrukcję w The Chimney.
Projekcje filmu: od 14 do 16 czerwca
Kino Kultura
Krakowskie Przedmieście 21/23
Warszawa