Od 15 do 3 lipca 2011 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można będzie oglądać słynny obraz Pietera Brueghela Młodszego Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki. Pokaz jest częścią wspólnego projektu Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Teatru Ad Spectatores.
Obraz znajdujący się na co dzień w magazynie Muzeum Narodowego we Wrocławiu wystawiony będzie wyjątkowo w Galerii sztuki śląskiej XIV – XVI w. wśród średniowiecznych eksponatów. Istnieje 127 obrazów związanych z Pieterem Brueghelem Młodszym powtarzających motyw zimowego pejzażu z pułapką na ptaki, 45 z nich uznanych zostało za własnoręczne dzieła malarza.
Wrocławski obraz jest jednym z pierwszych powtórzeń prototypu znajdującego się w antwerpskim muzeum Mayer van den Bergh. Jak wykazała przeprowadzona w 2002 r. analiza dendrologiczna, wykonana w laboratorium w Liège, dąb, na którym obraz został namalowany pochodził z doliny Mozy w Belgii i został ścięty w 1586 roku. Obecna prezentacja jest zapowiedzią stałej wystawy malarstwa europejskiego, która otwarta zostanie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2012 r.
Obraz Pietera Brueghela Młodszego stał się inspiracją dla Teatru Ad Spectatores, który przygotował aż dwa spektakle:
Pejzaż zimowy Brueghela Młodszego
Premiera: 1, 2, 3 lipca 2011, godz. 21.30.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu (hol)
Będzie to godzinne działanie inscenizacyjne zawierające elementy żywego planu, żywej muzyki oraz elementów świetlnych, zainspirowanym treścią i legendą obrazu – tłumaczy Maciej Masztalski szef teatru.
Prezentacji obrazu i premierze towarzyszyć będzie katalog zawierający informacje na temat życia i twórczości Pietera Brueghela Młodszego, jego obrazu Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki oraz okresu, w którym dany obraz powstawał.
Vincenzo Peruggia 40 000 do tyłu – tajemnica kradzieży stulecia
Premiera 17, 18, 19 czerwca 2011 roku, godz. 20.00
Muzeum Narodowe, Sala Pompejańska
reżyseria: Maciej Masztalski
scenografia i kostiumy: Ewa Beata Wodecka
muzyka na żywo: Michał Wilczyński, Paweł Ostrowski
obsada: Anita Balcerzak, Agata Skowrońska, Marcin Chabowski, Giorgi Kartvelishvili, Krzysztof Kuliński, Paweł Kutny, Marek Stembalski, Michał Wielewicki, Dominik Fraj
W roku 1948 podczas Kongresu Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu dochodzi do spotkania pracowników fizycznych Muzeum Narodowego z delegacją polskiego rządu. Obecny na sali gość specjalny kongresu, Pablo Picasso otrzymuje od dygnitarzy słynny obraz oraz egzemplarz powieści Zofii Nałkowskiej. W tym samym czasie młody Stanisław Lem postanawia dokonać zuchwałej kradzieży obrazu. Zrobi to w asyście o sześć lat młodszego, uzdolnionego dziennikarza z Kolumbii.
Brawurowy rabunek postanawia udaremnić zdolna poetka dorabiająca w muzealnej szatni, pomagać jej będzie ambitny portier, którego marzeniem jest kariera w filmie. Co zrobi pracujący w ochronie Muzeum siedemnastoletni Michaił Gorbaczow i co go łączy z portierem? Czy Zofia Nałkowska zatańczy flamenco z miłości? Dlaczego Bierut próbował pobić Gomułkę? Czy Lem napisał Sto lat samotności? Czy Wisława Szymborska powstrzyma rabunek stulecia?
Spektakl zrealizowany z okazji starań Wrocławia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku oraz ekspozycji obrazu Pietera Brueghela Młodszego Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki
Pietera Brueghela Młodszego
Sala Galerii sztuki śląskiej XIV-XVI w.
15 czerwca – 3 lipca 2011
TEATR AD SPECTATORES