W dniach od 1 do 21 lipca 2011 roku we Wrocławiu odbędzie się pierwszy etap warsztatów taneczno-teatralnych, które są częścią IFF – Interdisciplinary Fringe Festival Wrocław. Druga część warsztatów zaplanowana jest na sierpień.
Warsztaty są przeznaczone dla osób, które nie są profesjonalnymi aktorami/tancerzami, ale mają już pewne doświadczenie sceniczne i są zainteresowani pracą nad ekspresją wyrażaną przez formy tańca. Jest to o tyle ważne, że zakończeniem warsztatów będzie spektakl/performance zaprezentowany podczas festiwalu. Ważne jest także, aby osoby chętne do wzięcia udziału w warsztatach posiadały doświadczenie w uczestnictwie w próbach, dyskusji przy budowaniu postaci.
Jedna grupa będzie liczyć 7-8 osób. Organizatorzy założyli, że uczestnicy będą posiadać różnorodne doświadczenie teatralne i różny poziom zaawansowania scenicznego. Jest to ważne w procesie współkreacji. Każdy z warsztatów potrwa około 20 dni po 6 godzin dziennie. Dlatego ważne jest, aby uczestnicy warsztatów – jeśli je zaczną – uczestniczyli w nich do końca.
Prowadzący warsztaty:
Pierwszy warsztat poprowadzi Romain Ravanel, francuski tancerz-aktor i choreograf. Romain Ravanel studiował sztukę dramatyczną w oparciu o technikę Jacquesa Lecoqa (commedia dell’arte, sztuka maski, sztuka mimu i improwizacja sceniczna). Studiował także taniec współczesny w Lille i w Paryżu, gdzie rozpoczął pracę choreografa w laboratoriach sztuki koncentrując się na możliwościach interpretacji dramaturgii scenicznej poprzez poszukiwania choreograficzne.
Drugi warsztat poprowadzą wspólnie Romain Ravanel i Pietro Cennamo – dyrektor i reżyser grupy teatralnej Teatralia z Livorno (Toskania). Od roku 2010 Pietro prowadzi również Teatro Delle Commedia. Od czterech lat współpracuje z Polską. Jest współtwórcą międzynarodowego festiwalu dla szkół teatralnych Melodrama, w Jelczu-Laskowicach. Celem festiwalu jest umożliwienie studentom szkół teatralnych pracę i działania artystyczne w międzynarodowym środowisku.
Warsztaty będą realizowane w następujących etapach:
- Budowanie grupy: grupa warsztatowa zostanie utworzona z osób, które mają te same pragnienia i potrafią zaangażować się w pracę nad wspólną kreacją prezentującą ich aspiracje i dążenia,
- Praca/ praktyka artystyczna: każdy z uczestników projektu będzie miał możliwość zdefiniowania i oceny swoich umiejętności poprzez ćwiczenia praktyczne z zakresu choreografii, improwizacji, a także rozwijania własnych umiejętności w układach solowych, duetach, trio, itd., przez interakcję z muzyką, dźwiękiem, rekwizytem, strojem,
- Podsumowanie: istotnym punktem warsztatów będzie analiza i omówienie procesu twórczego w aspekcie ewoluującej pracy grupowej. To moment dyskusji i wymiany spostrzeżeń oraz podsumowanie przebiegu działań twórczych zmierzające do ewaluacji projektu.
- Za materiał/ temat warsztatów posłużą doświadczenia zdobyte podczas ćwiczeń praktycznych (np. ćwiczenie, którego rezultatem będzie sekwencja taneczna wykonana z zastosowaniem różnorodnych technik tworzących zupełnie nową formę wyrazu… improwizacja). Pod uwagę zostaną wzięte indywidualne doświadczenia i predyspozycje uczestników projektu, którzy świadomi swych umiejętności, zostaną zaangażowani w pracę nad tekstem, przygotowanie oprawy multimedialnej, opracowanie kostiumów i rekwizytów. Rezultatem tych działań będzie wymiana doświadczeń podczas pracy nad wspólnym projektem, który zostanie zrealizowany i zaprezentowany na profesjonalnej scenie.
- Praca nad spektaklem: grupa pracująca nad warstwą tekstową rozpocznie swoje działania po zgromadzeniu wszystkich materiałów. Dzięki zaangażowaniu w kolejne etapy procesu twórczego, każdy z uczestników warsztatów będzie mógł wziąć czynny udział w dyskusji i w formułowaniu wspólnych wniosków. Wynikiem tych przemyśleń i analiz będzie wskazanie relacji między każdą z zaprezentowanych wizji, a w efekcie końcowym do powstania spójnego, zrozumiałego dla publiczności spektaklu.
Zgłoszenia przyjmowane będą do 26 czerwca 2011 roku.
Centrum Sztuki Impart
ul. Mazowiecka 17
50-412 Wrocław