Od 22 listopada do 19 grudnia 2008 r. w Emigranternas hus w Goeteborgu pokazywana będzie wystawa Marzec ´68. Pożegnania i Powroty’stanowiąca efekt polsko-izraelskich warsztatów dokumentalnych poświęconych wydarzeniom Marca ’68 w Polsce. Wystawa została zaprezentowana po raz pierwszy w Tel Awiwie w ramach Roku Polskiego w Izrael a jej głównym organizatorem jest Instytut Adama Mickiewicza. Przeniesienie wystawy do Szwecji koordynował Instytut Polski w Sztokholmie.
Wernisaż 22 listopada otworzy Ambasador Polski w Szwecji, Michał Czyż, głos zabiorą także burmistrz miasta Goeteborga Jörgen Linder oraz dyrektor Emigranternas hus Roger Bodin, a także redaktor internetowego magazynu Plotkies, Leopold Sobel i koordynator projektu Mateusz Werner.
24 listopada w Emigranternas hus odbędzie się panel dyskusyjny moderowany przez legendarną Mikę Larsson, wieloletnią korespondentkę radia szwedzkiego w Polsce, a następnie attaché kultury w Ambasadzie Królestwa Szwecji w Warszawie. W dyskusji udział wezmą m.in. Mateusz Werner (Instytut Adama Mickiewicza), najsłynniejszy szwedzki profesor kryminologii , emigrant Marca ´68 Jerzy Sarnecki oraz uczestnik marcowych demonstracji studenckich w Warszawie Henryk Rubinstein.
Marzec ´68. Pożegnania i Powroty jest ostatnim z cyklu projektów związanych z wydarzeniami Marca ´68 w Polsce, które współorganizowane były w Szwecji przez Instytut Polski w Sztokhomie. Wcześniejsze projekty to m.in. pozkazy filmów polskich na Festiwalu Filmów Żydowskich w Sztokholmie (Siedmiu Żydów z mojej klasy oraz Kredens), wystawa 1968 w Muzeum Żydowskim w Sztokholmie oraz seria projektów rocznicowych Z cienia do światła zorganizowanych we współpracy z Internationellt Kulturforum (instytucja ta kierowana jest przez marcowego emigranta, Leo Kantora). Projekty związane z obchodami Marca ´68 przybliżyły szwedzkiemu społeczeństwu dzisiejszy stan debaty na temat wydarzeń marcowych w Polsce.