25 czerwca 2011 roku o godzinie 9.30 w Instytucie Humanistyczno-Pedagogicznym w Krzemieńcu odbędzie się I Międzynarodowe Sympozjum Artystyczno-Naukowe Plenery krzemienieckie w latach 30 XX wieku – tradycja, współczesność, perspektywy.
Program Sympozjum obejmować będzie 10 dniowy plener malarski Spotkania w Krzemieńcu, w którym wezmą udział artyści polscy i ukraińscy oraz konferencję naukową Plenery krzemienieckie w latach 30 XX wieku – tradycja, współczesność, perspektywy. W pierwszej edycji reaktywowanych nowych plenerów malarskich w Krzemieńcu, noszących nazwę Spotkania w Krzemieńcu w roku 2011 udział weźmie 6 uczestników z Polski i 6 z Ukrainy.
Podsumowaniem 10 dniowego pleneru, który odbywać się będzie od 20 do 30 czerwca 2011 roku w Krzemieńcu, będzie wystawa poplenerowa prezentowana w Instytucie Humanistyczno-Pedagogicznym w Krzemieńcu na Ukrainie a potem również w Krakowie.
Wystawa ta będzie prezentowana przy współpracy Generalnego Konsulatu RP w Lwowie również w 7 innych miastach Ukrainy, w których znajdują się polskie konsulaty.
Z tej okazji wydany będzie obszerny, liczący 48 stron barwny katalog, opatrzony wstępem autorstwa dr Józefa Grabskiego-znanego historyka sztuki, Dyrektora IRSY, zawierający zarówno reprodukcje prac powstałych na plenerze i krótkie życiorysy ich twórców, jak i niepublikowane dotąd reprodukcje prac artystów uczestniczących w plenerach w latach trzydziestych XX wieku, a będących obecnie w posiadaniu Muzeum Krzemienieckiego oraz prac z Lwowskiej Galerii Sztuki.
W trakcie pleneru przewidziane są wycieczki dla jego uczestników do Zbaraża, Wiśniowca, Poczajowa i innych miejsc historycznych.
W czasie pleneru zaproponowany zostanie Dzień otwartych drzwi dla przedstawicieli mediów, krytyków sztuki i osób opinio-twórczych, którzy będą mogli spotkać się z artystami w czasie ich pracy. Ponadto w ramach edukacyjnej misji programu, nawiązującej do Kursów Wakacyjnych odbywających się w Krzemieńcu i Wiśniowu w latach 30-tych XX wieku organizatorzy zaproponują bogatą ofertę edukacyjno-plastyczną przeznaczoną dla różnych grup wiekowych. Podejmą także działania edukacyjne propagujące uniwersalizm języka sztuki i eliminujące bariery związane z miejscem zamieszkania, narodowością czy wyznaniem.
Pierwsza edycja międzynarodowego Sympozjum Artystyczno-Naukowego związana będzie z Krzemieńcem, miejscem będącym w latach trzydziestych XX wieku kolonią artystyczną i ważnym ośrodkiem przedwojennych plenerów, w którym spotykali się, dyskutowali sztuce i wspólnie pracowali twórczo znakomici malarze polscy i przedstawiciele akademickich środowisk artystycznych z Janem Cybisem i Emilem Krchą na czele.
Do udziału w konferencji organizatorzy zapraszają osoby zainteresowane praktycznym i teoretycznym aspektem tematu: antropologów kulturowych, socjologów kultury, historyków sztuki, kulturoznawców, artystów, nauczycieli, studentów i wszystkich zainteresowanych.
Sympozjum: 25 czerwca 2011 roku od godziny 9.30.
Instytut Humanistyczno-Pedagogiczny w Krzmieńcu
Krzemieniec na Ukrainie