1 lipca 2011 roku o godzinie 19.00 w Galerii Sektor I Centrum Kultury Katowice w Katowicach odbędzie się wernisaż wystawy Genowefy Targosz Malarstwo.
Prezentacja prac artystki będzie okazją do przypomnienia jej dorobku artystycznego, a jednocześnie uczczenia jej jubileuszu urodzin i działalności twórczej. Biografia twórcza Genowefy Targosz jest subtelnym, a jednocześnie barwnym i wyrazistym znakiem wśród różnorodności sztuk plastycznych. Choć twórczość malarki jest mało znana szerokiemu gronu odbiorców, to obrazy jej wywarły duży wpływ na środowisko artystyczne Śląska. Jako wieloletni pedagog czynnie uczestniczyła w kreowaniu artystycznego środowiska Katowic. Pod jej kierunkiem kształcili się tacy artyści jak prof. Jerzy Handermander, prof. Artur Starczewski, Marek Kamieński czy Henryk Bzdok.
Genowefa Targosz (ur. 1922, Czechowice-Dziedzice) Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach pod kierunkiem profesorów Aleksandra Raka, Bogusława Góreckiego i Rafała Pomorskiego. Dyplom w 1953 roku. Studium Pedagogiczne ASP w Krakowie 1962-63. Jest członkiem ZPAP. Zajmuje się malarstwem.
Wystawy:
KMPiK Katowice 1959, BWA Katowice 1960, 1970, 1977
BWA Bielsko-Biała 1963, Salon ZPAP, Poznań 1965.
Nagrody i wyróżnienia:
Konkurs malarski Człowiek i otoczenie – wyróżnienie honorowe, Katowice 1963
Człowiek i praca w Polsce Ludowej – nagroda (stypendium) Warszawa 1969
Konkurs malarski Człowiek i świat współczesny – wyróżnienie, Katowice 1971
Konkurs Huta Katowice w budowie – nagroda, Katowice 1976
Plener O wielką nagrodę Ondraszka – II nagroda, Bielsko-Biała 1976
Ogólnopolski konkurs malarski na projekty gobelinów dla zamków Polski południowej organizowany przez KOZK na Wawelu – nagroda, Kraków 1978
Za trzydziestoletnią pracę pedagogiczną otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.
Ważniejsze realizacje:
Na zlecenie Kierownictwa Odnawiania Zamku Królewskiego Na Wawelu artystka wykonała na płótnie w latach 1979-1981 Polowanie z ogarami, 4.20 x 3.80 m
Kompozycja malarska z widokiem na zamek w Przecławiu 4,20 x 7,50 m.
Prace w zbiorach: Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum w Chorzowie, Tarnowskich Górach, Pszczynie, Bielsku-Białej, Szczecinie, MKiS w Warszawie, Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie, Ministerstwa Górnictwa i Energetyki w Katowicach, Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Związku Zawodowego w Katowicach, MRN w Bielsku-Białej, BWA i PSP w Katowicach, Towarzystwa Miłośników Bytomia, Zakłady Koksownicze w Zabrzu, Huta Kościuszko w Chorzowie, Energobudowa w Katowicach, Śląska Akademia Medyczna w Katowicach oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
Kuratorzy wystawy: Jolanta Ziółkowska, Aleksander Harkawy
Wernisaż: 1 lipca 2011 roku o godzinie 19.00.
Wystawa czynna do 10 sierpnia 2011 roku.
Galeria Sektor I
Centrum Kultury Katowice
Plac Sejmu Śląskiego 2
Katowice