W dniach od 27 czerwca do 2 lipca 2011 roku potrwa pierwsza edycja Europejskiego Festiwalu Tańca Współczesnego, którą organizatorzy dedykują polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Honorowo patronują: Marszałek Województwa Małopolskiego, Marszałek Województwa Śląskiego, Prezydent Miasta Krakowa, Prezydent Miasta Bytomia.
Cele Europejskiego Festiwalu Tańca Współczesnego:
- pomoc ambitnym inicjatywom młodych europejskich artystów
- wymiana doświadczeń
- dialog z publicznością
- dialog pomiędzy artystami
- ukazanie różnorodności kulturowej Europy
- dyskusja o cielesności
- dyskusja o tożsamości
- dyskusja o problemach globalizacji czy neo-liberalizmu środkami artystycznymi
- prezentowanie spektakli w różnych konwencjach scenicznych
Taniec nie jest odizolowaną formą, jest częścią kultury, jednym z najmocniejszych systemów tworzenia – mówi Jacek Łumiński, dyrektor festiwalu. Jest ekspresją cielesną, oddziałującą na widza bezpośrednio, poprzez zmysły – intelektualizacja przychodzi później.
Moim celem było przede wszystkim połączenie sztuki z tym, co dotyka zwykłych ludzi, z przemianami tożsamościowymi, z zaangażowaniem w środowisko, infrastrukturę, architekturę. Nigdy nie byłem zainteresowany sztuką dla samej siebie – sztuką dla sztuki. Sztuka ma konkretny wymiar ludzki, nie tylko samolubny, im więcej jest takich działań, tym bardziej ludzie zaczynają się zmieniać.
W festiwalu wezmą udział zespoły wyłonione w formie konkursu spośród 153 zgłoszonych. Będą to:
1. VAVA ŞTEFĂNESCU (RUMUNIA/ROMANIA)
Rumuńska choreografka i tancerka, dyrektorka artystyczna Centrul National al Dansului w Bukareszcie (CNDB).
After all
Moje/nasze ciało ma skłonność to stawania się składowiskiem, wirtualnym archiwum. Co możemy zrobić z nagromadzonymi rzeczami? W pewnym momencie chcesz się ich wszystkich pozbyć, lecz nie możesz. Szukasz zmiany.
2. FARID FAIRUZ (RUMUNIA/ROMANIA)
Jest wynikiem fikcyjnej biografii stworzonej przez Rumuńskiego choreografa, Mihai Mihalcea, który w 2010 roku zdecydował się zmienić swój pseudonim artystyczny i swoją biografię
Farewell jest wynikiem chaotycznego amalgamatu czarnej magii i technik jasnowidzenia.
3. COMPAGNIE HUMAINE (FRANCJA/ FRANCE)
Jest współczesnym zespołem teatralnym rozwijającym projekty łączące niezależnych artystów z różnych dziedzin: tancerzy, kompozytorów, filmowców, artystów plastyków, scenografów, projektantów, fotografów, pisarzy.
W 2007 roku duet ten został nominowany do Nagrody Kurta Joosa (Niemcy). Od czasu powstania, spektakl Absence prezentowany był 94 razy w pięciu krajach.
4. DANS.KIAS (AUSTRIA)
Jest jednym z najbardziej znanych zespołów tańca współczesnego w Austrii. Powstał w 1995 roku pod kierunkiem artystycznym Saski Hölbling.
Exposition Corps – w tej solówce Saskia Hölbling stara się zanalizować subiektywność ciała jako takiego. Punktem wyjścia jest pamięć, fizyczna i psychiczna zdolność ciała do zapamiętywania.
5. COLLECTIVO CINETICO (WŁOCHY/ITALY)
Eksperymentalna grupa artystyczna z pogranicza teatru i sztuk wizualnych, założona w roku 2007 przez Francescę Pennini.
XD scritture retiniche sull’oscenità dei denti / XD retinal writings about the obscenity of teeth
XD jest częścią choreograficznej architektury C/o, 10-letniego projektu opartego na koncepcie heterotopii. Głównym przedmiotem zainteresowania jest miejsce Sceny jako przestrzeni wizualnej, gdzie ciało jest pokazane jako obraz.
6. THE COMPANY IBICULTURA-GIOVANNA VELARDI (WŁOCHY/ITALY)
Zespół IBI Cultura-Giovanna Velardi wspiera twórczość i produkcje Giovanny Velardi. Jest organizatorem warsztatów tańca oraz festiwalu w Palermo.
Alice’s Room – spektakl inspirowany powieścią L. Carroll pt.: Alicja w Krainie Czarów. Spektakl koncentruje się na relacjach dwóch postaci, Królowej – symbolizującej specyficzny rodzaj potęgi pozbawionej władzy, będącej jednocześnie symbolem klasy średniej – oraz Alicji – jako ucieleśnienia szczerości i prostych wartości.
7. THE COMPAGNIE CHANTAL GONDANG (FRANCJA/FRANCE)
Zespół Chantal Gondang został utworzony we wrześniu 2001 roku. Oprócz pasji tanecznej, innym powodem utworzenia zespołu przez choreograf Chantal Gondang była chęć zaproszenia do tańca pełnego kreatywności, tańca pochodzenia afrykańskiego.
Flô to delikatność, wrażeniowość, innowacja. Tu czyste emocje i zmysłowość przenikają się wzajemnie w układach hip- hopowych i tańcu współczesnym
8. PAULA ROSOLEN (NIEMCY/GERMANY)
Jest niezależną tancerką, choreografką i reżyserką. Jednoczy artystów tanecznych, muzycznych, teatralnych oraz filmowych.
Die Farce der Suche – A Solo from and about Renate Schottelius
Pomysł, Choreografia, Wywiady/Concept, Choreography, Interviews: Paula Rosolen
9. ANDREA MILTNEROVA (CZECHY/THE CZECH REPUBLIC)
Andrea Miltnerová urodziła się i uczyła w Londynie. Przybyła do Pragi, by odkryć swoje korzenie i tańczyć w Balecie Teatru Narodowego Fascynuje się światem tańca i teatru barokowego. Fractured jest nowym przedsięwzięciem w odkrywaniu ruchu, przy znajdowaniu inspiracji w samym ciele.
10. BUSY ROCKS (NIEMCY/GERMANY)
Zespół Busy Rocks powstawał przez cztery lata w Belgii. Wszyscy członkowie grupy interesują się metodami tworzenia i postrzegania ruchu.
Throwing Rocks to demonstracja ciała bez twarzy wobec widza wplątanego w bardzo bliski związek z własną materialnością.
11. ANNA PIOTROWSKA (POLSKA/POLAND)
Dyplomowana tancerka, choreograf, reżyser, nauczyciel tańca współczesnego, Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca (eferte), założycielka “mufmi” w Warszawie.
Kwadrat w szafie – to swoisty, absurdalny kryminał matematyczny, w poszukiwaniu stosunku kwadratu do zabijania.
12. Gość specjalny – EDx2 DANCE COMPANY (KOREA)
LEE In-soo jest uznanym tancerzem i zdobywcą nagród w wielu konkursach w Korei. Łączy hip-hop i mass-media dance.
What we’ve lost – choreografia/Choreography: Lee In-soo
13. Gość specjalny – PARK SOON-HO DANCE PROJECT (KOREA)
Otrzymawszy dyplom Hansung University w Korei, PARK Soon-ho, dokończył kurs choreografii w EDDC European Dance Development Center w Holandii.
W swoich pracach eksploruje pojęcie przestrzeni, a także zagadnienie relacji człowieka z naturą. Choreograf skupia się na pochodzeniu ruchu, fascynuje go dwoista natura wszystkich obiektów.
W Krakowie wszystkie spektakle będą rozpoczynały się o godzinie 19.00 z wyjątkiem 27.06, ( godz. 18.00) w sali kameralnej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, ul. Warszawska 5.
Wstęp wolny, po uprzedniej rezerwacji telefonicznej 784 391 340
Widzowie proszeni są o rezerwację telefoniczną wyłącznie w dniu spektaklu, posiadacze zaproszeń proszeni są o dokonanie rezerwacji najpóźniej w dniu poprzedzającym spektaklu.
W Bytomiu, w sali Starej Cechowni Kopalni Rozbark, ul. Dojazd/Tuwima, cena biletu 10 zł, do nabycia przed spektaklami lub w kasie Śląskiego Teatru Tańca.