Festiwal Filmowy Kino w pięciu smakach to jedyny w Polsce przegląd kinematografii azjatyckiej, który już po raz trzeci przeniesie nas jesienią w parny, zmysłowy, pełen koloru świat Dalekiego Wschodu. Tym razem w programie festiwalu znajdziemy perły kina tajskiego. Pen-ek Ratanaruang, gość honorowy festiwalu zaprezentuje retrospektywę swoich filmów, w tym najnowszy pt. Nimfa. Nadal obecna na festiwalu kinematografia wietnamska reprezentowana będzie przez Chuyên Bui Thac i niezależne filmy Nguyen Trinh Thi. Zaprezentowane zostaną również filmy innych wielkich reżyserów z Tajlandii: Apichatpong Weerasethakul czy Wisit Sasanatieng. Wydarzeniem będzie polska premiera dzieła czterech wielkich tajskich reżyserów, nowelowy film pt. Sawasdee Bangkok, w reżyserii Aditya Assarat, Kongdeja Jaturanrasamee, Pen-Eka Ratanaruang, Wisita Sasanatieng.
Tegoroczna edycja koncetruje się na filmach tajskiej nowej fali. Wydarzeniem festiwalu będzie polska premiera dzieła czterech wielkich tajskich reżyserów, nowelowy film pt. Sawasdee Bangkok, w reżyserii Aditya Assarat, Kongdeja Jaturanrasamee, Pen-eka Ratanaruang i Wisita Sasanatieng. Pokazany zostanie też wyróżniony nagrodą FIPRESCI na zakończonym niedawno festiwalu w Wenencji film wietnamski Dryfując / Adrift w reż. Bui Thac Chuyen. Festiwal zamknie uroczysta premiera filmu Katarzyny Klimkiewicz pt. Hanoi – Warszawa, wyróżnionego Nagrodą Specjalną Jury w Konkursie Młodego Kina na FPFF Gdynia 2009.
Przegląd filmów Pen-Ek Ratanaruanga
Pen-ek Ratanaruang urodził się w 1962 roku w Bangkoku. Jest filmowym samoukiem uważanym obecnie za jednego z czołowych, obok Wisita Sasanatienga i Apichatponga Weerasethakula, przedstawiciela Nowej Fali kina tajskiego. W 2003 roku zrealizował wielokrotnie nagradzany Last life in the universe ze słynnym japońskim aktorem Asano Tadanobu, po którym zyskał międzynarodową sławę. W przeglądzie filmów reżysera zostanie pokazany jego najnowszy film pt Nimfa (Nang mai) – zachwycający zmysłowością i wyrafinowaną formą obraz rozgrywający się w tajskiej dżungli. Nie zabraknie także jego A Transistor Love Story (Monrak Transistor, 2000), remake hitu tajlandzkiego kina muzycznego z lat 70., w którym reaktywował modę na charakterystyczną dla regionu muzykę country – luk thung. Nimfa, reż. Pen-Ek Ratanaruang
Polskie akcenty
Tradycyjnie na festiwalu nie zabraknie polskiego akcentu – podczas festiwalu odbędzie się uroczysty pokaz filmu Moja krew w reż. Marcina Wrony, głośnego pełnometrażowego debiutu fabularnego autora obsypanej nagrodami krótkometrażówki Człowiek Magnes. W Mojej krwi zderzają się dwa światy i dwie kultury: śmiertelnie chorego boksera Igora (Eryk Lubos) i młodej Wietnamki Yen Ha (debiutująca Luu De Ly). Akcja filmu rozgrywa się między innymi w scenerii Stadionu X-lecia, z licznym udziałem Wietnamczyków. Jest to pierwszy tak wyraźny akcent w polskiej kinematografii, w którym wyraża się echo obecności Azji w Polsce. Film zostanie pokazany z wietnamskimi napisami, z myślą o widowni wietnamskiej.
Kolejnym wydarzeniem festiwalu będzie premierowy pokaz krótkometrażowego filmu Katarzyny Klimkiewicz wyprodukowanego przez Telewizję Kino Polska, którego scenariusz wygrał konkurs Młode Kadry w 2008 roku. Hanoi-Warszawa to historia młodej Wietnamki Mai Anh (debiutująca Thu Ha Mai), która przedostaje się do Polski przez zieloną granicę i próbuje dotrzeć do Warszawy, do swojego narzeczonego. Podróż Mai Anh przez Polskę staje się podróżą przez piekło upokorzeń i przemocy. To pierwszy polski film zrealizowany praktycznie w całości w języku wietnamskim, w którym zagrało kilkunastu debiutujących na ekranie Wietnamczyków mieszkających w Polsce.
Smak kwaśny
Jak co roku program filmowy festiwalu został ułożony w cykle oznaczone 5 smakami: gorzki, słony, łagodny, pikantny i kwaśny. W tym roku wyjątkowo atrakcyjny będzie smak kwaśny, gdzie prezentowane są filmy mniej ambitne, ale szalone, zwariowane, dostarczające dobrej, skrajnie egzotycznej zabawy.
W tym roku program tego cyklu zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie! Będzie można zobaczyć film pt. Adventures of Iron Pussy (Hua jai tor ra nong), reż. Michael Shaowanasai i Apichatpong Weerasethakul – genialną tajską komedię muzyczną z 2003 roku, w której tajny agent-tranwestyta zostaje wysłany z misją przeciwko handlarzom narkotyków. Przebojem będzie na pewno także film Łzy Czarnego Tygrysa (Fah talai jone), reż. Wisit Sasanatieng – mieszanka westernu w stylu Sergio Leone i hollywoodzkiego melodramatu, opowieść o miłości między wyjętym spod prawa chłopakiem a bogatą dziewczyną z tzw. dobrego domu.
Projekcje filmów wzbogacą krótkie formy filmowe, a także kroniki z archiwum WFDiF. W specjalnie przygotowanych porankach dla dzieci zaprezentowane zostaną egzotyczne, azjatyckie bajki.
Wydarzenia specjalne towarzyszące Festiwalowi
Klubowa inauguracja festiwalu zatytułowana na cześć jednego z przebojów filmowych festiwalu – Adventures of Iron Pussy – odbędzie się 23 października (piątek) w warszawskim klubie Saturator, ul. 11 Listopada 22. Jeśli ktoś był na jednym z organizowanych przez Arterię Sylwestrów Wietnamskich w Saturatorze, wie, że imprezy we Wschodnim klimacie są jedyne w swoim rodzaju. Tym, którzy nie byli polecamy gorąco. Wśród atrakcji wieczoru m.in.:
- set dj-ski tajskiego reggae
- warsztaty palenia wietnamskiej fajki wodnej
- karaoke
- dania egzotyczne
- azjatyckie krótkie formy filmowe, teledyski, animacje
Przygotowywany jest też koncert-niespodzianka – hit programu.
Wietnam w Fotoplastikonie
Wraz z rozpoczęciem 3. Festiwalu Filmowego Kino w pięciu smakach Fotoplastikon Warszawski otworzy wystawę przestrzennych fotografii z wyprawy legendarnego polskiego podróżnika Andrzeja Zawady do Wietnamu. Zawada w 1957 roku wraz ze Zdzisławem Kozłowskim i Jerzym Wehrem wziął udział w ekspedycji do Wietnamu zorganizowanej przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Jej celem było założenie stacji pomiarowych dla badaczy. Wyprawa zakończyła się brawurowym zdobyciem najwyższego szczytu Indochin – Phan Xi Pang. Dziś, po skomplikowanym procesie konserwacji, unikatowe, fenomenalne obrazy zachowane na steroskopowych przezroczach już od 22 października podziwiać będzie można w Fotoplastikonie Warszawskim (Aleje Jerozolimskie 51). Na uroczystym otwarciu wystawy będzie można posłuchać opowieści dwóch członków tej wyprawy oraz porozmawiać z ludźmi, którzy współcześnie żyją w miejscach uwiecznionych niegdyś przez Zawadę.
Gościnnie: Festiwal Włóczykij z Gryfina w warszawskim kinie Muranów
Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij to 10-dniowy festiwal skierowany do ludzi, którzy odnajdują swoją podróżniczą i życiową tropę z dala od utartych szlaków – tłumaczy Przemek Lewandowski, spiritus movens Festiwalu, który odbywa się co roku w miejscowości Gryfino. Jest najciekawszym tego typu wydarzeniem w Polsce. Uczestnicy zawsze mogą liczyć na bogaty program: pokazy filmów, slajdów oraz fotografii, przeglądy profesjonalnych długometrażowych filmów z odległych i egzotycznych zakątków świata jak również degustacje potraw kuchni świata, koncerty alternatywnych zespołów, wystawy, warsztaty, bale, gry i zabawy oraz ekstremalne i nietypowe rajdy na orientację.
W tym roku gryfiński festiwal wystąpi gościnnie w warszawskim kinie Muranów w postaci cyklu prezentacji niezwykłych wypraw do Azji odbytych przez polskich podróżników. Pokazom towarzyszyć będę mini-targi podróży, na których biura podróży i alternatywne firmy organizujące wyprawy do Azji zaprezentują swoją ofertę. Odbędzie się również porywająca, jak zapewnia Przemek Lewandowski, prezentacja Arkadiusza Aruna Milcarza pt.: Indonezja a nawet Papua Nowa Gwinea.
Ponadto 20 października w kawiarni kina Muranów otwarta zostanie wystawa fotografii Jakuba Nguyen Duc pt. Ta biến. Już pod koniec tego roku zniknie oficjalnie i definitywnie Stadion X-lecia i Jarmark Europa a wraz z nim słynne Viet City, ostatnio modne miejsce spotkań warszawskiej młodej inteligencji. Autor zdjęć, wychowany w Polsce pół-Wietnamczyk, który rozumie co zniknięcie stadionu oznacza dla Azjatów, sfotografował miejsce codziennej pracy kilku tysięcy osób.
Festiwal Filmowy Kino w pięciu smakach realizowany jest ze środków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach wieloletniego programu dotacyjnego dla prestiżowych festiwali i przeglądów artystycznych o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim, podkreślających stołeczną funkcję Miasta.
Lista filmów 3. Festiwalu Filmowego Kino w pięciu smakach
69, reż. Pen-ek Ratanaruang, Tajlandia 1999, 115′ / Don Kichot MFF Berlin 2000, FIPRESCI MFF Hongkong 2000 / Gdy Tum straci pracę, od myśli samobójczych ratuje ją karton pełen pieniędzy, porzucony pod drzwiami, przyczyna serii makabryczno-groteskowych morderstw.
Adventures of Iron Pussy, reż. Michael Shaowanasai, Apichatpong Weerasethakul, Tajlandia 2003, 90’ / MFF Berlin, MFF Rotterdam 2003 / Szalona komedia muzyczna, transwestycki pastisz kina szpiegowskiego z lat 70. nakręcony w hołdzie heroinie kina tajlandzkiego – Petcharze Chaowarat.
Bangkok dangerous, reż. Oxide Pang Chun, Danny Pang, Tajlandia 1999, 105′ / FIPRESCI MFF Toronto 2000 / Widowiskowe kino akcji, którego bohaterem jest głuchoniemy Kong, płatny zabójca, wykonujący zlecenia na ulicach Bangkoku.
Bambus mój brat, reż. Helena Lemańska, Władysław Forbert, Polska 1955, 60′ / nagroda dla dokumentu MFF Karlowe Wary 1956 / Dokument o życiu w Wietnamie w międzywojennej rzeczywistości, zrealizowany po wojnie indochińskiej z Francją, tuż przed wybuchem wojny z USA.
Birma VJ, reż. Anders Østergaard, Dania 2008, 84′ / Nagroda Jorisa Ivensa Amsterdam 2008, nagroda Sundance 2009 / Nielegalnie przemycona na Zachód relacja z wolnościowego powstania mnichów w Birmie w 2007 roku, zwanego Szafranową Rewolucją.
Błękitny słoń 2, reż. Thaweelap Sriwuthiwong, Tajlandia 2009, 70′ / Poranek dla dzieci. Kolejna część przygód nieustraszonego Khan Kluaya, słonia wielkiego tajskiego monarchy w animacji z królestwa uśmiechów.
Dryfując, reż. Chuyên Bui Thac, Wietnam 2009, 110’ / FIPRESCI MFF Wenecja 2009 / Subtelna opowieść, której bohaterowie mierzą się z problemem, jakim wciąż w konserwatywnym społeczeństwie wietnamskim jest kobiecy homoseksualizm.
Łzy Czarnego Tygrysa, reż. Wisit Sasanatieng, Tajlandia 2000, 110′ / Dragons and Tigers Award MFF Vancouver 2000 / Brawurowy eksperyment, zaskakująca stylizacja retro. Kampowy western w stylu tajskim, którego nie powstydziliby się Sergio Leone i Sam Peckinpah.
Hanoi – Warszawa, reż. Katarzyna Klimkiewicz, Polska 2009, 28′ / Nagroda Specjalna Jury FPFF Gdynia 2009 / Młoda Wietnamka przedostaje się do Polski przez zieloną granicę. Wyrwawszy się z rąk brutalnych przewoźników, sama próbuje dotrzeć do Warszawy.
Moja krew, reż. Marcin Wrona, Polska 2009, 91′ / nagroda Hartley-Merrill Cannes 2007 / Historia śmiertelnie chorego boksera, który namawia nielegalną emigrantkę z Wietnamu, by urodziła mu dziecko w zamian za polskie obywatelstwo.
Monrak Transistor, reż. Pen-ek Ratanaruang, Tajlandia 2001, 90′ / nagroda FF Azji i Pacyfiku 2002, nagroda MFF Seattle 2002 / Remake hitu tajlandzkiego kina muzycznego z lat 70. Przygody chłopaka, który próbuje zostać piosenkarzem popularnego w regionie gatunku luk thung.
Nimfa, reż. Pen-ek Ratanaruang, Tajlandia 2009, 109′ / MFF Cannes, MFF Toronto 2009 / Podróż do wypełnionej duchami tajskiej dżungli w poszukiwaniu utraconego czucia. Żona rusza śladem męża, uwiedzionego przez leśną nimfę.
Ong bak, reż. Prachya Pinkaew, Tajlandia 2003, 105′ / MFF Bangkok 2003 / Tonnym Jaa w widowiskowym stylu muay thai walczy o odzyskanie skradzionej relikwii, głowy czczonego w rodzinnej wiosce posągu Buddy.
Ostatnie życie we wszechświecie, reż. Pen-ek Ratanaruang, Tajlandia / Japonia 2003, 110’ / FIPRESCI MFF Bangkok 2004, Premio Controcorrente MFF Wenecja 2003 / Opowieść o parze samotnych mieszkańców Bangkoku: ściganym przez yakuzę Japończyku Kenjim i Tajce Noi, nawiązujących trudną do zdefiniowania relację.
Ploy, reż. Pen-ek Ratanaruang, Tajlandia 2007,105′ / MFF Cannes 2007, MFF Toronto 2007 / Spektakl namiętności i zazdrości, zarzewie zdrady i zbrodni. Małżeństwo tajskich emigrantów wraca do kraju na pogrzeb krewnego, by poznać siłę swojego związku.
Sawasdee Bangkok, reż. Aditya Assarat, Kongdej Jaturanrasamee, Pen-Ek Ratanaruang, Wisit Sasanatieng, Tajlandia 2009, 98′ / MFF Toronto 2009, MFF Bangkok 2009, MFF Pusan 2009 / Nowelowy film z Bangkokiem w tle, intymne spojrzenie na miasto autorstwa czterech najbardziej obiecujących reżyserów z Tajlandii.
Światło stulecia, reż. Apichatpong Weerasethakul, Tajlandia / Francja / Austria 2006, 105′ / MFF Wenecja 2006, MFF Pusan 2006, MFF Rotterdam 2007 / Film poświęcony pamięci. Czołowy przedstawiciel tajlandzkiej nowej fali opowiada o prowincjonalnym szpitalu, w którym mieszkał w dzieciństwie.
93 Years, 1383 Days, 30′ (2008) / Spring Comes Winter After, 4′ (2009) / Dong co – na skraju płci, 52′ (2007), reż. Nguyen Trinh Thi, Wietnam / Wideo z ceremonii boc mo – ponownego pochówku w zestawie z dokumentem o homoseksualnych tancerzach dong-co ze świątyni kultu Bogini Matki Dao Mau.
At first sight / Chemistry / Life show / Unseen Bangkok / After shock / Action! / Middle-earth / Vous vous souviens de moi, reż. Thunska Pansittivorakul, Tajlandia, 2005-2009 / MFF Rotterdam 2009 / Zestaw śmiałego kina gejowskiego z Tajlandii, zrealizowanego lub wyprodukowanego przez niezależnego artystę Thunskę Pansittivorakula.
Filmy będą pokazywane w 5 miastach Polski: od 22 do 27 października w Warszawie w kinie Muranów i KINO.LAB, następnie od 25 do 15 listopada w Łodzi w Kinie Charlie, w Katowicach w Kinie Światowid, w Poznaniu w Kinie Muza i w Krakowie w Kinie Pod Baranami.
Organizator: Fundacja Sztuki Arteria, Partnerzy festiwalu: Kino Muranów, KINO.LAB, Muzeum Powstania Warszawskiego i Fotoplastikon Warszawski, Muzeum Azji i Pacyfiku, Centrum Wspierania Młodych Filmowców w Hanoi, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Kontynent Warszawa, Fotoplastikon Warszawski
Filmy będą pokazywane w 5 miastach Polski: od 22 do 27 października w Warszawie w kinie Muranów i KINO.LAB, następnie od 25 do 15 listopada w Łodzi w Kinie Charlie, w Katowicach w Kinie Światowid, w Poznaniu w Kinie Muza i w Krakowie w Kinie Pod Baranami.