W ramach Festiwalu odbędą się również przeglądy: PANORAMA POLSKIEGO KINA oraz POLONICA
PRZEGLĄD FILMÓW ISLANDZKICH I PRZEGLĄD FILMÓW NORWESKICH
35. Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych towarzyszyć będzie Przegląd Filmów Norweskich i Przegląd Filmów Islandzkich. W ramach przeglądów pokazanych zostanie łącznie 12 filmów: 7 islandzkich oraz 5 norweskich. Wszystkie prezentowane polskiej widowni obrazy powstały na przestrzeni lat 2006-2009 i nie były wyświetlane dotąd w Polsce, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi.
Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami: reżyserami, scenarzystami, producentami i aktorami. Wydarzenie wspiera Islandia, Liechtenstein oraz Norwegia poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Przegląd Filmów Islandzkich
- Blodbond/ Więzy krwi/ Thicker than Water, Islandia, Dania, Niemcy, 2006, reż. Árni Óli Ásgeirsson
- Draumaland/ Kraj marzeń/ Dreamland, Islandia, 2009, reż. Thorfinnur Gudnason, Andri Snær Magnason
- Reykjavik Whale Watching Massacre (RWWM) Islandia, 2009, horror, reż. Julius Kemp
- Reykjavik Rotterdam Islandia, 2008, reż. Oskar Jonasson
- A Mother’s Courage: Talking Back to Autism/Odwaga matki, Islandia, reż. Fridrik Thor Fridriksson
- Börn/ Dzieci/ Children, Islandia 2006, reż. Ragnar Bragason
- Foreldrar/ Rodzice/ Parents, Islandia, 2007, reż. Ragnar Bragason
Przegląd Filmów Norweskich
- I et speil i en gåte/ W lustrze, w zagadce/ Through a glass, Norwegia, 2008, reż. Jesper W. Nielsen
- Tatt av kvinnen/ Przeminęło z kobietą/ Gone with the woman, Norwegia, 2007, reż. Petter Næss
- Iskyss/ Mroźny pocałunek / Ice kiss, Norwegia, 2008, reż. Knut Erik Jensen
- Kautokeino-opprøret / Bunt w Kautokeino / Kautokeino Rebelion, Norwegia, 2008, reż. Nils Gaup
- Appelsinpiken/ Dziewczyna z pomarańczami/The Orange girl, Norwegia, 2009, reż. Reżyseria: Eva Dahr
GDYNIA DZIECIOM
Najmłodsza publiczność będzie mogła wziąć udział w licznych projekcjach, które odbędą się aż w sześciu miastach Pomorza. W ramach wydarzenia będą miały miejsce spotkania z twórcami, konkursy, loterie i zajęcia artystyczne, tradycyjnie prowadzone przez aktorów trójmiejskich scen teatralnych. Tegorocznemu przeglądowi towarzyszyć będzie retrospektywa Krzysztofa Gradowskiego i Witolda Giersza. Wyjątkową atrakcją programu będzie spotkanie w Akademii Pana Kleksa – zabawa tematyczna dla młodszych dzieci. W ramach dnia UNICEFu, odbędzie się projekcja etiud zrealizowanych przez uczestników konkursu Prawa Dziecka. Wydarzenie przygotowuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
RETROSPEKTYWA ANDRZEJA BARAŃSKIEGO
W ramach pokazów towarzyszących 35. FPFF odbywa się retrospektywa twórczości przewodniczącego Jury Konkursu Głównego – Andrzeja Barańskiego. W programie oprócz pełnometrażowych filmów fabularnych znajdą się także filmy dokumentalne oraz animacje. Oprócz projekcji, na terenie Uniwersytetu Gdańskiego, odbędą się spotkania z reżyserem i panele dyskusyjne. Współorganizatorem wydarzenia jest DKF Miłość Blondynki.
PLENER FILMOWY FILM OD MORZA
Plener filmowy pt. Film od morza odbędzie się pod hasłem NORDIC WATCHING. Organizatorzy przygotowali dla widzów pleneru cztery niezwykłe wieczory z projekcjami filmów islandzkich i norweskich. Wydarzenie wspiera Islandia, Liechtenstein oraz Norwegia poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
PROJEKCJA FILMÓW DOKUMENTALNYCH PWSFTviT
Młode spojrzenie to dwugodzinny blok filmowy, złożony najnowszych filmów dokumentalnych zrealizowanych przez studentów łódzkiej szkoły filmowej.
SHORT WAVES W GDYNI
Już drugi raz na Festiwalu Polskich Filmów fabularnych w Gdyni gościć będzie Short Waves, czyli Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych, który odbył się po raz pierwszy w kwietniu 2009 roku. Jego głównym organizatorem jest Fundacja Ad Arte. Short Waves to wydarzenie promujące polskie kino krótkometrażowe. W Gdyni pokazane zostaną najciekawsze, wyselekcjonowane produkcje.
POKAZ Z AUDIODESKRYPCJĄ
Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących, odbędzie się projekcja z wykorzystaniem techniki audiodeskrypcji. Technika ta, wykorzystując dodatkowe komentarze słowne, umożliwia odbiór wizualnej twórczości artystycznej i pozwala osobom niewidomym poznawać widzialny dorobek kulturalny z zakresu sztuki plastycznej, teatralnej, scenicznej i filmowej.
Podczas audiodeskrypcji opisywane są znaczące informacje wizualne, takie jak język ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe opisy scen, pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć, co dzieje się na scenie, ekranie, czy obrazie.
PROJEKCJA Z JĘZYKIEM MIGOWYM
Z myślą o osobach niesłyszących, odbędzie się specjalna projekcja z tłumaczeniem na język migowy. W ramach pokazu migowego zobaczyć będzie można film z Konkursu Głównego Różyczka, reż. Jan Kidawa-Błoński.
WYSTAWY
35 LAT FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH
Z okazji trzydziestopięciolecia Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Muzeum Kinematografii w Łodzi przedstawi jego ilustrowaną historię. Na jubileuszowej wystawie w Muzeum Miasta Gdyni zostaną zaprezentowane m.in. unikalne archiwalne zdjęcia, plakaty i kroniki festiwalowe. Będzie to również okazja do ukazania kulis Festiwalu, jego codziennego trwania oraz twórców i naszych gwiazd, nie tylko na czerwonym dywanie, ale i w sali widowiskowej, czy w kuluarach.
Muzeum Miasta Gdyni, 24-28.05.2010 r.
Plac Grunwaldzki, 24-29.05. 2010 r.
Inauguracja wystawy: 24.05. (poniedziałek), godz. 16.00
WYSTAWA MALARSTWA prof. Jerzego Mierzejewskiego
Jerzy Mierzejewski uznawany jest za najwybitniejszego polskiego pejzażystę metafizycznego. Artysta jest wieloletnim profesorem i dziekanem łódzkiej Szkoły Filmowej. W październiku 2006 r. otrzymał medal Gloria Artis i tytuł doktora honoris causa PWSFTViT. Wernisażowi Jerzego Mierzejewskiego towarzyszyć będzie uczta kulinarna przygotowana przez Philippe Abrahama i Petit Paris.
Galeria od czasu do czasu, ul. Armatorów 31 Gdynia, Wernisaż, 25.05, godz. 21.00
WYSTAWA FOTOSÓW DO FILMU CZARNY CZWARTEK
Wystawa fotosów do filmu Czarny czwartek.
Skwer Kościuszki, Gdynia, 24 – 29.05.2010 r.
UŚMIECHNIJ SIĘ
Marek Wysoczyński od wielu lat kolekcjonuje autografy z motywem uśmiechu. Część tego niezwykłego zbioru, który liczy sobie już ponad 15 000 uśmiechniętych autografów, zobaczyć będzie można na terenie gdyńskiego Multikina. Inicjatywa Uśmiechnij się obejmuje również wspólne rysowanie uśmiechów przez Macieja Orłosia i dzieci z gdyńskiego szpitala. W tym roku mali rysownicy otrzymają w prezencie katalog Uśmiechy polskiego filmu.
KONCERTY
KONCERT JAN GARBAREK GROUP
Jan Garbarek jest jednym z ważniejszych przedstawicieli współczesnej sceny jazzowej. Niezliczone nagrania płytowe, koncerty w najważniejszych salach na całym świecie, wiele lat współpracy z Keithem Jarrettem, czy z Hilliard Ensemble, przysporzyły artyście niewątpliwej popularności. Na scenie w Gdyni towarzyszyć mu będzie jego wieloletni klawiszowiec Rainer Brüninghaus, brazylijski basista Yuri Daniel oraz perkusista Trilok Gurtu. Koncert Jan Garbarek Group realizowany jest w ramach Przeglądu Filmów Islandzkich i Przeglądu Filmów Norweskich. Wydarzenie wspiera Islandia, Liechtenstein oraz Norwegia poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Namiot widowiskowy, Plaża Miejska Gdynia Śródmieście, 27 maja 2010 r., godz. 20.00
TYMON & THE TRANSISTORS
Tymon & The Transistors to zespół rockowy, założony w 2002 roku przez Tymona Tymańskiego. W jego repertuarze znalazły się zarówno utwory dawnych formacji Tymańskiego (Kury, Trupy, Czan, Poganie), jak i nowe, mające zdecydowanie gitarowy charakter. Najnowszy album grupy, zatytułowany Bigos Heart, w 2010 r. otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk, w kategorii muzyka alternatywna. Centrum Gemini, Bohema Jazz Club, 28 maja 2010 r., godz. 22.00 (piątek)
KONFERENCJE
PRODUCENT KREATYWNY W POSZUKIWANIU NOWYCH TEMATÓW I AUTORÓW – PREZENTACJA NOWEGO PROGRAMU KIPA I SCRIPT FORUM.
Script Forum to coroczna konferencja branży scenariopisarskiej, której program daje uczestnikom możliwość zdobycia wiedzy specjalistycznej, niezbędnej do profesjonalizacji zawodu scenarzysty na rozwijającym się rynku. Cztery dni wypełniają wykłady i debaty prowadzone przez polskich i zagranicznych ekspertów branży filmowej. Finałowy, piąty dzień jest poświęcony Forum Scenarzystów Polskich, organizowanemu wspólnie z SFP.
Wśród wykładowców w 2009 r. byli m.in.: James Ragan, Robin Mukherjee, Krzysztof Zanussi, Robert Gliński, Andrzej Saramonowicz, Wojciech Tomczyk, Krzysztof Krauze, Pavel Jech, Frank Stehling. Ponadto SF proponuje scenarzystom kilka rodzajów szkoleń skoncentrowanych na rozwoju projektów, w tym jedyne w Polsce warsztaty dla scenarzystów telewizyjnych. Udział w Script Forum biorą również producenci, między innymi jako uczestnicy inicjatyw takich jak Giełda Scenariuszowa, organizowana we współpracy z KIPA. Pod auspicjami Script Forum od trzech lat ukazuje się Katalog Scenarzystów Polskich, publikacja zawierająca dane kontaktowe i opisy projektów, dostępna również w formie internetowej. Script Forum jest branżową częścią festiwalu Lato Filmów w Warszawie.
Hotel Gdynia, 26 maja 2010 r., godz. 12.00 – 15.00 (środa)
LITERATURA DLA FILMU
Literatura dla filmu to propozycja skierowana do młodych autorów i nie tylko. Festiwal będzie gościć około 50 prozaików i dramaturgów, zaprezentuje pełny przegląd wydarzeń literackich ostatnich lat. Filmowcy będą mieli wyjątkową okazję do dyskusji i spotkań z piszącymi kolegami. Najważniejszym wydarzeniem w programie spotkań będzie trzygodzinna sesja, w której uczestniczyć będą polscy i zagraniczni goście ze świata filmu i literatury.
Sopot, Hotel Sheraton, 27 maja 2010 r., godz. 12:00-15:00
Na zakończenie – długi czerwony dywan i wielka gala, podczas której będzie można poznać tegorocznych laureatów. Gala odbędzie się wyjątkowo na gdyńskiej plaży, na specjalnie ustawionej estradzie pod wielkim namiotem. Pozwoli to gościć na rozdaniu nagród prawie wszystkie zaproszone osoby, których będzie blisko półtora tysiąca. Oczywiście, największy nawet namiot nie pomieści wszystkich widzów, których będzie około 50 tysięcy.
35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Od 24 do 29 maja 2010 roku