Festiwal Planete Doc Review zyskał wśród widzów miano miejsca, które kształtuje opinie na temat współczesnego świata, a prezentowane w jego ramach filmy są odtrutką nie tylko na komercję kina fabularnego, lecz również na medialną sieczkę informacyjną.
7. edycja Planete Doc Review odbędzie się w dniach od 7 do 16 maja 2010 roku w Warszawie, a w dniach od 7 do 9 maja w 20 kinach w Polsce. W 2009 roku festiwal zdobył prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce oraz W dechę Gazety Wyborczej dla najciekawszego wydarzenia kulturalnego stolicy w 2008 roku. W zeszłym roku w warszawskiej Kinotece imprezę odwiedziło ponad 25 000 widzów, co plasuje festiwal na 3. miejscu pod względem popularności wśród europejskich festiwali filmów dokumentalnych.
Tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. O nagrodę Millennium Award i 8000 euro zawalczą starannie wyselekcjonowane najlepsze pełnometrażowe filmy dokumentalne wyprodukowane w ostatnim roku na świecie, w tym nowości z festiwali Berlinale i Sundance: m. in. film Erika Gandiniego Wideokracja (premiera na MFF w Wenecji, nagroda na MFF Toronto i MFF Sheffield), Idioci w Korei w reż. Madsa Bruggera (World Cinema Award Sundance 2010), Ostatni pociąg w reż. Lixin Fana (Grand Prix IDFA Amsterdam 2009) oraz film otwierający tegoroczny festiwal Zatoka delfinów w reż. Louie Psihoyos (zdobywca Oscara 2010 w kategorii: najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny).
Wielkim wydarzeniem będzie wizyta słynnego niemieckiego reżysera Wernera Herzoga, który odwiedzi festiwal w dniach od 7 do 9 maja. W programie jego wizyty znajdą się: konferencja prasowa w siedzibie PAP, spotkania z publicznością po pokazach filmów w Kinotece, wykład mistrzowski (masterclass) dla filmowców oraz podpisywanie w salonie empik Junior ukazującego się w nowej serii DVD Planete Doc Review boxu Świat według Wernera Herzoga zawierającego 14 filmów dokumentalnych reżysera.
Inne gwiazdy tegorocznej edycji Planete Doc Rewiev to: Nicolas Philibert (uhonorowany w 2002 roku Europejską Nagrodą Filmową za film Być i mieć, którego nowy film Nénette okazał się rewelacją na tegorocznym Berlinale), Alan Berliner (jeden z najwybitniejszych amerykańskich reżyserów filmów dokumentalnych), Martin Strange-Hansen (duński laureat Oscara) oraz Jonathan Caouette (reżyser znanego w Polsce filmu Tarnation, który pokaże na 7. Planete Doc Rewiev swój nowy film ATP – muzyka jutra).
Na program filmowy festiwalu Planete Doc złoży się ponad 150 filmów, ułożonych w następujących sekcjach tematycznych: Nauki polityczne, Fetysze i kultura, Historie intymne, Future Doc-shock, Bohaterowie są wśród nas, Bliski Wschód, Konflikt i TY, Klimat na zmiany, Promised city, China reloaded, Muza i wena, Doc Alliance oraz Projekty specjalne. Odbędą się również retrospektywy twórczości Alana Berlinera, Nicolasa Philiberta oraz pokazy filmów Wernera Herzoga (3xHerzog).
Oprócz konkursu głównego o nagrodę Millennium Award na festiwalu przyznawane są inne nagrody:
- Nagroda Magic Hour dla filmów do 70 minut
- Nagroda Amnesty International – Planete Doc Rewiev jest jedynym festiwalem filmowym w Polsce, na którym przyznawana jest ta nagroda
- Nagroda Panasonic Green Award dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej
- Nagroda Publiczności, ufundowana przez tematyczny kanał Planete
- Nagroda Warsaw Animation Winner (WAW) dla najlepszego filmu animowanego, przyznawana po raz pierwszy na tegorocznym festiwalu
- Nagroda Nos Chopina dla najlepszego filmu muzycznego, przyznawana po raz pierwszy na tegorocznym Planete Doc Rewiev
- Nagroda Jury Ekumenicznego.
Planete Doc Rewiev to festiwal, który wyznacza w Polsce modę na najwybitniejsze światowe kino dokumentalne. Swoje polskie premiery miały tu takie filmy jak: Królik po berlińsku (polski kandydat do Oscara), Przeznaczone do burdelu, Spotkania na krańcach świata, Śmierć człowieka pracy czy artystyczne filmy Matthew Barney’a.
Weekend z cyfrowym Planete Doc Rewiev
Po zeszłorocznym sukcesie festiwalu, który odwiedziło ponad 25 tys. widzów, 7. edycja PLANETE DOC REVIEW znów będzie się odbywać równolegle aż w 21 kinach w Polsce.
Dzięki współpracy z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych oraz kinem internetowym Iplex.pl, 6 najlepszych filmów z programu tegorocznego festiwalu Planete Doc Rewiev trafi do kin na terenie prawie całego kraju i zostanie pokazanych jednocześnie w 21 kinach w Polsce. Dzięki temu nowatorskiemu projektowi, tysiące widzów będą mogły obejrzeć wybrane filmy w tym samym czasie, co publiczność warszawskiej Kinoteki, a tym samym wziąć udział w największym święcie filmu dokumentalnego w Polsce i poczuć się prawdziwymi mieszkańcami globalnej wioski.
Już po raz drugi w historii publiczność weekendu z cyfrowym Planete doc Rewiev będzie mogła wybrać najlepszy film festiwalu, który otrzyma Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.
Dzięki zaangażowaniu Krytyki Politycznej, w wybranych kinach w całej Polsce odbędą się debaty związane z tematyką pokazywanych filmów dokumentalnych. 7 maja po pokazie filmu Wideokracja w reż. Erika Gandiniego, który otworzy weekend z cyfrowym Planete Doc Rewiev, w 10 miastach Polski odbędą się debaty o wpływie mediów na współczesne społeczeństwo Czy żyjemy w demokracji czy w wideokracji? z udziałem socjologów, dziennikarzy, filozofów i publicystów.
7. Planete Doc Review
Od 7 do 16 maja 2010 roku, Warszawa
Weekend z Cyfrowym Planete Doc Rewiev
Od 7 do 9 maja 2010 roku, Polska
1 komentarz
Hej! Byłem na festiwalu i widziałem kilka filmów! :)Najlepszy według mnie to „Zatoka Delfinów”. Zdecydowanie najlepiej przedstawia realia dzisiejszych czasów i demaskuje poczynania ludzi. To jest chore, taki jest mój komentarz na ten temat. Zresztą każdy powinien obejrzeć ten film. Nie będzie to stracony czas. A jeśli ktoś chce najpierw poczytać troche o filmie to polecam stronę na facebooku. Wystarczy wpisać: Zatoka Delfinów.