Szczegółowy opis tegorocznych spektakli:
Hamlet, reż. Oskaras Koršunovas
OKT / Vilnius City Theatre, Litwa
W swojej nowatorskiej inscenizacji Hamleta Oskaras Koršunovas umieszcza aktorów pomiędzy lustrami. Gdy uważnie spojrzymy w lustro, zdamy sobie sprawę z tego, jak małą cząstkę nas samych posiadamy – mówi reżyser. Koršunovas, jako sposób interpretacji, wybiera zasadę otwartego teatru wyobraźni. Tym samym powoduje, iż widz dopowiada sobie to, czego nie widać na scenie.
Hamlet, reż. Yoshihiro Kurita
Teatr Noh Ryutopia (Niigata), Japonia
Hamlet w wykonaniu teatru Ryutopia jest próbą odtworzenia wyobraźni Szekspira poprzez tradycyjną sztukę japońską. Scena teatru Noh w tym spektaklu jest symboliczną pustą przestrzenią. To ostateczna przestrzeń teatralna, w której ludzie, dzięki swojej wyobraźni, oglądają bezkresny świat. Tytułowy bohater przez cały czas trwania sztuki siedzi na scenie bez ruchu. Ten pozornie statyczny obraz utrzymuje widzów w ciągłym napięciu.
Burza, reż. Christi Juncu
Teatr im. Toma Caragiu (Ploieşti), Rumunia
Reżyser zaprasza widzów na spektakl i sadza ich wokół okrągłej wyspy zbudowanej na scenie. Aby wzmocnić poczucie wspólnoty i pewnej intymności ubiera aktorów w piżamy i nocne koszule. Sztuka ta wg jednej z recenzji odpowiednio stopniuje napięcie, ma dużo nieoczekiwanych zwrotów akcji a przede wszystkim jest pełna humoru.
Henryk VIII, reż. Bea von Malchus
Bea von Malchus Solotheater (Fryburg), Niemcy
Jest rok 1599. Królowa Elżbieta I siedzi na kanapie. Boli ją ząb. U jej stóp William Szekspir opowiada o swojej najnowszej sztuce, która dotyczy jej ojca. Siedząc na taborecie w renesansowym kostiumie Bea von Malchus przedstawia nam monodram o Henryku VIII – śmieszny a zarazem straszny!
Jak wam się podoba, reż. Attila Vidnyánszky
Teatr na Zamku Gyula-Węgierski Teatr Beregszász, Teatr Csokonai Debrecen / Węgry, Ukraina
Ta Szekspirowska komedia zbudowana jest nie tyle na renesansowym, co na antycznym toposie: porównaniu dworu królewskiego z lasem, miasta ze wsią, chęcią władzy z sielską niewinnością. Vidnyánszky postrzega naturę jako medium, dzięki któremu możemy stać się bardziej czyści, prawdziwi, zupełnie jak dzieci. Witalność i energia tego przedstawienia nikogo nie pozostawi obojętnym.
Romeo i Julia, reż. Roman Wiktiuk
Teatr Romana Wiktiuka (Moskwa), Rosja
Romeo i Julia Romana Wiktiuka szybko stało się w Moskwie kultowym przedstawieniem. Reżyser, zainspirował się legendą o kapitanie z XVIII wieku, który wraz ze swoimi marynarzami wystawiał dramaty Szekspira, aby ich ukulturalnić. Wykreował na scenie morski klimat – z marynarzami w pasiastych uniformach, z masztami, żaglami i linami.
Wieczór Trzech Króli, reż. Yervand Khazanchyan
Musical Comedy Theatre (Erywań), Armenia
Przedstawienie jest jasne, kolorowe, zagrane w rytmie deszczu, przy dźwiękach pobrzmiewającego klawikordu. Pojawia się nawet sam Szekspir, aczkolwiek jako marionetka, londyński Big Ben gra kluczową rolę w tej fantazji na temat miłości, a wstążki i wirujące parasolki, zdają się być sposobem na wszelkie przeszkody i deszczową pogodę.
Burza!, reż. Irina Brook
Irina Brook Compagnie (Paryż), Francja
To kolejna najbardziej magiczna i mityczna sztuka Szekspira. (…) Nadal bardzo pragnę zbadać w szczególności te jego niezwykłe dramaty, które łącza w sobie farsę z magią, romantyczność z tym, co popularne. W przypadku tego projektu planuję wybrać się na nieznane morza i poszukiwać nowych bezludnych wysp… (Irina Brook)
Czekając na sen, reż. Irina Brook
Irina Brook Compagnie (Paryż), Francja
Czekając na sen to spełnienie marzeń Iriny Brook, która jako dziecko ciągle na nowo oglądała Sen nocy letniej – przedstawienie swojego ojca, Petera Brooka. Teraz, posługując się własną interpretacją tej chimerycznej komedii Szekspira, eksperymentuje z ideą teatru podróżującego – teatru wyposażonego w przypadkowe przedmioty, służące jako rekwizyty.
Jak wam nam się podoba!, reż. Gian Carlo Rossi
London Metropolitan University, Wielka Brytania
Sześć kobiet uciekło z London Met i porwało jednego z mężczyzn. Ostatni raz widziano ich na pokładzie samolotu lecącego do Polski. Plotka głosi, że szukają w Gdańsku azylu, powołując się na swoje artystyczne osiągnięcia. Przyjdźcie i oceńcie ich wersję sztuki Jak wam się podoba, zagraną przy dźwiękach Björk, Franka Sinatry oraz R&B.
Perykles, reż. Philip Parr
Parrabbola Group (Londyn), Wielka Brytania
Perykles jest księciem, człowiekiem z misją, szukającym osoby i miejsca, które nadadzą jego życiu sens. Przemierzając morza odwiedza sześć krajów, doświadcza niebezpieczeństw, tryumfu, radości i rozpaczy. Widownia powędruje za aktorami przez dzielnicę Gdańska – Dolne Miasto. Profesjonalni europejscy aktorzy wspólnie z mieszkańcami Dolnego Miasta postarają się stworzyć porywające przedstawienie. Będzie to specyficzny spacer, który pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć, co znaczy być outsiderem.
Wyobraźcie sobie…William Szekspir, reż. Jerzy Klesyk
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Polska
Andrzej Seweryn interpretuje najpiękniejsze fragmenty arcydzieł Szekspira, ułożone w fascynującą opowieść o rozmaitych doświadczeniach i stanach emocjonalnych człowieka. Spektakl jest wirtuozerskim popisem wielkiego aktora, który spotykając się na teatralnej scenie z jednym z największych autorów, przemienia się na naszych oczach w kolejne, wykreowane przez niego postaci.
Makbet Remix, reż. Robert Florczak
Produkcja Fundacji Theatrum Gedanense i Gdańskiego, Teatru Szekspirowskiego / Polska
Reżyserem i inicjatorem multimedialnej inscenizacji Makbeta jest Robert Florczak. Twórca zaadaptował tekst Szekspira, dekomponując go oraz uwspółcześniając. Projekt pomyślany jest jako dzieło interdyscyplinarne, łączące w sobie teatr dramatyczny, teatr tańca, teatr radiowy, wideo-art, wideo animację 3D oraz muzykę.
Sen Nocy Letniej, reż. Oskaras Koršunovas
OKT / Vilnius City Theatre, Litwa
Ta niezwykła inscenizacja Snu Nocy Letniej zaskoczy tych, którzy spodziewają się „skrzydlatych elfów w otoczeniu przyrody”. Jedynymi kostiumami aktorów są podarte, jednolite kombinezony, a każdy z nich trzyma w dłoniach kawałek sklejki wielkości drzwi – poza tym scena jest pusta. Czy jest to polityczna alegoria czasów komunistycznego reżimu? Niedostatek, schematyczność, strach przed tym co czai się za drzwiami – zdają się wyraźnie to sugerować.
Vakomana Vaviri ve Zimbabwe lub Dwaj Panowie z Werony, reż. Arne Pohlmeier
Two Gents Productions (Londyn), Wielka Brytania / Zimbabwe
Rozpisana na dwóch aktorów historia miłości, przyjaźni i zdrady. Podróżujący z Werony do Mediolanu (przez Harare i Bulawayo) dwaj przyjaciele – Valentine i Proteus konkurują o względy tej samej kobiety. Po wygnaniu Valentine’a ich przyjaźń wystawiona zostaje na ciężką próbę i jedynie uciekając się do przebieranek, oszustw i intryg są w stanie ją uratować.
Szaleństwo Hamleta (Kupenga kwa Hamlet), reż. Arne Pohlmeier
Two Gents Productions (Londyn), Wielka Brytania / Zimbabwe
Takiego Hamleta jeszcze nie było! Dwóch aktorów kreuje wszystkie główne role w wersji, która jest prawie o połowę krótsza od tradycyjnych przedstawień. Aktorzy prezentują oryginalny afrykański styl, wnosząc swoją niezwykłą lekkość i energię do klasycznej sztuki Szekspira; przy pomocy zaledwie kilku kluczowych rekwizytów pomagających opowiedzieć historię.
Wszystkie spektakle zagraniczne będą tłumaczone na język polski. Będzie też możliwość spotkania z twórcami poszczególnych spektakli.
XIV edycja Festiwalu Szekspirowskiego odbędzie się w dniach 30 lipca – 8 sierpnia 2010 w Trójmieście