Ferit Kuyas / City of ambition
City of Ambition – Fast Forward in China (2005 – 2008)
Ta seria pozwoli nam zwiedzić jedno z największych miast na świecie, Chongquing, którego niewiarygodna powierzchnia zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Tak jak większość moich dzieł i ten projekt ma źródło autobiograficzne: poznałem to miasto dzięki mieszkającemu tam krewnemu, który zaprosił mnie do siebie.
Chongquing, miejsce nieznane ludziom z zachodu, otrzymało prawa miejskie w 1997 roku. Dość późno porównując je z Szanghajem. Silny wzrost ekonomiczny przyspieszył rozwój miasta. Trochę tak, jak w przypadku Manhattanu w latach 20-tych. Słowa Stieglitza miasto ambicji odzwierciedlają aktualną sytuację Chongquing. Miasto, które jest usytuowane w regionie Syczuan na południowym zachodzie Chin, liczy obecnie około 32 miliony mieszkańców. Zainteresowałem się głównie przedmieściami – tam, gdzie nie można zobaczyć miasta ale je poczuć, jak tygrysa, który zmierza do dżungli – niewidocznego, ale jednak obecnego. Place budowy i zmiany krajobrazu pokazują stronę metaforyczną zmian, które dzieją się w łonie współczesnych Chin.
Pejzaż ze swymi dwiema wielkimi rzekami, płynącymi przez miasto, nieuchronnie się zmieni, szczególnie kiedy poziom wody osiągnie swój stan maksymalny i powstanie rezerwuar stworzony przez Zaporę de Trois Gorges (Trzech Wąwozów). Jak dramatyczny wpływ będzie to miało na miasto Chongquing, możemy dziś tylko zgadywać. Obserwowana mgła na wielu fotografiach jest prawdziwa. W Chinach miasto to jest nazwane miastem mgły. To wszystko przedstawia wielką tajemnicę, którą ciągle są dla mnie Chiny. Po tylu podróżach wydaje mi się, że im więcej się dowiaduję, tym mniej wiem. Mimo że moja praca posiada elementy dokumentalne, nie postrzegam siebie tylko jako czystego dokumentalisty. Tym co dla mnie liczy się najbardziej to zdolność wyrażenia moich osobistych emocji poprzez obraz.
Ferit Kuyas
Petur Thomsen / Imported landscape
W 2003 roku islandzkie National Power Company wdrożyło program hydroelektryczny w Káranhnjúkar na wschodzie kraju. Projekt przewiduje konstrukcję trzech zapór, jednej będącej największą w Europie oraz centrali hydroelektrycznej. Tamy staną m.in. na dużej rzece lodowcowej Jökulá w Dal, tworząc w ten sposób sztuczne jezioro o powierzchni 57 km2 w Hálslón. Centrala ma przede wszystkim zaopatrywać w elektryczność nową hutę aluminium Alcoa wybudowaną przez Amerykanów we fjordzie Reyδarfjörδur znajdującym się na wschodnim wybrzeżu Islandii.
Sztuczne jeziora i ich konstrukcje zmieniły najpiękniejsze miejsca w Europie. Káranhnjúkar jest nie tylko największym, ale i najbardziej kontrowersyjnym islandzkim projektem wywołującym sporo dyskusji. Ekolodzy walczą o zachowanie dzikiej natury, podczas gdy inni popierają projekt pod pretekstem korzystania z energii oferowanej przez naturę. Dla mnie najlepszym sposobem wzięcia udziału w debacie było śledzenie prac i dokumentowanie transformacji w krajobrazie. Od początku projektu w 2003 roku regularnie udawałem się na teren budowy aby zrobić zdjęcia i w ten sposób pokazać nowoczesne oblicze Islandii.
Laurent Mayaeux / In Iceland with Holga
Holga to tani i ceniony za swe wady, aparat fotograficzny wyprodukowany w Chinach. Naturalne dla taniej konstrukcji obiektywu Holgi jest winietowanie i dystorsja. To właśnie te wady są powodem zainteresowania aparatem.
Chciałem połączyć tematykę obrazu mody i pejzażu. Ten ostatni stanowi integralną część serii. Oprócz mojej pracy reklamowej, ten cykl wchodzi w tematykę, którą zajmuję się od kilku lat, łącząc światło, miejsca i Ludzi.
Szymon Rogiński / UFO Projekt
Wszystko zaczęło się w Detroit – zabrałem swoją MAMIYA 7 i ruszyliśmy w drogę. Byłem pod wrażeniem amerykańskich krajobrazów. Chciałem podążać śladami znanych fotografów, takich jak Ansel Adams czy William Eggleston. Jednakże podczas mojej podróży czułem, że w naszych czasach szalenie trudno jest fotografować coś nowego, oryginalnego. Kiedy wróciłem do Polski, miałem ochotę kontynuować te serię. Nabrałem przekonania, że wszystko, co mnie otaczało było nieznanym terenem, który nigdy nie został sfotografowany.
Zacząłem pracować w bardzo trudnych warunkach: był początek zimy i Polska była wówczas smutna, nieprzyjemna i zimna. Moja ekspedycja trwała za każdym razem około tygodnia. Krajobraz obserwowałem przez szybę samochodu prowadzonego przez mojego asystenta. Podróżowaliśmy zawsze nocą. Kładliśmy się o 8 rano, a wstawaliśmy o 14-ej, kiedy zaczynało zmierzchać. Fotografować Polskę za dnia stanowiło nie lada wyzwanie. Myślę, że najlepszym momentem był świt. Świt zawsze robił na mnie wrażenie po bezsennej nocy.
Program V Transfotografii
30.09 – 19.12.2010
Galeria Pionova – 1.10 – 20.10
Wernisaż 30.09 godz. 19.00
Otwarcie festiwalu:
Jackie NICKERSON / 10 miles round
Jean Pierre Gilson / Sur les parcours pavés du Paris – Roubaix
Galeria ŻAK – 2.10 – 18.10
Wernisaż 1.10 godz. 19.00
Helene Schmitz / Blow up
Galeria Pionova – 22.10 – 03.11
Wernisaż 21.10 godz. 19.00
Ferit Kuyas / City of ambition
Galeria Pionova – 5.11 – 17.11
Wernisaż 4.11 godz. 19.00
Petur Thomsen / Imported landscape
Serge Deleu / In Iceland with me
CSW Laźnia – 6.11 – 19.12
Wernisaż 5.11 godz. 18.00
Laurent Mayeux / In iceland with Holga
Kosciół Św. Jana – 16.11 – 5.12
Wernisaż 15.11 godz. 18.00
Szymon Rogiński / UFO Project