Jury Fipresci:
Marilena Iliesiu – ukończyła Instytut Sztuk Teatralnych i Filmowych im. I. L. Caragialego w Bukareszcie. Publikuje artykuły w prasie filmowej (Pro Cinema, The New Cinema), pojawia się w wielu audycjach radiowych i telewizyjnych. Autorka ponad 600 artykułów na temat historii kina i estetyki filmowej, współautorka książki 10 najlepszych filmów rumuńskich. Producentka serii filmów dokumentalnych poświęconych sztuce: Metamorfoza (2007), Sibiu – europejska stolica kultury (2008) i Faust – ścieżka chwili (2009).
Aleksander Kwiatkowski – urodzony w 1935 w Warszawie. 1965-2000 pracownik Szwedzkiego Instytutu Filmowego. W tym samym okresie współpracuje ze szwedzkimi (Filmrutan, Chaplin, Film och bio) i polskimi (Film, Kino, VideoClub, Kwartalnik Filmowy) pismami filmowymi. 2001-06 pracownik Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Opublikował książki (wybór): Film samhälle propaganda (1982, współautor, Sztokholm), Swedish Film Classics (1983, Nowy Jork), Film skandynawski (1986, Warszawa), Szwedzkie profile (2008, Sztokholm). Członek jury Fipresci festiwali w Trydencie, Locarno, Krakowie, Moskwie, Soczi i Pecs.
Thomas Rothschild – urodził się w 1942 roku w Glasgow. Studiował slawistykę oraz germanistykę w Wiedniu, Moskwie i Pradze. Wykładał literaturę na uniwersytecie w Stuttgarcie. Pisuje do wielu czasopism w Niemczech i w Austrii, m.in. dla Freitag, Stuttgarter Zeitung, Die Presse, oraz dla strony internetowej www.titel-magazin.de. Zajmował się teatrem, muzyką, literaturą i polityką. Jest członkiem Stowarzyszenia Niemieckich Krytyków Filmowych oraz Fipresci.
Jury Ekumeniczne:
Jos Horemans – belgijski dziennikarz i krytyk filmowy. Ma wykształcenie pedagogiczne oraz dyplom z psychologii. Pracował jako nauczyciel, a następnie jako centrum edukacji katolickiej w diecezji antwerpskiej. Od roku 1968 należy do Katholiek Filmliga (obecnie Film Magie), a od roku 1993 jest prezesem tej organizacji oraz szefem jej komitetu regionalnego w Antwerpii. Od trzydziestu lat pisze do magazynów filmowych jako niezależny dziennikarz. Horemans jest prezesem europejskiego oddziału SIGNIS od czerwca roku 2005. Był członkiem Jury Ekumenicznego na festiwalach w Locarno, Montrealu i Cannes.
Ks. Marek Lis – dr nauk komunikacji społecznej (Papieski Uniwersytet Salezjański, Rzym, 2000), dr hab. teologii (Uniwersytet Opolski, 2007). Od 2000 pracownik Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego i współpracownik Instytutu Nauk Społecznych. Kierownik Katedry Homiletyki, Mediów i Komunikacji WT, gdzie pracuje nad religijnym wymiarem kina. Autor publikacji dotyczących teologicznych znaczeń filmu. Jako przedstawiciel Signis Polska był członkiem Jury ekumenicznego na międzynarodowych festiwalach filmowych w Batysławie (2009) i Erewaniu (2010).
Denyse Muller – studiowała pedagogikę oraz nauki humanistyczne. Jest absolwentką Uniwersytetu Protestanckiego w Montpellier (Francja) oraz Protestanckiego Uniwersytetu Teologicznego w Chicago i Richmond (USA). Pracowała jako kapłanka w parafiach w USA, Francji i Szwajcarii. Pani Muller jest członkiem PRO-FIL (Francja), WACC oraz wiceprezesem Interfilmu. Jako delegat Interfilmu wraz z Signis organizuje prace Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes od roku 2000. Wchodziła w skład Jury Ekumenicznego na festiwalach w Locarno, Berlinie, Montrealu oraz Cannes.
Filmy nagrodzone i nominowane w programie 26. WFF
Filmy nagrodzone w Koszalinie
Główną nagrodę 29. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film – Wielki Jantar – 2010 za najlepszy debiut filmowy otrzymał Krzysztof Łukasiewicz za film Lincz. Natomiast prestiżową Nagrodę Dziennikarzy przyznano filmowi Erratum w reżyserii Marka Lechkiego.
Filmy z narodowymi nominacjami do Oscara
Co roku w programie Warszawskiego Festiwalu Filmowego znajdują się filmy wyróżnione narodowymi nominacjami do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. W tegorocznej edycji festiwalu znalazło się 7 filmów nominowanych do Oscara w kategorii Najlepszy film zagraniczny:
- z Belgii Illegal w reżyserii Oliviera Masset-Depasse
- z Iraku Son of Babylon w reżyserii Mohameda Al-Daradji
- z Niemiec When We Leave w reżyserii Feo Aladag
- z Rumunii If I Want To Whistle, I Whistle w reżyserii Florina Serbana
- z Rosji The Edge w reżyserii Alexeia Uchitel
- z Wenezueli Brother w reżyserii Marcela Rasquin
- z Węgier Bibliothèque Pascal w reżyserii Szabolcsa Hajdu
Nominacje do nagrody EFA 2010
Europejska Akademia Filmowa ogłosiła listę 46 filmów, które będą w tym roku ubiegały się o Europejskie Nagrody Filmowe. Dziesięć spośród nich znalazło się w programie dwóch edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2009 i 2010 roku. Tegoroczne Europejskie Nagrody Filmowe zostaną wręczone 4 grudnia w Tallinie w Estonii. Wśród filmów ubiegających się o Europejskie Nagrody Filmowe znalazły się filmy pokazywane podczas 25. WFF w 2009 roku:
- Lourdes, reż. Jessica Hausner (Austria/Francja/Niemcy 2009), 96 min.
- Nic osobistego / Nothing Personal, reż. Urszula Antoniak (Holandia/Irlandia 2009), 85 min.
- Rewers, reż. Borys Lankosz (Polska 2009), 90 min.
- Słowenka / Slovenian girl / Slovenka, reż. Damjan Kozole (Słowenia/Niemcy/Serbia/Chorwacja 2009), 87 min.
- Upperdog, reż. Sara Johnsen (Norwegia 2009), 95 min.
Kolejnych pięć nominowanych do EFA tytułów znajdzie się w programie 26.WFF:
- Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę / Eu Cand Vreau Sa Fluier, Fluier / If I Want to Whistle, I Whistle, reż. Florin Serban (Rumunia, Szwecja 2010), 94 min.
- Obcy / Die Fremde / When We Leave, reż. Feo Aladag (Niemcy 2010), 119 min.
- Wszystko zostanie w rodzinie / Paha perhe / Bad Family, reż. Aleksi Salmenperä (Finlandia 2010), 95 min.
- Adrienn Pal / Pál Adrienn / Adrienn Pál, reż. Ágnes Kocsis (Węgry 2010), 136 min.
- Tournee / Tournée / On Tour, reż. Mathieu Amalric (Francja 2010), 111 min
Program 26. Warszawskiego Festiwalu Filmowego
W programie 26 Warszawskiego Festiwalu Filmowego znalazły się premierowe filmy z ponad 50 krajów świata – blisko 140 nowych pełnometrażowych filmów oraz 70 filmów krótkometrażowych. Filmy przyjeżdżają specjalnie na Festiwal w Warszawie, gdzie zostaną po raz pierwszy zaprezentowane polskiej publiczności.
Otwarcie:
Na końcu świata / Krai / The Edge, reż. Alexey Uchitel (Rosja 2010), 119 min.
Przeplatające się wątki miłosne i epicka, wojenna opowieść przeniesiona przez wybitnego reżysera prosto na postapokaliptyczne terytorium radzieckiego Kraju. Działania wojenne co prawda ustały, ale życie codzienne to ciągła walka o przetrwanie w powojennym obozie pracy, gdzie jeśli chcesz przeżyć, musisz przysiąc wierność maszynie – zardzewiałemu, monstrualnemu parowozowi, mknącemu przez syberyjskie pustkowia. Z wybitną rolą Vladimira Mashkova.
Zamknięcie:
Miasto ruin / The City of Ruins, reż. Damian Nenow (Polska 2010), 5 min.
Na film zamknięcia zdecydowaliśmy się wybrać wyjątkowy i unikalny projekt filmowy o Warszawie. Wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Platige Image film animowany 3D, wykonany ze zdjęć lotniczych w roku 1945. Film rozpoczyna drogę festiwalową po świecie.
Wiosna, rok 1945. Liberator zmniejsza pułap lotu poniżej warstwy chmur. Leci na północ wzdłuż Wisły, aby chwilę później znaleźć się nad rejonem niedawnych walk powstańców, zburzoną Warszawą… Tak rozpoczyna się pierwsza w Polsce cyfrowa rekonstrukcja miasta zniszczonego skutkami II Wojny Światowej, wykonana w technice 3D. Celem projektu, było przede wszystkim oddanie grozy zniszczonej, wyludnionej Warszawy, przytłoczenie widza realizmem z perspektywy człowieka siedzącego w samolocie Liberator.
Program / Sekcje Konkurs Międzynarodowy / International Competition
Adrienn Pal / Pál Adrienn / Adrienn Pál, reż. Ágnes Kocsis (Węgry 2010), 136 min.
Historia otyłej pielęgniarki, która wyrusza na poszukiwane przyjaciółki z dzieciństwa. Nagroda FIPRESCI w sekcji “Un Certain Regard” na tegorocznym festiwalu w Cannes.
Chrzest / The Christening, reż. Marcin Wrona (Polska 2010), 86 min.
Michał ma to, o czym marzył: piękną żonę Magdę, nowonarodzonego synka, niezłą pracę. Sprowadza Janka, przyjaciela z dawnych lat, aby został ojcem chrzestnym dziecka. To tylko początek planu Michała, który prosi przyjaciela, by zainteresował się też jego żoną… Film obsypany nagrodami na tegorocznym festiwalu w Gdyni.
Dzieciństwo / De la infancia / Childhood, reż. Carlos Carrera (Meksyk 2009), 120 min.
Duch członka gangu pomaga dziesięciolatkowi przeciwstawić się agresywnemu ojcu. Film jednego z najlepszych meksykańskich twórców w odważny sposób analizuje zatartą granicę między dobrem a złem.
Infiltracja / Hitganvut Yehidim / Infiltration, reż. Dover Kosashvili (Izrael/Francja 2010), 116 min.
Wczesne lata 50. XX wieku, kilka lat po wojnie o niepodległość i powstaniu państwa Izrael. Film opowiada historię plutonu, którego członkowie są niepełnosprawni fizycznie lub umysłowo. Trzymiesięczny obóz treningowy to dla nich walka o przetrwanie jednostki, wojna o status, tożsamość i niezależność. Walka o spełnienie marzeń, wojna z własnym przeznaczeniem.