Milczące dusze / Ovsyanki / Silent Souls, reż. Aleksei Fedorchenko (Rosja 2010), 75 min.
Miron wraz z przyjacielem udaje się nad święte jezioro, by dokonać rytuału pożegnania zmarłej żony. Tak nakazuje tradycja Maryjczyków – prastarego ugrofińskiego ludu znad jeziora Nero. Niezwykły film będący swego rodzaju żałobnym rapsodem na cześć śmierci i miłości.
Nielegalni / Illégal / Illegal, reż. Olivier Masset-Depasse (Belgia/Luksemburg/Francja 2010), 95 min.
Rosjanka Tania od ośmiu lat przebywająca nielegalnie w Belgii zostaje aresztowana w czasie rutynowej kontroli policyjnej i internowana. Tymczasem jej 14-letniemu synowi udaje się uciec. Tania zaczyna walkę o zachowanie ludzkiej godności i tożsamości, a także poszukuje syna.
Okres przydatności / La Vida Útil / A Useful Life, reż. Federico Veiroj (Urugwaj/Hiszpania 2010), 67 min.
Współczesne nawiązanie do Don Kichota. Jorge mieszka z rodzicami i od 25 lat pracuje w filmotece. Zajmuje się układaniem programu i obsługą techniczną, prowadzi też audycję filmową w stacji radiowej w Montevideo. Nagle traci pracę…
Peryferie / Periferic / Outbound, reż. Bogdan George Apetri (Rumunia/Austria 2010), 87 min.
Odsiadująca wyrok więzienia Matilda wychodzi na 24-godzinną przepustkę. Nie chcąc wracać do więzienia planuje ucieczkę z kraju. Ale zanim dzień dobiegnie końca, Matylda musi się zmierzyć z kłopotliwą przeszłością. Historia napisana przez zdobywcę Złotej Palmy Cristiana Mungiu i jego współpracowniczkę Ioanę Uricaru portretuje kobietę, której największym wrogiem jest ona sama.
Pogorzelisko / Incendies / Scorched, reż. Denis Villeneuve (Kanada/Francja 2010), 130 min.
Podczas odczytywania testamentu matki, bliźnięta Simon i Jeanne dowiadują się po raz pierwszy o istnieniu brata oraz że ojciec, wbrew dotychczasowym informacjom, wciąż żyje. Jedną z licznych, niepokojących próśb w testamencie matki jest to, by bliźniaki odnalazły brata i ojca, by dostarczyć im zapieczętowane listy.
Trzecia gwiazda / Third Star, reż. Hattie Dalton (Wielka Brytania 2010), 92 min.
James zaprasza trójkę najbliższych przyjaciół, by wybrali się z nim w podróż. Chłopak jest śmiertelnie chory. On i przyjaciele wiedzą, że ta podróż jest ich ostatnią wspólną wyprawą. W głównych rolach czterech doskonałych młodych aktorów brytyjskich, a w ścieżce dźwiękowej śpiewa Pati Yang.
Trzecie piętro / Tabagheh-ye Sevvom / Third Floor, reż. Bijan Mirbagheri (Iran 2010), 85 min.
Policja interweniuje w czasie nocnej imprezy i wszyscy próbują uciec za wszelką cenę. Pijana, młoda dziewczyna w trakcie ucieczki trafia na trzecie piętro budynku i musi zostać na noc w mieszkaniu należącym do samotnej kobiety…
Usta / Los Labios / The Lips, reż. Santiago Loza, Iván Fund (Argentyna 2010), 100 min.
Trzy kobiety przyjeżdżają na daleką argentyńską prowincję i podejmują pracę w pomocy społecznej. Nagroda specjalna w Cannes 2010 dla trzech głównych aktorek.
Wszystko będzie dobrze / Alting bliver godt igen / Everything Will Be Fine, reż. Christoffer Boe (Dania 2010), 90 min.
Znany reżyser filmowy natrafia na zdjęcia jeńców wojennych, torturowanych przez duńskich żołnierzy. Przerażająca prawda, jaką odkryje, przerośnie jego najśmielsze oczekiwania…
Wybrane niebo / El Cielo Elegido / The Chosen Heaven, reż. Víctor González (Argentyna 2010), 123 min.
Młody, pełen dobrych intencji ksiądz z nowicjatu, pragnie trzymać się z daleka od niezgodnych z prawem praktyk wykonywanych przez dwóch starszych księży. Aż do momentu, gdy do gry wkraczają pieniądze i dziewczyna.
Związani / Pouta / Walking Too Fast, reż. Radim Špaček (Czechy 2010), 146 min.
Jest rok 1982, mroczny okres komunistycznego reżimu. Tajny agent policji Rusnák i jego kolega dostają rozkaz, aby śledzić dysydenta Sýkorę. Od jego przyjaciela, zakazanego pisarza dowiadują się, że Sýkora ma kochankę. Banalna zdrada małżeńska staje się narzędziem szantażu. Jednak wszystko się komplikuje, kiedy Rusnák zakochuje się w kochance Sýkory.
Konkurs 1-2 / Competition 1-2
Amerykański dżihad / American Jihadist, reż. Mark Claywell (USA 2010), 72 min.
Nagrodzony w Slamdance 2010 za najlepszy dokument, film o Isa Abdullahu Ali, afro-amerykańskim muzułmaninie z getta w Waszyngtonie, który został zakwalifikowany jako “znany terrorysta” przez amerykański Departament Obrony, mimo że nigdy wcześniej nie był skazany za żadne przestępstwo ani terroryzm.
Dwa ognie / Between Two Fires, reż. Agnieszka Łukasiak (Szwecja, Polska 2010), 130 min.
Młoda kobieta wraz z córką ucieka przed handlem dziećmi na Białorusi i trafia do obozu dla uchodźców w północnej Szwecji. Walcząc o przetrwanie staje się łatwą ofiarą otaczającego ją obcego świata. Wkrótce będzie musiała zmierzyć się z ekstremalnymi wyborami życiowymi, które obrócą jej życie w koszmar.
Dzieci z Diyarbakir / Min dît / The Children of Diyarbakir, reż. Miraz Bezar (Niemcy, Turcja 2009), 102 min.
Osadzony w realiach kurdyjskiego miasta Diyarbakir w Turcji film w prosty, pozbawiony sensacji sposób opowiada tragiczną historię rodzeństwa, którego rodzice zostają zamordowani przez tajną bojówkę paramilitarną.
Dzieci Zielonego Smoka / A zöld sárkány gyermekei / Children of the Green Dragon, reż. Bence Miklauzič (Węgry 2010), 92 min.
Między węgierskim agentem nieruchomości i chińskim ochroniarzem zaczyna budzić się niecodzienna przyjaźń. Nie ma między nimi żadnego ogniwa, czy to na tle rasowym, językowym czy kulturowym, które by ich łączyło. Jednak dzięki pozytywnemu nastawieniu potrafią znaleźć wspólny język.
Erratum, reż. Marek Lechki (Polska 2010), 90 min.
Michał jedzie do miasta swojego urodzenia, aby załatwić sprawę o którą prosi go szef i od razu wracać. Sprawy przybierają jednak inny obrót. Michał musi pozostać tu parę dni dłużej. Chodząc po mieście spotyka bliskie mu niegdyś osoby, natrafia na znajome miejsca. Powoli odzywa się w nim coś, o czym dawno zapomniał. Nagroda Indywidualna za debiut na festiwalu w Gdyni 2010.
Imperialiści są wśród nas! / The Imperialists Are Still Alive!, reż Zeina Durra (USA 2010), 90 min.
Asya (Elodie Bouchez), pracująca na Manhattanie artystka wizualna, wiedzie życie sławnych i bogatych. Bierze udział w ekskluzywnych imprezach z supermodelkami, rozbija się limuzynami, a jednocześnie pilnie śledzi w telewizji sytuację na Bliskim Wschodzie.
Jak chcę gwizdać, to gwiżdżę / Eu Cand Vreau Sa Fluier, Fluier / If I Want to Whistle, I Whistle, reż. Florin Serban (Rumunia, Szwecja 2010), 94 min.
Silviu za pięć dni wyjdzie z poprawczaka. Jednak te pięć dni zmienią jego życie bardziej niż cała odsiadka. W filmie zagrali autentyczni chłopcy osadzeni w poprawczakach. Film nagrodzony Grand Prix Jury na tegorocznym festiwalu w Berlinie oraz nagrodą Alfreda Bauera.
Lincz / Lynch, reż. Krzysztof Łukaszewicz (Polska 2010), 81 min.
Fabularna próba rekonstrukcji prawdziwego zdarzenia sprzed lat. W mazurskiej wsi zamordowany zostaje 60-letni mężczyzna. W morderstwo zamieszanych jest sześciu miejscowych.
Martwy punkt / Snap, reż. Carmel Winters (Irlandia 2010), 86 min.
Niekonwencjonalna struktura debiutu reżyserskiego dramatopisarki Carmel Winters stanowi odbicie pokaleczonych dusz będących jądrem tej opowieści. Matka udziela wywiadu na temat swojego syna, który porwał dziecko. Słodko-gorzka podróż w świat zbrodni, wyrzutów sumienia, zaburzeń i wykorzystywania.
Pewnego dnia / You yi tian / One Day, reż. Hou Chi-Jan (Tajwan 2010), 93 min.
Jawa czy sen? Metafizyka czy matrix? Wyprodukowany przez wielokrotnie nagradzanego reżysera Hou Hsiao Hsiena film jest onirycznym poematem miłosnym w stylu realizmu magicznego.
Polowanie na małe drapieżniki / Lov na drebni hishtnitsi / Hunting Down Small Predators, reż. Tzvetodar Markov (Bułgaria 2010), 95 min.
Pewnego dnia młody człowiek, który ma trudności w porozumiewaniu się z ludźmi zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Wkrótce potem poznaje troje przyjaciół i przyłącza się do ich wspólnoty. Czwórka młodocianych podejmuje naiwną próbę łatwego zarobku szantażując staruszkę. Historia o miłości i rozpaczy, nadziei i rozczarowaniu, zemście i objawieniu.
Prześladowca / El Perseguidor / The Pursuer, reż. Víctor Cruz (Argentyna 2009), 80 min.
Małżeństwo z trzydziestoletnim stażem wyjeżdża na weekend. Mąż chce coś wyznać żonie… Jeden z najmocniejszych filmów argentyńskich ostatnich lat.
Syn Babilonu / Son Of Babylon, reż. Mohamed Al-Daradji (Irak, Wlk. Brytania 2009), 93 min.
Dwunastoletni Kurd wraz z babcią po obaleniu rządów Saddama Husajna podróżuje po Iraku w poszukiwaniu ojca chłopaka. Nagrodzona w Berlinie opowieść o nadziei i przebaczeniu z rewelacyjną rolą młodego Yassira Taliba i Kurdyjki Shezhad Hussen, jedynej kobiety zeznającej w procesie Saddama Husajna.