Tilva Ros / Tilva Roš / Tilva Rosh, reż. Nikola Ležaić (Serbia 2010), 103 min.
Pierwsze wakacje po maturze. Przyjaciele Toda i Stefan poznają dziewczynę, która przyjechała z Francji. Relacja oparta na zamierającej przyjaźni oraz na rywalizacji sprawia, że chłopcy nieustannie konkurują ze sobą. Film zdobył nagrodę za najlepszy film na 16. Festiwalu Filmowym w Sarajewie.
To my / Somos nosotros / It’s Us, reż. Mariano Blanco (Argentyna 2010), 72 min.
Grupka przyjaciół, którzy nie mają więcej niż dwadzieścia lat, spędzają czas jeżdżąc na deskorolce, prowadzając się z dziewczynami, albo próbując je znaleźć. W ciągu zdjęć widzimy upływ czasu bez poszukiwania tego, co istnieje poza bohaterami.
Udaan, reż. Vikramaditya Motwane (Indie 2010), 138 min.
Tłamszony przez apodyktycznego ojca Rohan stara się wycisnąć jakąś namiastkę własnego życia i zrealizować marzenie bycia pisarzem. Pierwszy od siedmiu lat hinduski film, który znalazł się w oficjalnym programie w Cannes.
Włóczykij / Ha’Meshotet / The Wanderer, reż. Avishai Sivan (Izrael 2010), 85 min.
Hormony i kamienie nerkowe jako źródło problemów ultraortodoksyjnego chłopca z Jerozolimy. Debiutancki film izraelskiego fotografa i twórcy wideoinstalacji Avishaia Sivana.
Życie albo dwa / Due Vite Per Caso / One Life, Maybe Two, reż. Alessandro Aronadio (Włochy 2010), 88 min.
Matteo musi zdecydować co dalej zrobić ze swoim życiem. Wyjściem jest albo podjęcie ryzyka i odważne stawienie czoła własnym błędom, albo czekanie, aż jakaś zewnętrzna siła podejmie decyzję za niego. Reżyser przedstawia oba scenariusze jako równorzędne i wzajemnie się wykluczające.
Konkurs Wolny Duch / Free Spirit Competition
50/50, reż. Krzysztof Nowiński, Dominika Długokęcka (Polska 2010), 77 min.
Dokument powstał w całości z materiałów nakręconych amatorską kamerą przez 21-letniego studenta aktorstwa, Krzysztofa Nowińskiego, w szpitalu w 2006 roku. Z nagranych materiałów Krzysztof planował we współpracy z Dominiką Długokęcką stworzyć film. Jego tragiczna śmierć w styczniu 2010 roku przerwała te plany. Film 50/50 poświęcony pamięci Krzysztofa Nowińskiego powstał już po jego śmierci.
Boogie / Boogie El Aceitoso / Boogie The Oily, reż. Gustavo Cova (Argentyna 2009), 90 min.
Animacja na podstawie komiksu autorstwa wielkiego Roberto Fontanarossy. Płatny zabójca Boogie – rasista, seksista i brutal nie jest już najlepszy w mieście. Pojawił się Nowy – młody, wysportowany i przystojny niczym chirurg…
Brzmienie hałasu / Sound of Noise, reż. Ola Simonsson, Johannes Stjärne Nilsson (Szwecja 2010), 102 min.
Nienawidzący muzyki policjant ściga muzycznych terrorystów. Szalona szwedzka komedia, w której cała historia opiera się na surowej, żywiołowej, perkusyjnej muzyce.
Elvis i Madona / Elvis e Madona / Elvis & Madona, reż. Marcelo Laffitte (Brazylia 2010), 105 min.
Od pierwszego spotkania lesbijki Elvisa i transwestyty Madonny, ich drogi coraz częściej się splatają, aż zaczyna się pojawiać miłość i pożądanie. Kolorowy i tętniący życiem film, którego akcja rozgrywa się w słynnej Copacabanie.
Jesteśmy tym, co jemy / Somos lo que hay / We Are What We Are, reż. Jorge Michel Grau (Meksyk 2010), 90 min.
Rodzina kanibali traci ojca, który zwykle dostarczał pożywienia. Jego rolę musi przejąć teraz najstarszy syn. Szokujący, krwawy i niezwykle poruszający film pokazuje nowatorskie podejście do horroru.
Jo jak Jonatan / Jo pour Jonathan / Jo for Jonathan, reż. Maxime Giroux (Kanada 2010), 80 min.
Jo ma 17 lat i uwielbia swojego starszego brata Thomasa, miłośnika samochodów i nielegalnych wyścigów. Pewnego wieczoru biorą udział w zawodach, których nigdy nie ukończą. Jo zostanie Jonathanem. Film pokazuje jak związki między młodymi ludźmi, a ich samochodami zacieśniają się. Bohaterowie są określani przez swoje samochody.
Littlerock, reż. Mike Ott (USA 2010), 85 min.
Odbywające samochodową podróż przez Stany, japońskie rodzeństwo, jest zmuszone spędzić kilka dni w zapomnianym miasteczku Littlerock. Odkrywają tam mniej reprezentacyjną stronę amerykańskiego snu. Zabawny i słodko-melancholijny film pokazuje zagmatwany, a często także bolesny proces szukania tożsamości i podążania chwiejnym krokiem w kierunku dorosłości.
Mrówkojad / Aardvark / Aardvark, reż. Kitao Sakurai (USA/Argentyna 2010), 80 min.
Wychodzący z alkoholizmu Larry zapisuje się do szkoły jujitsu. Tam poznaje bratnią duszę, instruktora Darrena. Dzięki sztuce walki przemianie ulega ciało i dusza Larry’ego. Ewoluuje również jego przyjaźń z Darrenem…
Odjazdowe arie / Arias With A Twist: The DocuFantasy, reż. Bobby Sheehan (USA 2010), 86 min.
Dokument o pełnej energii twórczej relacji nowojorskiego performera stylu Drag Queen, Joey’a Ariasa oraz mistrza teatru kukiełek Basila Twista, którzy stworzyli niesamowity show Arias with a Twist.
Opona / Rubber, reż. Quentin Dupieux (USA/Francja 2010), 85 min.
Autor i reżyser, filmowiec i kompozytor Quentin Dupieux (znany także jako producent muzyczny Mr Oizo) ujawnia swoją najdziwniejszą w branży filmowej wyobraźnię w prawdopodobnie jedynym na świecie filmie, którego głównym bohaterem jest zabójcza opona samochodowa posiadająca zdolności parapsychologiczne. Już po pierwszym pokazie w Cannes film zdobył status kultowego hitu.
Robert Mitchum nie żyje / Robert Mitchum est mort / Robert Mitchum Is Dead, reż. Olivier Babinet, Fred Kihn (Francja/Belgia/Polska/Norwegia 2010), 91 min.
Cierpiący na bezsenność aktor wraz z agentem wyruszają kradzionym autem na rzekome spotkanie ze sławnym reżyserem na Biegun Północny. W filmie zagrali m.in. Danuta Stenka i Wojciech Pszoniak. Premiera odbyła się na tegorocznym festiwalu w Cannes w sekcji ACID.
Słońce / El Sol / The Sun, reż. Ayar Blasco (Argentyna 2010), 72 min.
Kreskówka dla dorosłych maksymalnie niepoprawna politycznie i artystycznie, połączona z anarchistyczną narracją. Subkultura młodzieżowa w Buenos Aires dwadzieścia lat po nuklearnej apokalipsie.
Testament Drummonda / The Drummond Will, reż. Alan Butterworth (Wielka Brytania 2010), 80 min.
Czarna komedia osadzona w realiach butwiejącej małomiasteczkowej Anglii. Bohaterami są bracia Marcus i Danny Drummond, którzy wdają się w zaskakująco niebezpieczną przygodę, próbując odkryć tajemnicę pochodzenia majątku ojca.
Wiking / Vikingo / Viking, reż. José Celestino Campusano (Argentyna 2009), 90 min.
Obraz gnijących przedmieść Buenos Aires, z którymi reżyser wchodzi w głęboką interakcję i czyni to z zaangażowaniem i ostrym spojrzeniem kogoś, kto wie, z czym ma do czynienia.
Zaginiony bez wieści / Propavshyi bez vesty / Missing Man, reż. Anna Fenchenko (Rosja 2010), 96 min.
Opowieść o człowieku, który traci niezależność. Poszukuje wolności i własnej tożsamości. Próba odpowiedzi na jedno proste pytanie: co to znaczy być i pozostać człowiekiem?
Konkurs Filmów Dokumentalnych / Documentary Competition
Bad Girls. Cela 77 / Bad Girls. Cell 77, reż. Janusz Mrozowski (Polska/Francja 2010), 85 min.
Po ubiegłorocznym dokumencie Bad Boys. Cela 425 Janusz Mrozowski powraca obrazem o osadzonych w więzieniu kobietach. Siedem kobiet zamkniętych na piętnastu metrach kwadratowych. Kobiecość wystawiona na trudną próbę życia za kratkami.
Bödälä – zatańczyć rytm / Bödälä – Dance The Rhythm, reż. Gitta Gsell (Szwajcaria 2010), 78 min.
Autorka odwiedziła szkołę stepowania dla osób po sześćdziesiątce. Postanowiła dowiedzieć się co sprawia, że ludziom taką radość sprawia tupanie w ziemię. Film przedstawia pełnych pasji tancerzy – ludzi, którzy radość, namiętność i smutek wyrażają poprzez rytm.
Broń masowego rażenia / Cambio de sentido / Weapons of Mass Addiction, reż. Sergio García de Leániz, Vicente Pérez (Hiszpania/Meksyk 2010), 79 min.
Dokument analizujący wpływ samochodów na człowieka i Ziemię w przeszłości, teraz i w przyszłości.
Chociaż raz w życiu / For Once In My Life, reż. Jim Bigham, Mark Moormann (USA 2009), 90 min.
Dokument o niezwykłym zespole muzycznym Spirit of Goodwill Band (Kapela Ducha Dobrej Woli), którego członkowie obciążeni są różnego rodzaju niepełnosprawnością umysłową i psychiczną. Jednocześnie mają wielkie talenty graniczące z geniuszem. Film obala nabyte przez nas pojęcie niepełnosprawności, wydobywa na światło dzienne radość, nadzieję i wielkość drzemiącą w każdym z nas.
Draquila – Wstrząsy we Włoszech / Draquila – L’Italia Che Trema / Draquila – Italy Trembles, reż. Sabina Guzzanti (Włochy 2010), 97 min.
Sabina Guzzanti, słynna włoska artystka, reżyserka i znana satyryczka, nazywana włoskim Michaelem Moore podejmuje swój ulubiony temat – przygląda się premierowi Berlusconiemu. W swoim drapieżnym dokumencie pokazuje moc propagandy, bezsilność obywateli, sprawy ekonomiczne, niezgodne z prawem związki z władzą.