Dzień, w którym świat stanął na głowie / The Day The World Turned Dayglo, reż. Tim Cutler (Wielka Brytania 2010), 103 min.
Trzy dni po zamachach z 11 września angielski nauczyciel wyruszył w pięcioletnią podróż przez dziesięć krajów muzułmańskich, by obserwować z tamtej strony apogeum największego konfliktu międzynarodowego obecnego wieku. Nadzwyczajny dokument, ukazujący emocje, poglądy i codzienność ludzi z Zachodu, którzy żyją i pracują w krajach muzułmańskich.
Flamenco – sposób na życie / Senderos del Alma / Flamenco, a way of life, reż. Marco de Aguilar (Hiszpania 2010), 91 min.
Tito Losada całe swoje życie poświęcił muzyce. Kamera towarzyszy mu w podróży, podczas której odkrywa bogatą historię i kulturę flamenco.
Fragmenty poszukiwania / Fragmentos de una Búsqueda / Fragments of a Search, reż. Pablo Milstein, Norberto Ludín (Argentyna 2009), 75 min.
Matka, której dorosła córka została porwana przed 8 laty, wciąż jej szuka. W trakcie poszukiwań, doprowadziła do uwolnienia przeszło dwustu ofiar handlu ludźmi i ujawnienia tego procederu przed argentyńską opinią publiczną.
Freakonomia / Freakonomics, reż. Eugene Jarecki, Heidi Ewing, Morgan Spurlock, Rachel Grady, Seth Gordon, Alex Gibney (USA 2010), 85 min.
Filmowa wersja bestsellerowej książki ekonomisty Stevena D. Levitta i pisarza Stephena J. Dubnera pod tym samym tytułem. Cztery odrębne części nakręcone przez różnych reżyserów badają ludzkie zachowanie przez pryzmat statystyki i bodźców, dochodząc do zadziwiających i kontrowersyjnych wniosków.
HavanyorK, reż. Luciano Larobina (Meksyk 2010), 90 min.
Dokument badający więzi między hip hopem kubańskim a nowojorskim. Z perspektywy Hawany i Nowego Jorku kamera pokazuje wpływ, jaki na muzyków z obu tych miast miały ich korzenie, ewolucja bębna oraz dusza hip hopu.
Historia jednego dnia / Historia de un día / Story of a Day, reż. Rosana Matecki (Wenezuela 2009), 89 min.
Historia jednej doby z życia kilku przypadkowych osób, które nigdy się nie poznały i prawdopodobnie nigdy nie poznają, przepełniona uroczystym nastrojem, tajemnicą, surrealizmem i humorem. Film – poemat z głębokiej prowincji, gdzieś w Ameryce Łacińskiej, o odziedziczonym po przodkach świecie, niezmiennym i wiecznym.
Kick in Iran, reż. Fatima Geza Abdollahyan (Niemcy 2009), 82 min.
Dwudziestoletnia Sarah Khoshjama jest gwiazdą taekwondo i pierwszą kobietą w Iranie, która zakwalifikowała się na Igrzyska Olimpijskie. Trenuje, chociaż jeden z przywódców duchowych nazywa udział Sarah w Olimpiadzie grzechem, prostytucją i zalążkiem cudzołóstwa.
Mój porywacz / My Kidnapper, reż. Kate Horne, Mark Henderson (Wielka Brytania 2010), 82 min.
Niezwykła historia turystów porwanych przez kolumbijskich partyzantów. Po uwolnieniu porywacze nawiązują z nimi korespondencję mailową. Po pięciu latach porwani decydują się pojechać do Kolumbii. Przykład nowopowstającego gatunku filmów dokumentalnych o samopoznaniu.
Na granicy światła i cienia / Entre a Luz e a Sombra / On the Edge of Light and Shadow, reż. Luciana Burlamaqui (Brazylia 2009), 150 min.
Niezwykły, powstający przez 7 lat dokument opowiadający o nauczycielce aktorstwa w brazylijskim więzieniu i dwóch więźniach, których oknem na wolność stał się ich zespół raperski.
Niosący flagę / Der Bergfürst / The Flag Bearer, reż. Philip Vogt (Niemcy 2010), 82 min.
W albańskiej wiosce w górach żyje Ten, Który Niesie Flagę – mężczyzna, który rozstrzyga plemienne spory. Przychodzi czas, że musi wyznaczyć następcę. Jego trzej synowie uciekli do miasta.
Nyman in progress, reż. Silvia Beck (Niemcy/Wlk. Brytania 2010), 80 min.
Dokument o bardzo szczególnym momencie w życiu artystycznym sławnego kompozytora muzyki filmowej. Michael Nyman sam zaczyna tworzyć filmy.
Oddzieleni / Separations, reż. Andréa Seligmann Silva, Mieke Bal (Holandia 2010), 83 min.
Autobiograficzny film, w którym rozproszona po całym świecie brazylijska rodzina o żydowskich korzeniach spotyka się po latach w rodzinnym domu. Dlaczego nie zostali w Brazylii?
Oko nad Pragą / Oko nad Prahou / Eye over Prague, reż. Olga Špátová (Czechy 2010), 78 min.
W swoim najnowszym filmie utalentowana czeska dokumentalistka Olga Spatova szczegółowo opisuje absurdalny przebieg wydarzeń, które miały miejsce w wyniku głośnej sprawy dotyczącej budowy Biblioteki Narodowej, według projektu Jana Kaplickiego. Tragiczna opowieść o jednym człowieku, jednej budowli i jednej miłości.
Pieśni Piątej Ulicy / Songs from The Nickel, reż. Alina Skrzeszewska (USA/Niemcy 2010), 83 min.
Podróż przez Los Angeles, jakiego nie znamy – wzdłuż Piątej Ulicy, znanej również jako The Nickel (nickel – amerykańska pięciocentówka). Intymny portret ludzi, którzy znaleźli dom w tanich śródmiejskich hotelach.
Taqwacore: narodziny islamskiego punka / Taqwacore: The Birth of Punk Islam, reż. Omar Majeed (Kanada 2010), 82 min.
W ramach buntu przeciw ojcu Michael Knight przechodzi na islam. Pisze buntowniczą powieść The Taqwacores (neologizm będący połączeniem określenia muzułmańskiej koncepcji świadomości Boga z punkowym słowem hardcore). Dokument śledzi tournee po Stanach Zjednoczonych młodych islamskich punków zainspirowanych powieścią Knighta.
Wspomnienia nowojorskie / New York Memories, reż. Rosa von Praunheim (Niemcy 2010), 89 min.
Reżyser po 20 latach powraca do Nowego Jorku w poszukiwaniu trzech kobiet, bohaterek jego dokumentu Survival in New York.
Zabawa w śmierć / Le Jeu de la mort / The Game of Death, reż. Christophe Nick, Thomas Bornot (Francja 2010), 95 min.
Kontrowersyjny dokument o teleturnieju będącym przykrywką do ekranizowanej współczesnej wersji okrytego złą sławą eksperymentu Milgrama – badań nad posłuszeństwem wobec autorytetów – w którym symulowane stosowanie wstrząsów elektrycznych.
Złodzieje w majestacie prawa / Ganavim ba Hok / Thieves By Law, reż. Alexander Gentelev (Izrael/Niemcy/Hiszpania 2010), 91 min.
Przerażający, a jednocześnie zabawny dokument o rosyjskich mafiosach. Intrygujące historie ich życia, które przeplatają się z rozwojem samej rosyjskiej mafii. Z początkami sięgającymi stalinowskich gułagów, powoli zmieniając się w międzynarodową organizację czasów globalizacji.
Zrób to jeszcze raz / Do It Again, reż. Robert Patton-Spruill (USA 2010), 85 min.
Krytyk muzyczny Geoff Edgers postanawia doprowadzić do reaktywacji legendarnego zespołu lat 60. i 70. The Kinks. Przezabawny dokument, w którym zobaczymy m.in. Stinga, Paula Wellera.
Pokazy Galowe / Gala Screenings
Aurora, reż. Cristi Puiu (Rumunia 2010), 181 min.
Wysypisko śmieci na obrzeżach miasta: za szeregiem opuszczonych przyczep campingowych mężczyzna w milczeniu obserwuje grupę ludzi wyglądających na rodzinę. Potem jedzie autem przez miasto z dwiema iglicami do strzelby własnej produkcji. Czarna komedia twórcy The Death of Mr. Lazarescu (WFF 2005).
Brat / Hermano / Brother, reż. Marcel Rasquin (Wenezuela 2010), 96 min.
Opowieść o dwóch utalentowanych braciach, stojących u progu piłkarskiej kariery i ich rywalizacji. Obaj usiłują wydostać się z biedy i ze świata przemocy. Film dostał nagrodę Złotego Jerzego na festiwalu w Moskwie.
Cyrus, reż. Jay Duplass, Mark Duplass (USA 2010), 93 min.
Wyprodukowany przez Ridleya i Tony’ego Scottów film o niecodziennym trójkącie. On (John C. Reilly), ona (Marisa Tomei) i Cyrus, który nie ma ochoty dzielić się nią z kimkolwiek. Zabawny i wzruszający obraz wojennego tańca miedzy trójką bohaterów, którzy balansują na granicy szczerości i manipulacji.
Dmuchana lala / Kuki Ningyo / Air Doll, reż. Hirokazu Kore-eda (Japonia 2009), 116 min.
Hideo mieszka sam. Posiada dmuchaną lalkę z sex-shopu, która pewnego dnia ożywa. Oparta na mandze historia o samotności, przyjaźni i miłości. Autorem zdjęć jest Mark Lee Ping-bing, operator Spragnionych miłości.
Jak brat z siostrą / Dos hermanos / Brother & Sister, reż. Daniel Burman (Argentyna 2010), 107 min.
Nowy film twórcy nagrodzonego w Berlinie Paszportu do raju, to historia podstarzałego, zwaśnionego rodzeństwa, które po śmierci matki zamieszka razem w dużym domu w małej wiosce. Filmowy przebój argentyńskich kin.
Kaboom, reż. Gregg Araki (USA 2010), 86 min.
Smith na imprezie zjada halucynogenne ciastko. Jest pewien, że widział śmierć Dziewczyny o Czerwonych Włosach. Nasycony seksem komediowy thriller przesycony tęsknotą za czasem beztroskiej młodości.
Kuki powraca / Kuky se vrací / Kooky, reż. Jan Svěrák (Czechy 2010), 95 min.
Miś należący do sześcioletniego astmatyka Ondry trafia do lasu. Naiwny przytulak poznaje świat Dobra i Zła. Łącząc animację kukiełkową z grą aktorską, film jest jednocześnie oryginalnym i wciągającym filmem rodzinnym, jak i hołdem złożonym dziecięcej wyobraźni. Stanowi też humorystyczny komentarz do współczesnego języka filmowego.