Nie opuszczaj mnie / Never Let Me Go, reż. Mark Romanek (Wielka Brytania 2010), 103 min.
Kathy, Ruth i Tommy uczą się w Hailsham, elitarnej szkole z internatem, idyllicznym miejscu w sercu angielskiej prowincji. Adaptacja wielokrotnie nagradzanej powieści Kazuo Ishiguro (twórcy m.in. Okruchów dnia) jest idealnie wyważoną mieszanką angielskiego filmu kostiumowego z filmem science fiction (chociaż bez science). Z plejadą gwiazd brytyjskiego kina Carey Mulligan, Keira Knightly, Charlotte Rampling, Sally Hawkins.
Niedziela Palmowa / Domingo de Ramos / Palm Sunday, reż. José Glusman (Argentyna 2010), 84 min.
Znaleziono ciało Dony Rosy. Inspektor policji miał z nią romans. Następuje rekonstrukcja zbrodni. Małomiasteczkowy thriller opowiadany z punktu widzenia bohaterów uzupełniany jest własną perspektywą widza.
Niewidzialne oko / La Mirada Invisible / The Invisible Eye, reż. Diego Lerman (Argentyna/Francja/Hiszpania 2010), 95 min.
Adaptacja nagrodzonej w 2006 roku powieści Martina Kohana Ciencias Morales przedstawia szkołę jako metaforę społeczeństwa cierpiącego z powodu dyktatury w Argentynie w 1982 roku.
Pod bezchmurnym niebem / Himlen är oskyldigt bla / Behind Blue Skies, reż. Hannes Holm (Szwecja 2010), 110 min.
Lato 1975. Martin po ukończeniu szkoły trafia do wakacyjnej pracy w ekskluzywnym jachtklubie. Otwiera się przed nim nowy świat. Ale zanim zdąży się zorientować, znajduje się w samym środku jednego z najgłośniejszych skandali kryminalnych w historii Szwecji.
Potwory / Monsters, reż. Gareth Edwards (Wielka Brytania 2010), 94 min.
Sonda z próbkami mającymi udowodnić istnienie życia pozaziemskiego rozbija się nad Ameryką Środkową. Niedługo po tym wydarzeniu zaczęły się tam pojawiać nowe formy życia, a połowę terytorium Meksyku uznano za teren skażony i poddano kwarantannie. Fascynujący film drogi o potworach i miłości ulokowanej po niewłaściwej stronie.
Rewolucja / Revolución / Revolution, reż. Mariana Chenillo, Fernando Eimbcke, Amat Escalante, Gael Garcia Bernal, Rodrigo Garcia, Diego Luna, Gerardo Naranjo, Carlos Reygadas, Patricia Riggen (Meksyk 2010), 100 min.
Dziesiątka czołowych twórców kinematografii meksykańskiej we wspólnym dziele na cześć setnej rocznicy rewolucji meksykańskiej, w czasie której obalono dyktatorskie rządy prezydenta Porfirio Diaza. Wielowątkowa, pełna energii kompilacja, ukazująca ową historyczną chwilę, która do dziś odbija się echem w społeczeństwie Meksyku.
Synek / Synok / Sonny, reż. Larisa Sadilova (Rosja 2009), 96 min.
Ojciec wychowuje nastoletniego syna, który czuje się tłamszony. Chcąc wyrwać się z domu, wyjeżdża z dziewczyną. Dramat psychologiczny, który przekształca się w kryminał. W roli ojca kultowa postać rosyjskiego kina Viktor Wiktor Suchorukow.
Strzeż się Gonza / Beware The Gonzo, reż. Bryan Goluboff (USA 2010), 94 min.
Wyrzucony ze szkolnej gazetki Eddie Gonzo Gilman zakłada własną, outsiderską, w której chce pisać tylko prawdę. Oryginalny i niekonwencjonalny debiut komediowy o niepokojach okresu dojrzewania ze świetnymi kreacjami aktorskimi. Przebój nowojorskiego festiwalu Tribeca 2010.
Tournee / Tournée / On Tour, reż. Mathieu Amalric (Francja 2010), 111 min.
Były producent telewizyjny z Paryża wraca po latach spędzonych w Stanach do kraju. Nie sam. Przywozi ze sobą ekipę showgirls o wydatnych kształtach, z którą jedzie w tournee po Francji z programem w stylu neo-burleski. W filmie zagrały amerykańskie gwiazdy neo-burleski, mającego się świetnie gatunku, który łączy w sobie elementy striptizu, teatru, satyry i odrobinę chaosu.
Wściekłość / Autoreiji / Outrage, reż. Takeshi Kitano (Japonia 2010), 109 min.
W brutalnej walce o władzę, kilka klanów yakuzy walczy o względy rodu, stojącego na czele japońskiego podziemia. Rywalizujący ze sobą bossowie usiłują wspiąć się po szczeblach mafijnej kariery, paktując ze sobą i przysięgając wierność nad szklaneczką sake. Najnowszy film mistrza Takeshi Kitano.
Odkrycia / Discoveries
7 dni / Les 7 Jours du Talion / 7 Days, reż. Daniel Grou (Kanada 2009), 115 min.
Chirurg, ojciec zgwałconej i zamordowanej ośmiolatki informuje policję, że przez siedem dni będzie torturował mordercę, a następnie go zabije. Ekranizacja powieści Patryka Senecala Les sept jours du talion (Prawo talionu).
Abel, reż. Diego Luna (Meksyk, USA 2010), 85 min.
Dziewięcioletni Abel po wyjeździe ojca przestał w ogóle się odzywać. Pewnego dnia zaczyna znowu mówić i udaje, że jest głową rodziny. Zabawny i wzruszający dramat rodzinny, w którym złowieszczy nastrój przeplata się z doskonałym poczuciem humoru.
Berlin, Boxhagener Platz, reż. Matti Geschonneck (Niemcy 2010), 102 min.
Rok 1968 w Berlinie Wschodnim oglądany oczami babci i jej dwunastoletniego wnuczka.
Bibliothéque Pascal, reż. Szabolcs Hajdu (Węgry, Niemcy 2010), 111 min.
Wciągająca i niezwykle oryginalna konfabulacja, w której Rumunka Mona, snuje bajkową opowieść o tym, jak wylądowała w Anglii jako prostytutka. Zdobywca głównej nagrody podczas tegorocznego Hungarian Film Week.
Chłopiec, który szukał duszy / Soul Boy, reż. Hawa Essuman (Kenia/Niemcy 2010), 60 min.
Chłopak chcąc odzyskać duszę ojca musi wykonać siedem zadań. Debiut kenijskiej reżyserki, Hawy Essuma powstał pod opieką niemieckiego reżysera i producenta Toma Tykwera w Kiberze, błotnistym oceanie slumsów Nairobi, w których mieszka przeszło milion osób.
Chongqing Blues / Rizhao Chongqing, reż. Wang Xiaoshuai (Chiny 2010), 110 min.
Kapitan Lin wracając z sześciomiesięcznej podróży dowiaduje się, że jego 25-letni syn Lin Bo został zastrzelony przez policję. Chce się dowiedzieć jak do tego doszło, mimo że nie był z nim mocno związany. Opuścił rodzinę wiele lat temu.
Dziewczęta w czerni / Des Filles en Noir / Young Girls in Black, reż. Jean-Paul Civeyrac (Francja 2010), 85 min.
Dwie siedemnastolatki mają skłonność do czarnych ciuchów i mrocznych myśli. Im więcej czasu spędzają razem, tym bardziej nabierają pewności co do tego, że chcą razem popełnić samobójstwo. Kultura emo i towarzysząca jej melancholia wkracza w świat francuskiego kina artystycznego.
Fabryka tygrysów / The Tiger Factory, reż. Ming Jin Woo (Malezja, Japonia 2010), 84 min.
Malezyjka Ping Ping ma 19 lat i chce jechać do Japonii, żeby pracować w fabryce produkującej części do aut. Jest pod opieką ciotki, przedsiębiorczej businesswoman, zaangażowanej w przedsięwzięcie pod nazwą fabryka dzieci, gdzie młode kobiety są łączone w pary z emigrantami, a urodzone przez nie dzieci są sprzedawane.
Inne historie / Neke druge priče / Some Other Stories, reż. Ivona Juka, Ines Tanović, Marija Džidževa, Hanna Slak, Ana Maria Rossi (Chorwacja/Bośnia-Hercegowina/Słowenia/Serbia/Macedonia 2010), 114 min.
Pięć krajów, pięć młodych reżyserek, pięć bohaterek, pięć historii o macierzyństwie, które szukają odpowiedzi na pytanie: czym jest dawanie życia po wojennej traumie wszechobecności śmierci?
Inny świat / L’autre monde / Black Heaven, reż. Gilles Marchand (Francja 2010), 104 min.
Młody chłopak poznaje fascynującą dziewczynę. Zaczynają prowadzić podwójne życie. W realu i grze komputerowej Black Hole. Długo oczekiwany drugi film Gillesa Marchanda to wciągający thriller, w którym rzeczywistość przeplata się z grą komputerową.
Jesteś tam? / R U There, reż. David Verbeek (Holandia/Tajwan 2010), 83 min.
Młody Holender, zawodowy gracz, jeździ po świecie i gra w turniejach gier komputerowych. Kiedy w Tajpej poznaje młodą dziewczynę zbliżenie się do niej w realu okazuje się niezwykle trudne. Zostaje w Second Life.
Kobieta ze złamanym nosem / Žena sa slomljenim nosem / The Woman With A Broken Nose, reż. Srđan Koljević (Serbia/Niemcy 2010), 100 min.
Desperacki czyn kobiety ze złamanym nosem, która nagle wyskakuje z taksówki i rzuca się z Mostu Brankov w Belgradzie połączy losy trzech osób, które są świadkami tego wydarzenia. Film o pozytywnej energii miłości, nawet tej nieosiągalnej.
Krzyczący mężczyzna / Un Homme Qui Crie / A Screaming Man, reż. Mahamat-Saleh Haroun (Francja, Czad, Belgia 2010), 92 min.
Ojciec zdradza syna w sytuacji narastającego chaosu niekończącej się wojny domowej w Czadzie. Prawdziwe kino artystyczne. Nagroda Jury na tegorocznym festiwalu w Cannes.
Morderca z kamerą / Der Kameramörder / The Cameramurderer, reż. Robert A. Pejo (Austria, Węgry 2010), 95 min.
To, co miało być miłym weekendem dla dwóch znajomych par, kończy się lękiem i przerażeniem. Znika trójka dzieci z sąsiedniej wioski. W tej napiętej atmosferze kruszą się fasady i opadają maski. Każdy ma coś do ukrycia, ale nikt nie wie jak naprawdę blisko jest horroru.
Mów mi Salma / Appelez-moi Salma / Call Me Salma, reż. Aude Leroux-Lévesque, Sébastien Rist (Kanada 2010), 54 min.
Film podejmujący temat hijras, nazywanych w kulturach Azji Południowej trzecią płcią. Rodzą się jako chłopcy albo hermafrodyci, ale pragną żyć, ubierać się i zachowywać jak kobiety.
Na południe / Plein Sud / Going South, reż. Sebastien Lifshitz (Francja 2009), 90 min.
Film drogi w klasycznym znaczeniu tego słowa, bawiący się kodem westernu. Tajemniczy mężczyzna wyrusza w podróż, by po latach rozliczyć się z przeszłością. Po drodze zabiera młodych autostopowiczów…
Nad ulicą pod wodą / Over gaden under vandet / Above The Street Below The Water, reż. Charlotte Sieling (Dania 2010), 87 min.
Wysmakowany debiut, groteskowa historia o pokoleniu, które jedyne, czego nie potrafi, to żyć w związku z drugim człowiekiem. W rolach głównych największe gwiazdy duńskiego kina: Sidse Babett Knudsen, Nicolas Bro i Anders W. Berthelsen.