Obcy / Die Fremde / When We Leave, reż. Feo Aladag (Niemcy 2010), 119 min.
Maltretowania przez męża Umay (rewelacyjna rola Sibel Kekilli) ma już dość. Wraz z pięcioletnim synkiem ucieka ze Stambułu, by szukać schronienia u rodziny w Berlinie. Nagrodzony na Berlinale film zadaje pytanie – jakiego poświęcenia jest warta własna niezależność?
Opowieści z Kars / Kars Öyküleri / Tales from Kars, reż. Özcan Alper, Ülkü Oktay, Emre Akay, Ahu Öztürk, Zehra Derya Koç (Turcja 2010), 81 min.
Zestaw pięciu krótkich filmów, nakręconych w prowincji Kars we wschodniej Turcji. Spośród piątki reżyserów troje to debiutanci, którzy zostali wyłonieni w drodze konkursu scenariuszowego. Efektem ich prac jest bardzo ciekawy zestaw krótkich historii z życia mieszkańców prowincji.
Pieśni miłości i nienawiści / Songs of Love and Hate, reż. Katalin Gödrös (Szwajcaria 2010), 89 min.
Rico mieszka z żoną i dwiema córkami u podnóża Alp. Budząca się seksualność Lilli zaburza do tej pory harmonijne życie rodzinne. Dziewczynka zamienia się w kobietę, a spojrzenia jej ojca nie są już tak niewinne. Zaniepokojony Rico odrzuca córkę.
Po prostu serfuj / Keep Surfing, reż. Björn Richie Lob (Niemcy 2010), 91 min.
Niezwykły portret sześciu surferów rzecznych pływających na rzece Eisbach w Monachium. Reżyser, fan surfingu rzecznego, poświęcił 10 lat na zrobienie dokumentu o swojej wielkiej pasji i ludziach kochających robić to, co on.
Pogrzebane tajemnice / Dowaha / Buried Secrets, reż. Raja Amari (Tunezja, Szwajcaria, Francja 2009), 91 min.
Ortodoksyjna Tunezyjka wraz z dwoma córkami potajemnie żyje w służbówce opustoszałego domu. Pełen wybitnych kobiecych kreacji aktorskich, film jest mroczną przypowieścią o budzącym się pragnieniu wolności, seksualności i nowoczesności.
Południowa dzielnica / Zona Sur / Southern District, reż. Juan Carlos Valdivia (Boliwia 2009), 109 min.
Bogata rodzina w boliwijskim La Paz ma służbę, pochodzącą z rdzennego ludu Ajmara. Po niedawnej reelekcji pierwszego pochodzącego z ludu Ajmara prezydenta Boliwii, współplemieńcy zaczynają się budzić i zamierzają odzyskać ojczyznę. Film został nagrodzony na festiwalu Sundance 2010 za reżyserię i scenariusz.
Rabia, reż. Sebastián Cordero (Hiszpania, Kolumbia 2009), 95 min.
Jose Maria ukrywający się na strychu z powodu nieumyślnego morderstwa, obserwuje życie toczące się pod jego stopami. Tam jako pomoc domowa pracuje jego ukochana. Kamera przygląda się badawczo korytarzom, skrada wzdłuż schodów, portretuje stan umysłu mieszkańców, ich relacje i podejrzenia, które wiążą ich ze sobą.
The Singularity is Near, reż. Anthony Waller, Ray Kurzweil (USA 2010), 79 min.
Dokument bada prowokacyjne argumenty z będącej bestsellerem futurologicznej książki The Singularity Is Near Raya Kurzweila – naukowca, wynalazcy i proroka rewolucji technologicznych.
Słoń / Slon / Elephant, reż. Vladimir Karabanov (Rosja 2010), 88 min.
Historia o tym, jak kierowniczka cyrku postanowiła posłać wysłużonego słonia do uśpienia. W ostatniej podróży towarzyszą zwierzakowi klaun i mrukowaty kierowca. Ta podróż okaże się dla nich najważniejszą wyprawą w życiu.
Splątane korzenie / Väärät juuret / Twisted Roots, reż. Saara Saarela (Finlandia 2009), 97 min.
Po wielu latach, rodzina Kuura spotyka się ponownie pod jednym dachem – zjednoczona wobec nieuleczalnej choroby ojca. Zagrożenie chorobą sprawia, że oboje rodzice tym bardziej kurczowo trzymają się swoich tajemnic i marzeń. Dzieci tymczasem usiłują się odnaleźć w tej sytuacji oraz zrozumieć, co i dlaczego odziedziczą po rodzicach.
Stażysta / El Pasante / The Intern, reż. Clara Picasso (Argentyna 2010), 65 min.
Boy hotelowy i recepcjonistka z pięciogwiazdkowego hotelu w Buenos Aires próbują w nocy zbadać i odkryć tajemnice gości hotelowych.
The Sentimental Engine Slayer, reż. Omar Rodríguez-López (USA 2010), 97 min.
Psychodeliczny debiut fenomenalnego muzyka Omara Rodriguez-Lopeza, znanego głównie z zespołu The Mars Volta. Zrozpaczony po rozwodzie rodziców bohater ulega autodestrukcji. Doświadcza kazirodczego związku z siostrą narkomanką, aż wreszcie popada w psychozę. Współproducentem filmu jest John Frusciante.
Studnia / Vihir / The Well, reż. Umesh Vinayak Kulkarni (Indie 2009), 115 min.
Opowieść o pożegnaniu z dzieciństwem, która przeistacza się w poruszającą i pełną refleksji o stracie bliskich i śmierci. Film nakręcony w języku marathi, zgodnie z zasadami tradycyjnej szkoły Marathi cinema, najstarszej w Indiach, przyćmionej ostatnio przez Bollywood.
The Taqwacores, reż. Eyad Zahra (USA 2010), 83 min.
Religijny student z Pakistanu poznaje w Stanach świat Taqwacore – muzułmańską scenę hardcore punk, której członkowie nie stronią od anarchistycznej mieszanki seksu, alkoholu i imprez. Ekranizacja bestsellerowej powieści Michaela Muhammada Knighta.
Tom Ze, swobodny astronauta / Tom Zé: Astronauta libertado / Tom Zé: Liberated Astronaut, reż. Ígor Iglesias González (Hiszpania 2010), 90 min.
Dokument muzyczny poświęcony niebywałemu brazylijskiemu muzykowi i kompozytorowi Tomowi Zé. 73-letni artysta bywa porównywany do amerykańskich muzyków – Franka Zappy i Captain Beefhearta, a o sobie mówi Nie tworzę sztuki, tylko mówione i śpiewane dziennikarstwo.
Win/Win, reż. Jaap van Heusden (Holandia 2010), 90 min.
Makler Ivan jest gwiazdą giełdy w Amsterdamie. Gdy nieustannie wygrywa, zaczyna grozić mu utrata kontroli nad własnym życiem.
Włosy / Saç / Hair, reż. Tayfun Pirselimoglu (Turcja.Grecja 2010), 131 min.
Samotny sprzedawca peruk z podupadłej dzielnicy w Stambule nudzi się całymi dniami. Ma raka i pali jednego papierosa za drugim, gapiąc się przez okno na prostytutkę stojącą po drugiej stronie ulicy. Nie ma żadnych marzeń, z wyjątkiem dalekiej podróży przed śmiercią. Pewnego dnia do jego sklepu przychodzi nieznajoma, żeby sprzedać swoje bardzo długie włosy…
Wspólnota Miśków / Bear Nation, reż. Malcolm Ingram (USA 2010), 87 min.
Dokument z dużym rozczuleniem prezentuje społeczność gejów w rozmiarze XXL. Reżyser odwiedza Międzynarodową Konwencję Niedźwiedzi w Chicago, odwiedza redakcję pisma Bear Magazine w Las Vegas i największy londyński klub Niedźwiedzi o nazwie XXL.
Wszystko zostanie w rodzinie / Paha perhe / Bad Family, reż. Aleksi Salmenperä (Finlandia 2010), 95 min.
Ojciec, szanowany sędzia samotnie wychowuje syna, zaś jego byłej żonie przyznano opiekę nad córką. Szesnaście lat później matka umiera, a brat i siostra znów się spotykają. Chłopak zakochuje się w swojej siostrze i występuje przeciwko ojcu, który kiepsko radzi sobie w tej sytuacji. Film wyprodukowany przez Akiego Kaurismäkiego.
Wyznanie wiary / Shahada / Faith, reż. Burhan Qurbani (Niemcy 2010), 90 min.
Historia Maryam, Samira i Ismaila – trójki młodych muzułmanów, mieszkających w Berlinie. Z biegiem wydarzeń zachwianiu ulega ich wiara i system wartości. Nagroda niemieckiego zrzeszenia kin studyjnych na Berlinale 2010.
Zderzenie / Bay Rong / Clash, reż. Le Thanh Son (Wietnam 2009), 97 min.
Błyskawiczne ciosy, przerysowane strzelaniny, ścieżka dźwiękowa wypełniona techno oraz bohaterowie zgodni z klasycznymi archetypami dobra i zła. Największy hit kasowy ubiegłego roku w Wietnamie.
Psy w kosmosie / Dogs In Space, reż. Richard Lowenstein (Australia 1986), 105 min.
Komuna punkowa w Australii z końca lat 70. Kultowy film będący fabularyzowaną relacją reżysera z jego własnych przeżyć tamtego okresu. W jednej z głównych ról nieżyjący już lider INXS Michael Hutchence.
Żywimy się karmą dla psów / We’re Livin’ On Dog Food, reż. Richard Lowenstein (Australia 2009), 94 min.
Eklektyczna i szczera analiza post-punkowej sceny muzycznej Melbourne pod koniec lat 70., w której zobaczymy m.in. wywiad z międzynarodową gwiazdą Michaelem Hutchencem, przeprowadzony na planie filmu “Dogs in Space”, jedynego punkowego filmu fabularnego produkcji australijskiej.
Rodzinny Weekend Filmowy / Family Cinema Weekend
Dialogi czyta lektor
Zestaw Filmów Krótkometrażowych dla dzieci od lat 7
Anna Lovenstein, reż. Pauline Bureau (Francja 2009), 9 min.
Ośmioletnia dziewczynka. Seria obrzędów. Inny świat. Chłopiec patrzy na nią.
Boże narodzenie Komaneko Zagubiony prezent/ Komaneko no Christmas: Maigo ni Natta Present / Komaneko’s Christmas: A lost present, reż. Tsuneo Goda (Japonia 2009), 20 min.
Koma-chan, mała kotka, która kocha pracować, z niecierpliwością oczekuje spotkania z mamą i tatą w czasie świąt. Jednak po otwarciu paczki z przedświątecznym prezentem znajduje liścik, w którym czyta: Nie możemy przyjechać na święta. Jej przyjaciel, młody wynalazca o imieniu Radibo, ma jednak plan, by pocieszyć Koma-chan.