Lucy Walker stosuje techniki z filmów fabularnych do produkcji dokumentów. Podążając za niezapomnianymi postaciami, śledzi ich proces przemian umożliwiający dostęp do ich wewnętrznych, zamkniętych światów. Poza WASTE LAND Lucy Walker jest reżyserką drugiego pełnometrażowego dokumentu, którego premiera odbyła się na festiwalu Sundance 2010: COUNTDOWN TO ZERO. Film jest przerażającym głosem w sprawie obecnego zagrożenia terroryzmem nuklearnym i rozprzestrzenianiem broni jądrowej.
Poprzedni film Walker Blindsight został po raz pierwszy pokazany w Toronto i otrzymał nagrody publiczności na festiwalach w Berlinie – Nagrodę Publiczności Panorama, w Gandawie, AFI oraz Palm Spring, a także nominację w kategorii najlepszy film dokumentalny na Grierson Awards w 2007 roku oraz British Independent Film Awards. Blindsight śledzi emocjonalną podróż sześciu niewidomych tybetańskich nastolatków, którzy wspinają się na północne zbocze Mount Everest. We wspinaczce towarzyszy im ich bohater, niewidomy amerykański alpinista Erik Weihenmeyer oraz ich nauczycielka, Sabriye Tenberken, która jest założycielką jedynej szkoły dla niewidomych w Tybecie – Braille bez Granic (Braille Without Borders).
W swoim pierwszym długometrażowym dokumencie Devil’s playground Walker zajmuje się tematem walki Amiszów, w czasie ich okresu eksperymentowania (rumspringa). Po premierze na festiwalu w Sundance w 2002 roku zdobył nagrody w Karlovych Varach oraz na festiwalu Sarasota, jak również trzy nominacje do nagrody Emmy w kategorii najlepszy film dokumentalny, najlepszy reżyser i najlepszy montaż oraz nominację do Independent Spirit Award za najlepszy film dokumentalny.
W dorobku Walker znajduje się również film z serii dla dzieci Nickelodeon Blue’s Clues, za który została dwukrotnie nominowana do nagrody Emmy w kategorii Wybitna reżyseria serialu dla dzieci oraz kilka nagradzanych filmów krótkometrażowych.
Walker wychowała się w Londynie, w szkole średniej zaczęła reżyserować sztuki teatralne i kontynuowała to zajęcie na studiach licencjackich, gdzie za swoje sztuki otrzymała prestiżowe nagrody Oxford University Dramatic Society. Po ukończeniu z wyróżnieniem studiów pierwszego stopnia, otrzymała tytuł magistra literatury Oxford University i przyznano jej stypendium Fulbrighta na podyplomowy kurs filmowy na New York University, który ukończyła zdobywając tytuł magistra sztuk pięknych. W czasie pobytu w Nowym Jorku dorabiała jako muzyk i DJ poznając przy tym Mobiego, który zrobił muzykę do WASTE LAND.
João Jardim – pierwszy film João Jardim’a Janela da Alma (2002) zaskoczył wszystkich swoim niecodziennym tematem opowiadając o znaczeniu wzroku w naszym życiu. Dokument zdobył ważne nagrody i zajął ósmą pozycję na brazylijskiej liście hitów kasowych, zaś utrzymując się przez 48 tygodni na ekranach kin pobił rekord w kategorii filmu dokumentalnego.
W 2006 roku pełnometrażowy dokument Jardima PRO DIA NASCER FELIZ’ pokazujący problem szkoły i dorastania, otrzymał 10 nagród, włączając w to nagrodę za najlepszą reżyserię na Mostra de São Paulo i trzy ważne nagrody na Gramado Film Festival. W 2008, João współreżyserował brazylijsko-brytyjski film WASTE LAND o brazylijskim artyście Viku Munizu. João reżyserował również dla telewizji, m. in. seriale dla Globo TV, włączając w to POR TODA A MINHA VIDA, opowiadający o muzykach/piosenkarzach Nara Leão, Elis Regina, Raul Seixas oraz Dolores Duran. Programy o Elis Regina i Nara Leão zostały nominowane do Międzynarodowej Nagrody Emmy w kategorii Najlepszy Program o Sztuce.
Moby urodził się w Nowym Jorku ale dorastał w Connecticut, gdzie w wieku 9 lat zaczął zajmować się muzyką. Na początku grał na gitarze klasycznej i studiował teorię muzyki, następnie, w wieku 14 lat, zaczął grać ze znaczącą grupą hardrockowych punków z Connecticut The Vatican Commandoes. Studiując filozofię na University of Connecticut i na SUNY Purchase grał w postpunkowej grupie Awol. Gdy chodził do college, pracował jako dj i był stałym elementem nowojorskiej sceny house i hop-hop, grając w takich klubach jak Mars, Red Zone, MK i The Palladium. Swój pierwszy singiel Go wydał w 1991 roku (wymieniony na liście Rolling Stones best records of all time) i od tej pory regularnie wydaje albumy.
Jego własne nagrania sprzedały się w ponad 200 000 kopii na świecie, produkował i remiksował również utwory innych artystów, m. in. Davida Bowie, the Beastie Boys, Metallici, Public Enemy. Moby bardzo często odbywa tournee, w swej dotychczasowej karierze zagrał już ponad 3 000 koncertów. Jego muzyka została wykorzystana do setek filmów, włączając w to m.in. Gorączkę, Męską grę, Jutro nie umiera nigdy oraz Niebiańską plażę. Obecnie jest na tournee promującym jego najnowszą płytę Wait For Me. Jednocześnie pracuje na rzecz różnych organizacji charytatywnych, włączając w to Humane Society oraz Institute for Music and Neurologic Function.
Reżyseria – Lucy Walker
Współreżyseria – João Jardim, Karen Harley
Produkcja – Angus Aynsley
Produkcja – Hank Levine
Koprodukcja – Peter Martin
Producenci wykonawczy – Fernando Meirelles, Miel de Botton, Aynsley Andrea, Barata Ribeiro, Jackie de Botton
Muzyka – Moby
Montaż – Pedro Kos
Zdjęcia – Dudu Miranda
Asystenci operatora – Heloisa Passos, Aaron Phillips
Dźwięk – Aloysio Compasso, José Lozeiro
1-szy asystent reżysera – Gabriela Weeks
Obsada:
(w kolejności występowania)
Vik Muniz
Fabio Ghivelder
Isis Rodrigues Garros
José Carlos da Silva Baia Lopes (Zumbi) Sebastião Carlos dos Santos (Tiao) Valter dos Santos
Leide Laurentina da Silva (Irmã) Magna de França Santos Suelem Pereira Dias
Śmietnisko
Film Almega Projects oraz O2 Filmes
Reżyseria Lucy Walker
Współreżyserowany przez João Jardim i Karen Harley
Czas trwania filmu: 98 min.
Język: angielski, portugalski, polskie napisy
Wielka Brytania, Brazylia 2010