Diplomat, reż. Dana Goren
Izrael 2009, 80min.
Intrygujaca historia weterana imigrantów z byłego Zwiazku Radzieckiego, który postanawia zamieszkać w Diplomat Hotel w Jerozolimie. Wraz z tymi, którzy przyjechali do Izraela w poszukiwaniu nowego domu, próbuje znaleźć swoje miejsce w otaczającej rzeczywistości. Opowieść o zagubionej tożsamości i wyobcowaniu.
Jerusalem FF, The Israeli Documentary Filmmakers Awards
I Shot My Love, reż. Tomer Heymann
Izrael, Niemcy 2010, 70 min.
Skomplikowana historia zwiazku homoseksualnego pomiędzy Tomerem i niemieckim tancerzem Andreasem, który przyjeżdza do Izraela i musi zmierzyć się z tamtejszymi realiami życia. W budowę miłosnej relacji włącza się matka Tomera.
Berlinale ’10, Najlepszy dokument na HotDocs FF,Taiwan DFF,Madrid FF.
No. 4 Street of Our Lady, reż. Barbara Bird, Judy Maltz i Richie Sherman
USA, Izrael, Ukraina 2009, 90 min.
Historia heroicznej Franciszki Hałamajowej, która naraziła własne życie, przechowując 15 żydowskich dzieci podczas Holocaustu. Film opiera się na fragmentach dziennika prowadzonego przez jednego z ocalałych, Moshe Maltza.
Los Angeles JFF,San Antonio JFF,York JFF, Zagreb JFF,Athens IFF .
The Last Survivor, reż. Michael Pertnoy & Michael Kleiman
USA/ Niemcy/ Izrael/ Kenia/ Szwecja 2010, 92 min.
Cztery niesamowite historie ludzi, którzy przeżyli ludobójstwo (Holocaust, Rwanda, Darfur i Kongo) . Bohaterowie podkreślają w swoich opowieściach pełnych bólu, jak ważna jest pamięć o tych nieludzkich zbrodniach.
Najlepszy Film Dokumentalny Los Angeles JFF ’10, Boston IFF’10, Atlanta FF’10, Jerusalem FF’10.
A Pause in the Holocaust /Le temps d’un répit/, reż. André Waksman
Francja 2009, 52 min.
Lato 1943r. dla tysięcy żydowskich uchodźców z okupowanej przez Włochów częsci Francji było okresem wytchnienia od przesladowań. Historia malowniczej, alpejskiej wioski, w której następuje krótki okres odpoczynku od reżimu. Zaskakująca rekonstrukcja mało znanego epizodu II wojny światowej, dotyczącego południowej Francji.
Torino Film Festival’10.
Jury 8. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej 2010:
Małgorzata Zajączkowska, aktorka, Polska – Przewodnicząca Jury 2010
Studiowała w PWST w Warszawie. W 1976 roku zadebiutowała na wielkim ekranie w filmie Agnieszki Holland Zdjęcia próbne. Po ukończeniu szkoły rozpoczęła pracę w Teatrze Narodowym. Uznanie krytyki przyniosła jej rola Grażyny w dramacie Constans. Zaraz potem otrzymała propozycję stypendium na New York University. W 1988 roku dowiedziała się, że Paul Mazursky planuje zekranizować książkę Enemies. Po rozmowie wstępnej reżyser był nią zachwycony i bez wahania powierzył jej rolę. Był to jej pierwszy film w USA.
Partnerowała takim gwiazdom jak Anjelica Houston i Lena Olin. Krytycy docenili jej rolę. Była jedną z faworytek do Oscarowej nominacji. Z dnia na dzień jej twarz stawała się coraz bardziej rozpoznawalna. Do współpracy zaprosił ją również Woody Allen. Ostatnią rolę za granicą zagrała u boku Sary Michelle Gellar w komedii Nieodparty urok. Od czasu powrotu do Polski w 1989 r. z sukcesami występuje w produkcjach kinowych i telewizyjnych.
Agata Gogołkiewicz, dziennikarka, Polska
Zastępca sekretarza redakcji, szef działu kultury tygodnika Przegląd. Pisze, komentuje, obserwuje. Aktywna działaczka kulturalna. Pochłonięta pracą w redakcji Przeglądu recenzuje, krytykuje, chwali współczesny teatr i kino. Zajmuje się również redakcją merytoryczną i techniczną witryny Czasopism.pl.
Fakhri Hamad, Cinema Jenin, Palestyna
Menadżer Projektu Cinema Jenin Fakhri Hamad urodził się w 1971 roku w obozie uchodzców Balata na terenie Autonomii Palestyńskiej. Dwukrotnie aresztowany podczas Pierwszej Intifady w 1988 r. oraz 1991 r., od 1993 r. zaangażowany w proces pokojowy pomiędzy Palestyną a Izraelem. Pracował w mediach, polityce, jak również dla międzynarodowych organizacji humanitarnych (COOPI, Premiere Urgence).
Posiada wykształcenie prawnicze. Jako Menadżer oraz współtwórca Projektu Cinema Jenin podejmuje działania, których celem jest przygotowanie lokalnej społeczności do prowadzenia kina oraz kontynuacji projektu, na rzecz którego bez wytchnienia zdobywał fundusze w ostatnich latach. Projekt Cinema Jenin jest dla Fakhriego Hamada sposobem na aktywizację obu stron konfliktu oraz rozpoczęcie prawdziwego dialogu pokojowego.
Pini Schatz, Tel Aviv Cinematheque, Izrael
Pini Schatz urodził się w 1961 r. w Estonii. Po ukończeniu wydziału Filmu i Telewizji na Uniwersytecie w Tel Awiwie, zorganizował Konkurs Izraelskich Wideoklipów Muzycznych, który odbywał się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie. W 1996 r. wyreżyserował swój pierwszy film dokumentalny, Artykuł 58/4, który był produkcją izraelsko-estońską. Dokument został nominowany do nagród Izraelskiej Akademii Filmowej. Od 1997 r. Pini Schatz pracuje jako dyrektor programowy Cinematheque w Tel Awiwie
Festiwalowe filmy będą rywalizowały w konkursie w 4 kategoriach głównych oraz 6 podkategoriach. Pokazy festiwalowe będą odbywały się w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki oraz w kinie Świt na Targówku.
Tegoroczny festiwal dedykowany jest Paulowi Mazurskiemu, amerykańskiemu reżyserowi, aktorowi, scenarzyście i producentowi filmowemu, którego obrazy były wielokrotnie nominowane do OSCARA i innych międzynarodowych nagród. Amerykański reżyser zostanie laureatem Honorowej Kamery Dawida. W trakcie trwania festiwalu odbędzie się retrospektywa filmów Paula Mazurskiego, twórcy Moscow on the Hudson (wyst. Robin Williams), Tempest(wyst. John Cassavetes), czy też Bob and Carol and Ted and Alice.
8. WJFF bedzie odbywał się pod honorowym patronatem Hanny Gronkiewicz – Waltz, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Adama Struzika, Marszałka Wojewodztwa Mazowieckiego oraz Ambasady Republiki Czeskiej.
Organizator festiwalu: Fundacja Rozwoju Kultury Zydowskiej w Polsce.
Współorganizatorzy: Kinoteka, Urzad Dzielnicy Targowek, Dom Kultury Swit.
Dofinansowanie ze środków: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundacja Wspołpracy Polsko-Niemieckiej.
O.pl Polski Portal Kultury objął wydarzenie patronatem medialnym.
8. WARSZAWSKI FESTIWAL FILMOW O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ
Dedykowany Paulowi Mazursky’emu
Warszawa, 23-28 Listopada 2010
Kina: Kinoteka, Świt