Zwykła ściana, czarna jak noc, jakby wyprana z całego ludzkiego ciepła i koloru, jest podstawą Mewy, którą wyreżyserował Jürgen Gosch wraz ze scenografem Johannesem Schutzem kontynuując czechowowskie poszukiwania w berlińskim Deutsches Theater. Sam teatr staje się tematem tej komedii desperacji, a aktorzy ogołoceni z teatralnych atrybutów odkrywają znane nam postaci na nowo.
Jürgen Gosch, pochodzący z byłej NRD reżyser, mawiał: moje działania teatralne nie mają służyć przekazywaniu czegoś, co wykracza poza ich treść. Obdarzany przez krytykę licznymi przymiotnikami: skandalizujący (z powodu zdjętej z afisza, zaangażowanej politycznie adaptacji Leonce i Leny Büchnera), pedantyczny (jako kaznodziejsko wręcz przywiązany do tekstu asceta), obrazoburczy (po premierze nasączonej krwią i ekskrementami adaptacji Makbeta). Reżyserował sztuki największych: Moliera, Szekspira, Becketta na najważniejszych niemieckich scenach, by bezpieczną przystań odnaleźć w Berlinie – jako reżyser Deutsches Theater, legendarnego teatru, dla którego tworzyli Otto Brahm, Max Reinhard i Thomas Ostermeier.
Końcówka, Samuel Beckett, reż. Krystian Lupa
Kiedy świat wydaje się zamierać, dwie postaci wiodą żywot w klaustrofobicznym pokoiku. Bawi ich wzajemna prowokacja. Hamm, pan, to ślepiec przykuty do wózka. Towarzyszy mu Clov, kulejący sługa. Są także Nagg i Nell, rodzice Hamma, którzy stracili nogi w wypadku rowerowym – wychylają się z kosza na śmieci, by komentować świat, w którym nie ma nic śmieszniejszego niż nieszczęście.
Po raz pierwszy Krystian Lupa mierzy się z rygorystycznym, lecz pełnym czarnego humoru i absurdu, światem scenicznym Becketta. Na scenie zobaczymy gwiazdy hiszpańskiego teatru: Jose Luisa Gomeza – laureata Złotej Palmy, znanego z filmów Przerwane objęcia Pedro Almodovara, czy Duchy Goi Milosza Formana oraz Susi Sanchez, która wraz z Gomezem występuje w najnowszej produkcji Almodovara – The Skin I Live In.
Krystian Lupa – scenograf, reżyser, autor scenicznych adaptacji. Jego zainteresowanie sztukami plastycznymi przerodziło się w miłość do teatru, kultywowaną z wzajemnością od prawie czterdziestu lat. Laureat prestiżowej Europejskiej Nagrody Teatralnej, twórca niezapomnianych spektakli na podstawie poezji Rainera Marii Rilkiego, prozy Fiodora Dostojewskiego, Hermanna Brocha, Roberta Musila i Thomasa Bernharda, przedstawień inspirowanych życiem i twórczością Andy’ego Warhola, Marilyn Monroe i Simone Weil. W Hiszpanii, w Teatro de La Abadia, który chętnie podejmuje się współpracy z twórcami zagranicznymi, m.in. z Georgesem Lavaudantem i Danem Jemmettem, Lupa reżyseruje po raz pierwszy.
Teatro de La Abadía to kompania teatralna oraz centrum naukowe Regionalnych Władz Madrytu, z siedzibą w dawnej kaplicy w Madrycie, ufundowane w roku 1995 przez José Luisa Gómeza. Od czasu premierowej produkcji Tableau of Avarice, Lust and Death autorstwa Valle-Inclána kompania koncentruje się na technice aktorskiej, żywym słowie oraz pracy w zespole. Kierując się mottem inteligentna rozrywka, La Abadía prezentuje średnio trzy nowe produkcje w sezonie, współpracując z reżyserami zagranicznymi, takimi jak Georges Lavaudant (Play Strindberg) oraz Dan Jemmett (The Trickster of Seville).
Opowiadania Szukszyna, adaptacja opowiadań Wasilija Szukszyna, reż. Alvis Hermanis
Alvis Hermanis po raz pierwszy w swojej karierze pracuje w rosyjskim teatrze z rosyjskimi aktorami. Na warsztat biorą opowiadania wybitnego pisarza, klasyka XX-wiecznej literatury rosyjskiej, prezentujące spektrum ludzkich charakterów zamieszkujących radziecką prowincję. Powstawały one w latach 60. – są zapisem doświadczeń Wasilija Szukszyna, prozaika, aktora i reżysera filmowego o barwnym życiorysie. Urodzony w 1929 roku w syberyjskiej wiosce Srostki na Ałtaju, był dziennikarzem moskiewskiego dziennika, żołnierzem marynarki, wiejskim nauczycielem. Przypadek sprawił, że został reżyserem filmowym, ale już jego pierwszy film pełnometrażowy – Jest taki chłopak zdobył Złote Lwy w Wenecji. Na podstawie jego własnych opowiadań i powieści wyreżyserował także Wasz syn i brat, Kalina czerwona.
Pomysł przeniesienia na scenę słynnych opowiadań Vasiliego Shukshina, klasyka epoki radzieckiej, wyszedł od Alvisa Hermanisa. Hermanis nazywany jest w świecie teatru nowym humanistą. Jedną z cech wyróżniających go spośród innych reżyserów jest dbałość z jaką oddaje szczegóły codziennego ludzkiego życia. Dotyczy to zarówno postaci współczesnych, jak i tych z przeszłości. Ze względu na niezwykłą precyzję, z jaką obserwuje i interpretuje rzeczywisty świat przekładając go na język teatru, niektórzy sugerują, że Hermanis tworzy teatr dokumentalny – o tym, co zna i co pamięta.
W przypadku Opowiadań Shukshin’a Hermanis nie prosił aktorów, aby udawali radzieckich prostaków z lat 70. Wręcz przeciwnie, zachęcał ich by byli jak współcześni ludzie, którzy opowiadają proste i wzruszające historie mogące przydarzyć się każdemu. Ponadto, był nieugięty w kwestii zachowania oryginalnego tekstu Shukshina w niezmienionej formie – opowiadania są zagrane dokładnie w ten sam sposób, w jaki zostały napisane.
Miałem poczucie, że jestem skrzypkiem, któremu dano możliwość zagrania na instrumencie zrobionym przez Stradivariusa i Guarneriego – oświadczył Hermanis zapytany o obsadę z Chulpan Khamatovą i Eugenim Mironovem na czele. W sierpniu reżyser i jego aktorzy spędzili również kilka dni w Srostki, syberyjskiej wiosce, gdzie urodził się i dorastał Shukshin.
Program:
- Panny z Wilka, 19 listopada 2010 r., godz. 19.00 Duża Scena Teatru im. S. Jaracza w Łodzi
- Panny z Wilka, 20 listopada 2010 r. , godz. 19.00 Duża Scena Teatru im. S. Jaracza w Łodzi
- Ostatnia taśma Krappa, 20 listopada 2010 r. , godz. 19.00 Teatr Wielki w Łodzi
- Ostatnia taśma Krappa, 21 listopada 2010 r., godz. 19.00 Teatr Wielki w Łodzi
- Mewa, 21 listopada 2010 r. godz. 18.00 Wytwórnia
- Końcówka, 25 listopada 2010 r., godz. 19.00 Duża Scena Teatru im. S. Jaracza w Łodzi
- Końcówka, 26 listopada 2010 r., godz. 19.00 Duża Scena Teatru im. S. Jaracza w Łodzi
- Opowiadania Szukszyna, 27 listopada 2010 r., godz. 18.00 Duża Scena Teatru im. S. Jaracza w Łodzi
- Opowiadania Szukszyna, 28 listopada 2010 r., godz. 18.00 Duża Scena Teatru im. S. Jaracza w Łodzi