Początek grudnia we Wrocławiu należeć będzie do literatury. Podczas 19. edycji Wrocławskich Promocji Dobrych Książek swoje książki podpiszą m.in.: Wojciech Kuczok, Olga Tokarczuk, Robert Makłowicz i Jacek Dukaj. Wrocław ugości też dwóch reżyserów i pisarzy – Lecha Majewskiego i Janusza Majewskiego. Poznamy laureatów Pióra Fredry. Ponadto ruszy Salon Angelusa, a Małe Instrumenty zagrają Chopina. Swój czas będą mieć również najmłodsi.
Program 19. edycji Wrocławskich Promocji Dobrych Książek najeżony jest atrakcjami. Przepiękne wnętrza Muzeum Architektury po brzegi wypełnione zostaną literaturą, a swoje książki podpisywać będą cenieni literaci i poeci, a także znani dziennikarze. W Muzeum i w BWA Awangarda będzie można spotkać m.in. Piotra Sommera – tegorocznego laureata nagrody Silesiusa, Wojciecha Kuczoka, Olgę Tokarczuk, Ewę Bieńkowską, Barbarę Toruńczyk, Jacka Dukaja, Marcina Kurka – laureata Nagrody Kościeliskich 2010, Martę Mizuro czy Martę Fox. W trakcie WPDK pojawi się również Nikolaj Iwanow – autor głośnej książki Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy. Natomiast wydawcy książki dziecięcej i młodzieżowej dyskutować będą o nowej wrocławskiej nagrodzie i planowanych na maj 2011 II Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY.
Wrocławskie Promocje Dobrych Książek to prawdziwa uczta dla wielbicieli literatury. Do Wrocławia zjedzie setka wystawców, odbędzie się mnóstwo ciekawych spotkań autorskich oraz wydarzeń towarzyszących. Wraz z portalem CzasDzieci.pl przygotowaliśmy specjalny program dla najmłodszych. Tradycyjnie, przyznamy też nagrodę Pióra Fredry. Poza tym na targach będzie można zaopatrzyć się w prezenty mikołajkowe i bożonarodzeniowe i przy okazji zdobyć autograf ulubionego autora – mówi Anna Morawiecka, organizator WPDK.
W trakcie targów nie zabraknie MOLI KSIĄŻKOWYCH, za których wybryki odpowiada co roku Teatrakcja. Ponadto, w BWA Awangarda będzie można spotkać się z Małymi Instrumentami, które grają Chopina na toy piano, a w Salonie Angelusa pojawią się: Wojciech Albiński, Zbigniew Kruszyński, Antoni Libera oraz György Spiró. WPDK to prawdziwy festiwal literatury i największe dolnośląskie święto wielbicieli książkowej magii.
Salon Angelusa
Podczas 19. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek tradycyjnie otwarty będzie Salon Angelusa. W dniach 3-4 grudnia 2010 r. w BWA Awangarda odbędą się spotkania z finalistami tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.
W tym roku po raz pierwszy w historii konkursu decyzją jury pod przewodnictwem Natalii Gorbaniewskiej w finale znalazło się aż 4 Polaków: Wojciech Albiński (Achtung! Banditen!), Jacek Dukaj (Wroniec), Zbigniew Kruszyński (Ostatni raport) i Antoni Libera (Godot i jego cień). Wśród finalistów z zagranicy są natomiast: Norman Manea (Powrót chuligana), Eginald Schlattner (Fortepian we mgle) oraz György Spiró i jego Mesjasze.
Ta edycja jest dość wyjątkowa, ponieważ dotychczas nie było w siódemce aż tylu polskich książek. Siódemka jest też różnorodna pod względem gatunkowym. Obok tradycyjnych powieści mamy zapiski autobiograficzne i esej ( Norman Manea i Antoni Libera). Jak co roku nas, jurorów, uderza siła prozy powstającej w Europie Środkowo- Wschodniej, choćby umiejętność tworzenia panoramy historycznej u Eginalda Schlattnera, który opowiada o XX wiecznej Rumunii. Historia powraca też w bardzo ciekawy sposób w książkach Wojciecha Albińskiego, Jacka Dukaja i Zbigniewa Kruszyńskiego. Mamy też tym razem bardzo ciekawy przypadek, kiedy cudzoziemiec, György Spiró opisuje najistotniejsze dla Polaków romantyczne spory o polskość. Te spory odżyły w Polsce z dużą siłą właśnie w tym roku, powieść o polskiej XIX wiecznej emigracji nagle stała się aktualna. – komentuje Justyna Sobolewska z jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.
Salon Angelusa będzie niepowtarzalną okazją, by zapytać Antoniego Liberę o Becketta, a Zbigniewa Kruszyńskiego o nietypową narrację i konstrukcję bohatera – jednocześnie agenta SB i opozycjonisty. Może autor zdradzi, czy inspirował się realną postacią… W BWA Awangarda pojawi się również Wojciech Albiński, który opisał absurd wojny z bardzo interesującej perspektywy. Natomiast na pytania o udział Mickiewicza w sekcie Towiańczyków odpowie sam György Spiró.
Bieg o Pióro Fredry
Aż 42 wydawnictwa stanęły w szranki o Pióro Fredry w jednym z najważniejszych krajowych konkursów wydawniczych. Laureatów będzie można poznać już 2 grudnia, podczas inauguracji 19. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.
Konkurs na Najlepszą Książkę Roku Pióro Fredry jest obok Nagrody Literackiej Europy Środkowej ANGELUS ikoną wrocławskich Promocji księgarskich. W przeciwieństwie do swojego młodszego kolegi Pióro Fredry dotyczy książki jako przedmiotu, artystycznej całości, a nie traktuje jej jedynie jako medium literackie. Dlatego też nagroda wędruje do wydawcy.
Decyzję o wyróżnieniu 6 książek i uhonorowanie jednej z nich nagrodą główną podejmie jury, w którego tegorocznym składzie zasiadają pod przewodnictwem profesora Marcina Cieńskiego z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego: Leszek Bugajski krytyk literacki związany z tygodnikiem Newsweek Polska, profesor Roman Kowalik i profesor Ludwik Żelaźniewicz, obydwaj z Wydziału Grafiki Katedry Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Jerzy Pietraszek, zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta we Wrocławiu. Przed nimi niełatwe zadanie oceny zgłoszonych woluminów i ich zawartości pod kątem wartości literackich, merytorycznych, poznawczych i artystyczno-edytorskich.
W ostatnich latach laury konkursowe przypadły Wydawnictwu BOSZ za pozycję Ach! Plakat filmowy w Polsce w 2009 roku, Wydawnictwu Arkady za Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności w 2008 roku i za album W kręgu arcydzieł. Zbiory sztuki w Polsce w 2007. Nagrodę główną stanowi praca wrocławskiego artysty, dotychczas Pióra wyszły spod rąk m.in. prof. Zbigniewa Horbowego, Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Stanisława Wysockiego oraz Agnieszki Leśniak, która jest autorką także tegorocznej statuetki.
W krainie książki na Wrocławskich Promocjach Dobrych Książek
Tegoroczne Wrocławskie Promocje Dobrych Książek stanowią wyjątkową okazję do czytelniczej zabawy dla dzieci. Najmłodsi będą mogli w sposób atrakcyjny i twórczy obcować ze światem literatury i bohaterów z ulubionych książek.
Program obfituje w różnego typu zajęcia, które kształtują wyobraźnię i wrażliwość. Spotkaniom z autorami – Joanną Krzyżanek, Mariolą Jarocką, Beatą Lejman i bohaterami książkowymi – m.in. z powieści Tomiego Ungerera, będą towarzyszyć wspólne działania plastyczne. Króliczynka Miffy czy smok Strachota, a także inne baśniowe postacie, zajmą swoich miłośników świetną i rozwijającą zabawą. Młodzi koneserzy porozmawiają o dziełach sztuki, ulubionych bajkach, a także popróbują własnych sił w tworzeniu ilustracji. Najmłodsze dzieci mogą zaś odkrywać wraz z rodzicami kolory, dźwięki i kształty w trakcie zajęć muzyczno-ruchowych.
Organizatorzy zdają sobie sprawę z tego, jak wymagające jest dziecko i doceniają potrzeby najmłodszych czytelników oraz ich rodziców. Wychodząc temu naprzeciw, stworzyli wachlarz zajęć odwołujących się do wszystkich zmysłów. Przygotowane zajęcia pozwolą dzieciom zarazić się pasją czytelnictwa.