Dobiegła 4. edycja konkursu Wykluczone!, którego tematem są to opuszczone, zaniedbane, wymarłe, zdewastowane, porzucone miejsca, domy, dworce, obiekty przemysłowe, stare kina, tereny i rzeczy. To wszystko, co straciło swoją społeczną funkcję i – albo zyska nową albo ulega degradacji.
Główne kategorie konkursu to fotografia, film i projekty. W tym roku organizatorzy chcą rozszerzyć kategorię inne. Dla podkreślenia tej nowej formuły do tytułu zostały dodane dwa znaki interpunkcyjne – . i ? – kropkę i znak zapytania: Wykluczone!.?
Wykluczone! – wykrzyknik, to niezgoda na bezmyślne pozbywanie się śladów przeszłości, które często mogą wyśmienicie współbrzmieć z nowymi funkcjami. Organizatorzy chcą popularyzować w Polsce modę na adaptowanie wykluczonych obiektów dla potrzeb kultury i sztuki, dzięki czemu zapobiega się procesom dewastacji i dezintegracji środowiska. Projekt Wykluczone!.?, to także sposób na zachowanie w pamięci miejsc i rzeczy, które zgodnie z nawet słusznymi decyzjami i naturalnym procesem rozwoju znikają z krajobrazu.
Wykluczone. – kropka, to zwrócenie uwagi na problem wykluczenia, nazwanie zjawiska, określenie obszarów istnienia wykluczenia, analiza przyczyn społecznych, socjalnych, historycznych, poznawczych, ekonomicznych czy wpływu mody na nasze zachowania, reakcje i działania w kontakcie z innym, starym, niepotrzebnym, niezrozumiałym, zniszczonym itd.
Wykluczone? – znak zapytania, to stawianie pytań, poszukiwanie pomysłów, sposobów, rozwiązań – które pomogą sprawniej działać i żyć mądrzej, lepiej, taniej, zdrowiej itp.
W dniu 21 grudnia 2010 roku zebrało się Jury konkursu WYKLUCZONE!.? w składzie: Zbigniew Belowski, Mariusz Jończy, Klara Kopcińska, Andrzej Mitan, Józef Żuk Piwkowski, Krzysztof Wojciechowski.
Komunikat Jury:
Jak co roku otrzymaliśmy wiele interesujących prac. Najwięcej z nich to fotografie dokumentujące przeróżne obiekty i szerzej – aspekty wykluczenia. Spośród ponad 800 prac nadesłanych przez 163 autorów Jury postanowiło nagrodzić 5:
GRAND PRIX (2000 zł)
Paulina Braun
Foksal 13,14
za (zrealizowany i zdokumentowany filmowo) projekt budzący odpowiedzialność za najbliższe otoczenie i żyjących w nim ludzi, uwrażliwianie społeczne, wykazanie, że przy zerowym nakładzie kosztów i odrobinie dobrej woli możemy wnieść nieco optymizmu w życie ludzi, którym jest trudniej niż nam.
4 nagrody ex aequo (po 1000 zł.)
Janusz Łukowicz
Loft
Za częściowo zrealizowany i możliwy do dalszej realizacji (a wręcz do multiplikacji!) radosny i bezpretensjonalny mikroprojekt adaptacji jednoosobowego bunkra.
Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach
Uroczysko
za realizację akcji artystycznej – efemerycznego pomnika, opowieści o historii w sposób daleki od banału i pompatyczności, wzruszający i w ludzkiej skali.
Wojciech Morawski
wo – 1,2,3,4
za nawiązujące do awangardowej tradycji i zgodne z trendem hand-made oraz ekologiczne opakowania płyt do komponowanej przez siebie muzyki, efektownie zaprezentowane na blogu i stronach społecznościowych.
Paweł Chmielewski
Domki – interior tuż obok (seria zdjęć)
za odkrycie zupełnie nowego wykluczonego tematu: domków na terenie ogródków działkowych – poza czasem i przestrzenią.
Ponadto Jury postanowiło wyróżnić szereg prac (albumy od MCSW Elektrownia i STEP)
Grażyna Grasa Nowacka
Strażnicy podziemnego świata
Za konsekwentną realizację dokumentacji włazów, dekli, kratek kanalizacyjnych itp. – dla niektórych niewidzialnego detalu codziennego życia.
Kasia Śmigielska, Studnie
za spójny, interesujący cykl zdjęć przestawiający podwórka studnie i klatki schodowe.
Wiktor Bednarczuk, bez tytułu
za cykl fotografii z anegdotą i pokazanie znikających z pejzażu starych kapliczek w sposób niesentymentalny.
Natalia Karasińska
Zapomniany Wrocław
za minimalistyczny projekt artystycznej interwencji w opuszczoną wrocławską dzielnicę.
Artur Królewicz
Świetlica podwórkowa na Kamiennej w Łodzi
za skierowany do dzieci i młodzieży, przemyślany projekt rewitalizacji zdewastowanej przestrzeni w tzw. trudnej łódzkiej dzielnicy.
Wiktor T. Nowotka
Zygmunt Użdalewicz
Nadwiślański szlak rowerowy
za znakomicie zdokumentowany projekt ścieżki rowerowej nad Wisłą w Warszawie.
Monika Drożyńska
Aktywności zimowe i Haft miejski
za połączenie oldskulowości i nowoczesności i kreatywne podejście do wielu materii.
Specjalne wyróżnienie otrzymują najmłodsi uczestnicy Kacper i Jakub Skórka (10 i 8 lat).